Zabłąkana chmura w Ogrodach Hallera

Ludwika Ogorzelec

fot. Ludwika Ogorzelec

Kameralny rynek na osiedlu przy ul. Hallera już wkrótce zyska zupełnie nowe oblicze. Pojawi się tam rzeźba miejska "Zabłąkana chmura" autorstwa Ludwiki Ogorzelec. Oficjalne odsłonięcie dzieła odbędzie się 23 maja o godz. 19:30.

Zobacz również: Kupować czy budować dom?

Praca jest kontynuacją realizowanego przez autorkę cyklu „Krystalizacja przestrzeni”. Rzeźba w Ogrodach Hallera jest z rodzaju „site-specific”, tzn. powstaje dla przestrzeni zastanej, z uwzględnieniem jej funkcji, estetyki i wszelkich uwarunkowań. W szaro-błękitną, zamgloną kolorystykę rynku, zamkniętego bryłą stylizowanego na starą wrocławską kamienicę apartamentowca, artysta wprowadza sekretne rozmigotanie. Chaos kłębiących się, łapiących światło, przezroczystych kresek szkła tworzy lekki, niemal przezroczysty obiekt – tytułową zabłąkaną chmurę, która opadła z nieba i zawisła nad lokalnym placem.

To moja własna, oryginalna linia twórcza, którą rozwijam od lat – wyjaśnia artysta. – Chcę uchwycić to, co pozornie niewidzialne, pokazać odbiorcom, że przestrzeń wcale nie jest pustką.

Ludwikę Ogorzelec przy pracy nad instalacją można spotkać na wrocławskich Ogrodach Hallera aż do dnia wernisażu.

Idea wkomponowania w przestrzeń miejską prac wrocławskich artystów to kontynuacja akcji „Ofensywa sztuki”, która zakłada umieszczanie dzieł w starannie wybranych częściach Wrocławia. Inicjatywa zrodziła się z głębokiego przekonania, że eksponowanie sztuki w miejscach publicznych budzi wrażliwość estetyczną, podnosi standard życia i jest jednym z elementów podkreślających wyjątkowość miasta. Mecenasem akcji jest Grupa Archicom, wrocławski deweloper.

Praca Ludwiki Ogorzelec dołączy do znanych już Wrocławianom instalacji – „Pod jabłonią” Alojzego Gryta (rzeźba na Jagodnie), „Pociągu do nieba” Andrzeja Jarodzkiego (pl. Strzegomski) i „Mama i ja” Janusza Klekota (ul. Św. Mikołaja).

Ludwika Ogorzelec jest artystą wyjątkowym. O swoich subtelnych, eterycznych wręcz pracach opowiada w sposób bardzo konkretny i przemyślany. Na co dzień mieszka i tworzy w Paryżu, a jej prace zdobią miasta całego świata (Australia, Chiny, Francja, Japonia, Stany Zjednoczone i inne). Tworzy za pomocą przecinającej się linii w drewnie, metalu i szkle monumentalne rzeźby-przestrzenie, w które wprowadza widza. Jej prace powstają w kontekście miejsca i kultury. Wrocławską publiczność oczarowała ostatnio rzeźbą w ramach wystawy „W pionie, w poziomie, w przestrzeni”, która odbyła się w marcu we wrocławskich Loftach Platinum. Prezentowane tam „Rozwarstwienie” cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, odrzucając jakąkolwiek obojętność i zapraszając do interakcji.

***
O firmie:

logo

fot. logo

Grupa Archicom jest deweloperem zajmującym się kompleksowym projektowaniem i realizacją osiedli mieszkaniowych i obiektów komercyjnych z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem. Firma funkcjonuje od 1986 roku i swoją działalność koncentruje na rynku wrocławskim. Archicom zaprojektował i zrealizował ponad 150 obiektów mieszkaniowych i biurowych. Jako deweloper wybudował 2 200 mieszkań i apartamentów oraz 50 tys. m2 powierzchni biurowo-usługowej. Firma otrzymała tytuł „Najbardziej przyjaznego dewelopera w Polsce” w rankingu dziennika Rzeczpospolita. Największe aktualnie realizowane inwestycje to: "Ogrody Hallera", "Cztery pory roku", "Olimpia Port" i "Lofty Platinum". Misja firmy brzmi: „Kształtujemy przestrzeń, by była piękna, funkcjonalna i przyjazna człowiekowi”.

Więcej informacji o firmie znajdą Państwo na stronie: www.archicom.pl i blog.archicom.pl

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)