Wybieramy schody – drewniane czy metalowe?

schody

fot. schody

We współczesnych domach schody to już nie tylko konstrukcja łącząca kondygnację, ale także element wystroju, który stanowi o charakterze pomieszczenia. Schody często są dominującym elementem, który tworzy styl i klimat wnętrza.

W ciągu dnia schody używane są wielokrotnie, dlatego powinny zapewniać komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Wybór schodów wewnętrznych często ograniczony jest wielkością przestrzeni, jaką można na nie przeznaczyć, architekturą budynku, jego konstrukcją i oczywiście ceną. Obecnie na rynku można wybierać pośród szerokiej gamy materiałów, z których mają być wykonane.

Schody drewniane

Zobacz również: Aranżacje wnętrz po męsku
schody

fot. schody

Schody wykonane z drewna to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań, ze względu na urodę materiału, możliwości konstrukcyjne, a także łatwość montażu. Drewno, z którego zostaną wykonane schody musi być twarde. Poziom wilgotności surowca nie powinien przekraczać 8-10 %. Najczęściej stosuje się drewno drzew liściastych – brzozę, buk, klon, dąb, jesion, wiśnię i orzech. Można także schody wykonać z drewna egzotycznego, jednak związane jest to ze znacznie wyższymi kosztami.

Drewnu przeznaczonemu do konstrukcji schodów stawia się bardzo wysokie wymagania jakościowe. Elementy nośne powinny być wykonane z drewna zaliczanego do I klasy jakości. Stopnie mogą być zrobione z drewna II klasy. Ponadto materiał nie powinien zawierać sęków, a słoje powinny być gęsto rozmieszczone. Oczywiście drewno nie może posiadać żadnych wad, a wilgotność nie może przekroczyć 8%. W praktyce jednak bardzo często spotyka się drewno z wilgotnością na poziomie 12%.

Jeżeli w mieszkaniu nie ma zbyt dużej przestrzeni, warto zdecydować się na schody kręcone. Tego typu konstrukcje mają przeważnie średnicę od 130 do 200 centymetrów. Stopnie rozmieszczone są najczęściej na planie okręgu. Osadzone są na słupie montowanym pośrodku otworu w stropie.

schody

fot. schody

Schody wykonane z drewna można dodatkowo zabezpieczyć, tak, by służyły przez długie lata. Można zdecydować się na lakierowanie drewna za pomocą lakieru odpornego na promienie UV oraz zabrudzenia. Do wyboru są lakiery rozpuszczalnikowe lub wodne.
Innym sposobem ochrony jest olejowanie drewna. Ten sposób zabezpiecza drewno nie od zewnątrz, ale od środka. W ten sposób uniknie się tworzenia charakterystycznej dla lakierów powłoki. Olejowanie zabezpiecza drewno przed wilgocią oraz brudem. Dodatkową zaletą tego rodzaju rozwiązań jest fakt, że ewentualne zarysowania powierzchni są dużo mniej widoczne niż na powierzchni lakierowanej.

Schody metalowe
Schody wykonane z metalu będą doskonale prezentować się we wnętrzach minimalistycznych i industrialnych. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do ich produkcji jest stal kwasoodporna, która jest trwała i dobrze wygląda nawet po kilkunastu latach. Niestety jest droższa od aluminium i stali nierdzewnej oraz ciężka w obróbce, co podnosi koszty wykonania schodów z takiego materiału.

schody

fot. schody

Z kolei stal nierdzewna, mimo że charakteryzuje się duża odpornością na działanie wilgoci i kwasów, to z czasem pokrywa się rudawym nalotem. Wykonane z tego materiału schody należy pomalować farbami proszkowymi, które znacznie przedłużają ich trwałość. W trosce o bezpieczeństwo warto zadbać o to, by stopnie były wykonane z blachy ryflowanej. Wytłoczenia sprawiają, że stopnice zwiększą swoją przyczepność, a tym samym nie da się na nich poślizgnąć.

Aluminium jest materiałem lekkim i tańszym od stali. Jednak jest to materiał miękki, w który bez problemu wgniata się piasek, łatwo się rysuje i odkształca. Z tych powodów najczęściej aluminium wykorzystywane jest do wykonania konstrukcji schodów.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby te dwa materiały, drewno i metal, połączyć ze sobą. Ważnym elementem takiej konstrukcji jest także balustrada, która nierzadko decyduje o charakterze schodów. Dla bezpieczeństwa, oprócz balustrady, można zamontować dodatkowe oświetlenie. Odpowiednio dobrane, dopasowane do warunków pomieszczenia oświetlenie schodów ułatwi pokonywanie kolejnych stopni, a także podkreśli ich kształt i wydobędzie naturalne piękno zastosowanych materiałów.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)