Zabezpieczamy poddasze przed upałem

Zabezpieczamy poddasze przed upałem

fot. Zabezpieczamy poddasze przed upałem

Lato w Polsce potrafi zaskoczyć. Czasem pluchą, a coraz częściej temperaturami rodem z tropików. Co zrobić, gdy słońce ogrzewa nasz dom, a na poddaszu jest gorąco jak w szklarni?

Letnie upały dają się we znaki szczególnie tym, którzy mają w domu pokoje na poddaszu. Przy tak wysokich temperaturach w lecie nie da się w nich przebywać. Jeśli jednak podejmiemy odpowiednie kroki zaradcze, możemy zyskać upragniony chłód w miesiącach wakacyjnych i przyjemne ciepło podczas srogiej zimy.

Docieplenie, czyli ochłodzenie
Najlepszym sposobem na upalne temperatury jest wykonanie odpowiedniego docieplenia. Materiały izolacyjne stanowią barierę dla warunków zewnętrznych, ponieważ przy poddaszu kluczowe jest zadbanie o dach. Jest on stosunkowo cienki i wykonany od zewnątrz z łatwo nagrzewających się materiałów. Dlatego może działać prawie jak kolektor słoneczny, oddając ciepło do wnętrza i przebywanie na górnej kondygnacji może stać się prawdziwą udręką.

Przeczytaj również: A może wiata?

Raz, a dobrze

Zabezpieczamy poddasze przed upałem

fot. Zabezpieczamy poddasze przed upałem

Właściwie izolując poddasze nie tylko zabezpieczamy się przed utratą ciepła, gdy na dworze panuje chłód, ale także przed nagrzewaniem się powietrza wewnątrz domu podczas lata. Jeśli zdecydujemy się na zainwestowanie w ocieplenie czy dołożenie dodatkowej warstwy izolacji, warto zwrócić uwagę na wykonanie.

Prawidłowo zamontowana izolacja powinna przede wszystkim szczelna i wykonana z odpowiednio dobranych materiałów. – Mostki termiczne to niepożądane miejsca, w których przewodnictwo cieplne jest znacznie zwiększone, dając efekt zbliżony do uchylonej szyby w samochodzie z klimatyzacją. Mostki mogą być punktowe, np. przy nieszczelnej izolacji, lub liniowe: gdy materiału izolującego nie ma wcale. W przypadku poddasza, łatwym i bezpiecznym sposobem na poprawę komfortu jest zastosowanie dwuwarstwowego ocieplenia ze skalnej wełny mineralnej. Stosując się do kilku wskazówek można ją zamontować samodzielnie – komentuje Andrzej Taradyś, doradca techniczny ROCKWOOL Polska.

Wykonanie izolacji wiąże się oczywiście z kosztami. Zastanawiają się nad taką inwestycją, oprócz komfortu należy wziąć pod uwagę rachunki za ogrzewanie zimą. Po skrupulatniej kalkulacji może okazać się, że jednorazowy wydatek zwróci nam się z nawiązką.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)