Wybór dobrego łóżka – wcale nie taka prosta sprawa

Przeciętny człowiek 1/3 swojego życia przesypia. To jak się wysypiamy ma bardzo duży wpływ na nasze życie. Gdy jesteśmy wyspani mamy większą chęć i energie do życia, jesteśmy bardziej efektywni w życiu zawodowym i prywatnym. Tu właśnie kluczową rolę odgrywa łóżko. To przede wszystkim od niego zależy nasz komfort snu. Dlatego przy jego wyborze nie należy się spieszyć, tylko powoli i dokładnie przeanalizować co nam tak naprawdę potrzeba.. Czy materac ma być miękki czy twardy, duży czy mały. Nasz wybór zależy od tego, gdzie nasze łóżko będzie stać i komu służyć.

Każdy marzy o tym aby mieć w swoim domu sypialnie – miejsce do którego nikt poza nami nie ma dostępu, miejsce gdzie może odpocząć w ciszy i spokoju, zarówno w dzień jak i w nocy. W sypialni, najważniejszym meblem jest właśnie łóżko. Wybierając je, musimy wziąć pod uwagę czy będziemy tam spać sami czy nie. Od tego zależy dobór jego szerokości – wiadomo każdy musi mieć miejsce do wygodnego ułożenia się. Jeśli już wybierzemy szerokość ważny jest odpowiedni dobór długości. Komfort zapewni nam takie łoże, które będzie min 15cm dłuższe od nas samych.

łóżko

fot. łóżko

Przy wyborze łóżka do sypialni wiadomo, że kierujemy się, oprócz wygody i komfortu, jego wyglądem. Mamy do wyboru łóżka drewniane ( w tym łóżka sosnowe) – przy nich musimy zwrócić uwagę na wytrzymałość stelaża i łączeń, łóżka metalowe – tu ważne jest, aby nic nie skrzypiało i zgrzytało.

Ciekawym pomysłem jest łóżko wodne. Lekko falujący materac działa na nas uspokajająco i relaksująco. Jest polecany szczególnie dla alergików uczulonych na kurz, ludzi mających problemy z reumatyzmem i kręgosłupem, a także dla osób starszych z odleżynami czy oparzeniami.

Gdy już wybraliśmy idealne łóżko sypialniane – takie z którego nie chce nam się wychodzić, po pewnym czasie zachodzi konieczność wybrania łóżeczka dla dziecka. Tu oczywiście również trzeba zwrócić uwagę na rodzaj materaca, ale warto zastanowić się nad łóżkiem które będzie rosło razem z naszym dzieckiem. To znaczy jego rama będzie się rozsuwać wraz ze wzrostem naszej pociechy. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, gdy nie chcemy co 2-3 lata kupować nowego posłania.

Łóżko piętrowe

fot. Łóżko piętrowe

Co jednak w przypadku, gdy trafiło nam się więcej szczęście w postaci dwójki dzieci. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na osobne pokoje, a w jednym ciężko pomieścić dwa łóżka i resztę mebli. Tu idealnym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe. Dla dzieci takie łóżko będzie dużą frajdą, a dla nas ogromną wygodą. Musimy jednak pamiętać przy zakupie o sprawdzeniu paru rzeczy: m.in. czy drabinka jest dobrze przymocowana, czy górny materac jest odpowiednio zabezpieczony. Warto kupić takie łóżko piętrowe, które będzie miało na dole wysuwaną szufladę na pościel. Istnieje wtedy możliwość włożenia tam materaca, i tym sposobem uzyskamy kolejne miejsce do spania, gdy np. nasze pociechy będą chciały zaprosić kolegę na nocne oglądanie bajek.

Warto wypróbować materac czy łóżko przed zakupem – w sklepie. Te lepsze udostępniają sporą ilość materacy do przetestowania, dlatego nikogo nie będzie dziwić przewracanie się z boku na bok na sklepowej ekspozycji. Wiadomo, że nie mamy możliwości się na nim zdrzemnąć, ale poleżenie 2-3 minut da nam możliwość stwierdzenia , czy materac jest wygodny, czy nas nie uwiera, nie jest za twardy bądź na miękki. To ostatnie można bardzo łatwo sprawdzić:

– materac jest za miękki, jeśli nasze ciało zapada się w nim, a każdy obrót sprawiam nam dużą trudność
– materac jest za twardy, jeśli leżąc na boku mamy wolną przestrzeń pomiędzy naszym brzuchem a nim

Po dokonaniu zakupów pozostaje tylko ustawienie łóżka w odpowiednim miejscu. Zarówno w tej kwestii, jak i kwestii wyglądu miejsca do spania z pomocą przychodzą nam zasady Feng Shui, gdzie można wyczytać, że:

– pokój do spania powinien mieć drzwi
– łóżka nie stawiamy przy ścianie obok drzwi, gdyż nie widzimy kto wchodzi do pokoju; nie stawiamy go również na środku ani naprzeciw wejścia
– należy pamiętać o zasłonięciu okien storami czy roletami
– nie powinno zagracać się otoczenia wokół niego

Stosując się do wszystkich powyższych rad i zaleceń, nigdy więcej nie powinniśmy mieć już problemów ze spaniem. Bo jak mówi stare przysłowie „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”, a to idealnie odnosi się wyboru właściwego łóżka.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)