Zabezpieczenia w drzwiach drewnianych

Nie ma drzwi całkowicie odpornych na włamanie – tak naprawdę jedynie kwestią czasu oraz użytych narzędzi jest sforsowanie każdej z przeszkód stawianej na drodze potencjalnych włamywaczy. Właśnie przed ich działaniami mogą nas uchronić podstawowe zabezpieczenia stosowane w drzwiach zewnętrznych.

90% włamywaczy to osoby przypadkowe, bez odpowiedniego wyposażenia i doświadczenia, czyhające na zaniedbania i nieuwagę mieszkańców. – Czas pokonania zabezpieczeń drzwiach zewnętrznych jest przedmiotem podstawowych badań antywłamaniowych, prowadzonych przez powołane do tego instytucje certyfikujące. Odporność na włamanie określana jest w klasach od 1 do 6, przy czym klasy 1-3 mają skutecznie zabezpieczyć przed włamywaczem przypadkowym, natomiast klasy 4-6 powinny stanowić silny opór na atakiem dobrze wyposażonego specjalisty – mówi Czesław Suski, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL. Aby zapobiec działaniom dobrze wyposażonych fachowców, potrzebne są już bardziej zintegrowane systemy, obejmujące zabezpieczenia w drzwiach antywłamaniowych, alarmy czy monitoring. Im więcej czasu zajmie przestępcy pokonanie pierwszej przeszkody, pod warunkiem zadziałania innych systemów (sąsiadów, alarmów czy monitoringu), tym większa jest szansa na to, że zaniecha on dalszych działań.

drzwi zewnętrzne

fot. drzwi zewnętrzne

Wytrzymała konstrukcja
Jedną z podstawowych, choć nie najważniejszą, cechą drzwi, wpływającą na poziom antywłamaniowości, jest ich konstrukcja. W drzwiach zewnętrznych musi być na tyle solidna, by skrzydło nie rozpadło się lub nie otworzyło po uderzeniu nogą, barkiem, czy też manipulacji podręcznym narzędziem – dodaje Czesław Suski. Ważne jest, by ramiaki w drzwiach miały odpowiednie wzmocnienia – tak, by nie były elementem słabszym wytrzymałościowo od zamków. Istotny jest również sposób zamocowania płycin i przeszkleń. Ramki mocujące powinny być skonstruowane i przymocowane do drzwi tak, by maksymalnie utrudnić ich wyjęcie, gdy są od strony zewnętrznej, bądź wypchnięcie, gdy zamontowane są od wewnętrznej strony mieszkania.
Decydując się na drzwi zewnętrzne z przeszkleniami czy też drzwi z naświetlem bocznym lub górnym, pamiętajmy, by szkło również miało odpowiednią klasę antywłamaniową. W domach jednorodzinnych najczęściej stosowane jest szkło klasy P2 do P4.

Ważne są wkładki i zamki
Przeciętny użytkownik drzwi zewnętrznych często myli zamki z wkładkami, podczas gdy przeważnie są to dwa niezależne, choć ściśle ze sobą współpracujące elementy. Zamki zamontowane w drzwiach przeciwdziałają atakom siłowym (próbom wyważenia), natomiast wkładki mają umożliwić uprawnionym użytkownikom odblokowanie zamków, najczęściej przy użyciu klucza – mówi Czesław Suski. Zamki i wkładki również mają swoje klasy antywłamaniowe (1-6). To właśnie wkładka jest zazwyczaj pierwszym obiektem ataku doświadczonego włamywacza – próby jej pokonania podejmowane są poprzez rozwiercenie, manipulację wytrychem lub wyłamanie. Dwóm pierwszym przypadkom skutecznie przeciwdziała właściwa konstrukcja wkładek, na którą składają się m.in. tarcze antyrozwierceniowe, odpowiednie materiały czy też ilość kombinacji kluczy. Za złamanie wkładki, oprócz jej konstrukcji, odpowiada również szyld antywłamaniowy, kupowany razem z klamką. Zamki, najlepiej wielopunktowe, współpracują z zaczepami wmontowanymi w ościeżnicę – ich antywłamaniowość ocenia się właśnie w połączeniu z zaczepami. W drzwiach drewnianych rozwiązaniem najkorzystniejszym jest zamontowanie zaczepów przez ramiak ościeżnicy bezpośrednio do muru.

Bolce antywłamaniowe i wręg francuski
W przypadku wszelkich prób włamania bardzo istotnym elementem, poza zamkami i wkładkami, są rozwiązania zabezpieczające, stosowane na połączeniu skrzydła z ościeżnicą od strony zawiasowej – bolce antywłamaniowe bądź wręg antywyważeniowy, zwany również wręgiem francuskim. Bolce antywyważeniowe to elementy metalowe, które podczas zamykania drzwi wchodzą w gniazda zamontowane w ościeżnicy, dzięki czemu skrzydło trudno jest wypchnąć z ościeżnicy. Wręg francuski to rozwiązanie polegające na takim wyprofilowaniu przylgi (inaczej wręgu) na całej długości, by skrzydło zazębiało się z ościeżnicą, skutecznie uniemożliwiając próby wyważenia, nawet po uprzednim ścięciu zawiasów w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz.

Dodatkowe zabezpieczenia
Aby jak najszybciej powiadomić odpowiednie osoby o próbie włamania, warto zamontować na drzwiach czujniki magnetyczne, wyłączniki krańcowe, czujniki wstrząsowe, czy też zamki z kontrolą dostępu, które współpracują z systemem alarmowym czy monitoringiem. Stanowią one elementy systemu zwanego domem inteligentnym i wymagają całościowego opracowania wszystkich zabezpieczeń funkcjonujących w pomieszczeniach.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)