Wyposażenie kuchnie – trendy 2014

kuchnia

fot. kuchnia

Przełom roku to zawsze okazja do przewidywań i prognoz. Także tych dotyczących trendów na rynku remontowo-budowlanym. Zastanówmy się zatem, co będzie oznaczał w 2014 r. termin nowoczesna kuchnia? Na co będą stawiać projektanci przez najbliższe dwanaście miesięcy?

W 2014 r. będzie się stawiać przede wszystkim na efektywne i oszczędne technologie oraz dopasowanie sprzętów do potrzeb użytkownika – mówi Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. Ekspert opowiada szczegółowo, jak założenia te będą realizowane przez projektantów kuchni.

Meble – pojemność i wytrzymałość
Nowoczesne wnętrza charakteryzują się ascetycznym stylem. Do minimum ogranicza się liczbę zbędnych elementów. Na blacie i innych otwartych powierzchniach pozostawiamy tylko to, co konieczne. Taki stan rzeczy stawia przed meblami kuchennymi bardzo trudne zadanie. Szafki muszą pomieścić wszystko, co nie jest używane w danym momencie.

Zobacz również: Farba tablicowa
kuchnia

fot. kuchnia

Dużą popularnością cieszą się modele typu cargo. Wyposażone są w stelaże – ażurowe kosze lub stojaki, przy pomocy których bez problemu pomieścimy naczynia czy produkty żywnościowe. Z podobnym względów stosuje się półki obrotowe. Są one bardzo pojemne i jednocześnie gwarantują łatwy dostęp do zawartości szafek.

Kwestie funkcjonalności wpływają także na materiały, z których wykonywane są meble. Prym wiodą tu modele o frontach z hartowanego szkła. Dzięki ich przezroczystości, łatwo zlokalizujemy potrzebne sprzęty. Jednocześnie, szyby są bardzo wytrzymałe. Nie pękają nawet przy częstym oraz gwałtownym otwieraniu i zamykaniu.

W miejscach narażonych na zwiększoną wilgotność, zastosowanie znajdują z kolei meble z płyty MDF. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom produkcyjnym, ich powierzchnia nie ulega odkształceniom nawet w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą czy parą wodną.

Zlewozmywak i armatura – duet do zadań specjalnych
Kwestia kontaktu mebli z wilgocią jest bardzo istotna w kontekście nowych modeli zlewozmywaków i baterii. Na rynku pojawiły się rozwiązania pozwalające na dotarcie ze strumieniem wody w niedostępne dotychczas miejsca i bezpośrednie czyszczenie z jego pomocą wszelkich powierzchni. Nowe modele zlewów coraz częściej mają na wyposażeniu wyciąganą wylewkę z elastycznym 1,5 metrowym wężem. Pozwala on na wykonywanie prac wykonywanie prac oddalonych od baterii, jak na przykład napełnienie stojącego na podłodze wiadra.

Alternatywą są baterie o wylewce obrotowej. Dzięki zakresowi ruchu od 120° do 360° pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, których czyszczenie w przypadku modeli nieruchomych stanowiło dotychczas nie lada wyzwanie.

Oświetlenie – do tańca i do różańca
Duże znaczenie dla komfortu wykonywanej pracy ma także odpowiednie oświetlenie. Dzięki znaczącym obniżkom cen upowszechniają się diody LED. Są one bardzo wytrwałe i energooszczędne, a jednocześnie dają naturalne światło, które nie męczy oczu.

Zapewniają także duże możliwości odważniejszym inwestorom i projektantom. Oświetlenie tego typu występuje w szerokiej gamie kolorów i modeli. Na przykład dzięki wodoszczelnym taśmom LED będziemy mogli podświetlić bezpośrednie otoczenie zlewu. Jaskrawe, neonowe diody pozwolą z kolei uzyskać fantazyjne efekty iluminacji barki, szafki czy innego elementu, który chcielibyśmy wyeksponować.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)