Wybór drzwi wejściowych

drzwi zewnętrzne

fot. drzwi zewnętrzne

Wybór właściwych drzwi wejściowych to jedna z pierwszych decyzji jaką musimy podjąć przy wykańczaniu nowego mieszkania czy domu. Mają one znaczenie nie tylko dekoracyjne i funkcjonalne, ale przede wszystkim powinny zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa. Dlatego warto poświęcić chwile i zapoznać się z najważniejszymi cechami drzwi zewnętrznych oraz dostępną na rynku ofertą.

Walory funkcjonalne są zazwyczaj jasno określone. drzwi zewnętrzne mają być wygodne w użytkowaniu dla domowników oraz muszą spełniać swoje zadanie ochrony przed nieproszonymi gośćmi. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić jakie parametry muszą spełniać drzwi wejściowe według przepisów prawa. Najważniejsze z nich to minimalna szerokość (90cm), wysokość (2m) i grubość (54mm). Istotna, zwłaszcza w domach, jest też izolacja termiczna drzwi, której współczynnik (U) nie powinien przekraczać 2. Dodatkowo warto przemyśleć, szczególnie gdy mamy mały przedpokój, w którą stronę powinny się nasze drzwi otwierać – lewo czy prawo.

Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na wybór drzwi wejściowych są ich walory estetyczne. Drzwi zewnętrzne to nasza wizytówka, to one tworzą pierwsze wrażenie, dlatego warto o nie zadbać. Możemy wybierać z szerokiej oferty kształtów wykończeń, kolorów oraz faktury powierzchni. Jeżeli lubimy się wyróżniać możemy zdecydować się na kolor czerwony czy niebieski oraz na nowoczesne linie. Jeżeli nie, klasycznie wykończone drzwi w kolorze białym lub kremowym powinny sprostać naszym oczekiwaniom.

Na koniec najważniejsze – bezpieczeństwo. Drzwi zewnętrzne powinny mieć odpowiednie certyfikaty i atesty jak np. Instytutu Mechaniki Precyzyjnej i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji. By spać spokojnie dobrze jednak zwrócić większą uwagę na typ i jakość materiałów, z których są one wykonane. Warto przemyśleć kupno drzwi antywłamaniowych klasy C gwarantujących najwyższą jakość i wytrzymałość. Bezpieczniejsze też są drzwi otwierające się do środka ponieważ zmniejsza to możliwość manipulacji przy zawiasach drzwi.

Na początku duża ilość decyzji, które musimy podjąć przed zakupem drzwi wejściowych wydaje się nieco przytłaczająca. W praktyce jednak zadanie to nie jest takie trudne, a powyższy artykuł na pewno wszystko usprawni.

W przypadku problemów z zamkami polecamy Serwiszamkow.com – pogotowie zamkowe Warszawa

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)