Zabawa z perspektywą

Kolekcja Carrara

fot. Kolekcja Carrara

Ciasna łazienka, wąski korytarz czy zbyt wysoka kuchnia – dzięki panelom ściennym i złudzeniom optycznym można to łatwo, niewielkim kosztem zmienić.

Ścienne panele z PCV są lekkie, niedrogie oraz łatwe w montażu. Obecnie handel oferuje dziesiątki ich wzorów i kolorów. W samej tylko ofercie Plastivan Polska jest ich kilkadziesiąt.
Część z naszych kolekcji np. wzorowana na włoskich marmurach Carrara, Craquelle czy Forestline została zaprojektowana tak, by łatwo można było łączyć barwy – mówi Błażej Korzeniewski – szef produkcji Plastivan Polska, producenta paneli dekoracyjnych z PCV – To bardzo poszerza możliwości aranżacji wnętrz. Warto to zrobić świadomie, tak aby zamaskować mankamenty mieszkania, a podkreślić jego zalety.

Blask wielkości
Wadą wielu kuchni i łazienek jest ich rozmiar. Generalnie, aby powiększyć pomieszczenie warto zdecydować się na jasne barwy i delikatne wzory. Optycznie ciasną kuchnię czy łazienkę optycznie powiększą też błyszczące ściany.
Dlatego też spośród paneli oferowanych przez Plastivan warto wybrać jasne, chłodne, odcienie z kolekcji Carrara (błękitny, ewentualnie zielony), panele Marmo czy Nature. Odważni zwolennicy nowoczesności mogą pokusić się o połyskliwe panele w kolorze czystej bieli. Ci, którzy wolą rozwiązania bardziej tradycyjne mają do dyspozycji nowość – panele z kolekcji Mosaic, imitujące do złudzenia drobne, trójwymiarowe kafelki w delikatnych barwach – błękitnym, łososiowym szarym i beżowym. Choć ściany w drobny wzór generalnie stwarzają wrażenie większej przestrzeni, do optycznego powiększania łazienki czy kuchni najbardziej nadaje się błękitna wersja. Barwa ta jak żadna inna sprawia wrażenie oddalania się ścian od patrzącego. W najmniejszym stopniu ten efekt będzie widoczny przy zastosowaniu paneli z kolekcji Mosaic w wersji łososiowej – powiększenie uzyskane przy pomocy drobnego wzoru zostanie w dużym zniwelowane przez ciepły kolor.

Jasne z ciemnym

Kolekcja Carrara

fot. Kolekcja Carrara

Można także optycznie powiększyć pomieszczenie używając dwóch odcieni tego samego koloru lub kolorów o podobnym natężeniu barwy, ale różnych.
Jeśli na przykład ściana kuchni na wprost drzwi zostanie wyłożona granatowymi panelami Carrara, sąsiadująca z nią błękitnymi, pozostałe zaś pozostaną białe – pomieszczenie wyda się większe.
W przypadku pomieszczeń proporcjonalnych, średniej wielkości można też zrobić inaczej. Począwszy od dwóch przeciwległych narożników do połowy ścian ułożyć panele w ciemnym kolorze, pozostałe miejsca uzupełnić jasnymi. W przypadku tego rozwiązania najlepiej sprawdzą się idealnie dobrane odcieniem jasne i ciemne panele Carrara. Ten sam efekt można uzyskać łącząc ciemne i jasne panele z kolekcji Forestline, imitującej drewno. Jednak z racji matowego wykończenia paneli z tej kolekcji rezultat nie będzie aż tak spektakularny.
Decydując się na takie rozwiązanie lepiej zrezygnować z listwy narożnikowej, lecz układać panele tak, by ostatni kończył się przed narożnikiem, a kolejny trzeba było zgiąć. – Panele z PCV to materiał plastyczny – mówi Błażej Korzeniewski z firmy Plastivan – Aby tak wykończyć narożniki wystarczy w tylnej ścianie panelu wyciąć pasek na całej jego długości. Jednak za skuteczność takiego rozwiązania mogę ręczyć tylko w przypadku naszych produktów. Te gorszej jakości, zawierające dużo kredy czy innych wypełniaczy mogą się kruszyć.

Listwa na proporcje
Inne problemy mają posiadacze pomieszczeń zbyt niskich lub zbyt wysokich. Niskie pokoje czy korytarze można podwyższyć stosując panele boazeryjne, których faktura przypominająca deski sprawi, że na ścianie pojawią się subtelne pionowe linie. Drugim wyjściem zastosowanie na łączeniu paneli specjalnie do tego przeznaczonych dekoracyjnych listew.
Jeśli pomieszczenie jest zbyt wysokie można ułożyć panele na kształt lamperii, dolną i górną część oddzielając dekoracyjną listwą – radzi B. Korzeniewski z Plastivanu. – Efekt będzie jeszcze lepszy, gdy górna część ścian będzie ciemniejsza niż dół. To rozwiązanie nadaje się jednak do zastosowania tylko tam, gdzie można sobie pozwolić na optyczną stratę metrażu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)