Zabudowa kuchni

kuchnia

fot. kuchnia

Kuchnia jest sercem każdego domu. Dlatego z taką dbałością ją urządzamy – musi być praktyczna, funkcjonalna, wygodna, ale przede wszystkim dopasowana do naszych potrzeb. Jest ona równocześnie pomieszczeniem, w którym najtrudniej utrzymać ład i porządek. Ostatnie trendy pokazują, że dążymy do kuchni przestronnych i nowoczesnych. W takich wnętrzach nie ma miejsca na niepotrzebne sprzęty. Wszystko jest pochowane i jak najmniej widoczne. Tyczy się to także podstawowych sprzętów kuchennych, tj. piec, zmywarka, lodówka. Dlatego co raz więcej ludzi stawia na kuchnie będące w zabudowie.

Zabudowane kuchnie stały się jednym ze znaków rozpoznawczych XXI wieku. Wprawdzie sklepy meblowe proponują nam meble kuchenne w wielu różnych odsłonach i kombinacjach, to jednak nigdy nie będziemy w 100% z nich zadowoleni. Zabudowa swoją przewagę zyskała dzięki indywidualnemu podejściu do każdego. Mamy możliwość decydowania o każdej szufladce, szafce czy półeczce. Dzięki tego rodzaju meblom możemy w pełni wykorzystać możliwości nawet najmniejszej kuchni.. Chcemy duży parapet, a przestrzeń pod nim wykorzystać na półki? Nic prostszego. Meble w zabudowie na pewno docenią mieszkańcy poddaszy. Jest to bardzo trudna do zagospodarowania przestrzeń, gdzie miejsce pod skosami często zostają puste, gdyż ciężko z nimi coś zrobić. W takim przypadku osoba z firmy zajmującej się zabudową kuchni, na pewno podpowie nam w jaki sposób rozplanować meble kuchenne i sprzęty, aby wszystkie trudne miejsca były dobrze wykorzystane.

Jeśli decydujemy się na zabudowaną kuchnie, powinniśmy zacząć od dokładnego jej zmierzenia. Najlepiej rozrysować sobie wstępnie na kartce co, gdzie chcemy mieć – nie tylko szafki, ale także sprzęty. Jeśli ciężko nam sobie to wszytko wyobrazić na kartce, możemy kredą na ścianie i podłodze narysować linie podziału między szafkami, a sprzętami.

Bardzo ważne jest dobranie niezawodnego sprzętu AGD pod zabudowę. Musimy przede wszystkim jasno określić własne wymagania i możliwości finansowe. Wybrany sprzęt musi być przemyślanym zakupem, aby służył nam latami.
Okap w nowoczesnej kuchni jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia. Musi on być nie tylko dobrze wybrany, ale także dobrze zainstalowany. Okap może pracować jako pochłaniacz lub wyciąg. Jeśli jest pochłaniaczem, nie jest on podłączony do kanału wentylacyjnego – powietrze zassane przechodzi przez system filtrów zatrzymujących tłuszcze i substancje zapachowe, a czyste powietrze wydmuchuje z powrotem na kuchnię. Jeśli pracuje jako wyciąg – podłączony jest do kanału wentylacyjnego. Pamiętajmy, że bez względu na rodzaj okapu w kuchni, potrzebna jest dobra wentylacja powietrza.
Wybierając lodówkę musimy odpowiedzieć na parę prostych pytań – ile osób będzie z niej korzystać, ile mamy miejsca przeznaczonego na nią, jaki tryb życia prowadzą domownicy, czy większość posiłków jedzona jest w domu czy na mieście, jak ważny jest dla nas zamrażalnik. Przy zakupie zwróćmy uwagę na na jej pojemność, funkcje oddzielnych agregatów, klasę energetyczną, non frost oraz automatyczne odszranianie i rozmrażanie.
W domach, gdzie zmywanie jest największą karą i udręka, z pewnością przydatna będzie zmywarka. Dla niektórych to niepotrzebny koszt, jednak tak naprawdę jest to duża oszczędność nie tylko energii i wody, ale co najważniejsze naszego czasu. Ekonomię zobaczymy już przy pierwszych rachunkach za ww. media.
Urządzeniem bez którego nie wyobrażamy sobie żadnej kuchni to kuchenka wraz z piekarnikiem. Jeśli w naszym domu nie ma instalacji gazowej kupmy kuchnię elektryczną, która ma swoich zwolenników również wśród posiadaczy gazu. Kuchenki elektryczne mają więcej funkcji od ich gazowych sióstr, a dodatkowo są łatwiejsze w utrzymaniu i estetyczniejsze. Wprawdzie użytkowanie kuchenek elektrycznych wychodzi drożej od gazowych, to przestrzegając paru prostych zasad różnica ta stanie się niewielka. Jeśli chodzi o sam piekarnik, ten elektryczny również wygrywa względem gazowego. Ma dużo więcej funkcji: grzałka dolna i górna da nam pewność, że ciasto czy chleb będzie upieczone równomiernie z obu stron, termoobieg (czyli równomierna cyrkulacja gorącego powietrza) sprawi, że nasze potrawy będą się szybciej przygotowywać, co w rezultacie prowadzić będzie do oszczędności. Wśród innych dodatkowych funkcji należy wymienić: opiekacz z grillem, oraz ochronę przed dziećmi w postaci podwójnej lub potrójnej szyby na drzwiczkach oraz specjalnej blokady. Jeśli ciężko nam wybrać pomiędzy kuchenką elektryczną, a gazową, kupmy tą gazowo – elektryczną. Najczęściej występuje w postaci płyty mającej dwa palniki gazowe i dwa elektryczne oraz elektrycznego piekarnika.
Pamiętajmy, że większość naszego sprzętu i tak będzie niewidoczna, dlatego jego wygląd nie jest najważniejszy.

Jeśli mamy już wszystko dokładnie rozplanowane, czas wybrać materiał, z którego będzie zbudowana nasza kuchnia. Wnętrza mebli mogą stanowić półki z drewna lub płyt gipsowo-kartonowych. Kuchnia z płyt daje nam możliwość korzystania z niej od razu po zamontowaniu, a samo wykończenie będzie zależne od naszego budżetu. Wersja tańsza to pomalowanie jej na dowolny kolor, z zastąpieniem frontów delikatnymi zasłonkami – tym sposobem uzyskamy namiastkę wiejskiego stylu. Wersją droższą jest obłożenie płytkami ceramicznymi. Bardzo efektowna jest również kuchnia z cegły. Niestety, jej wadą jest długi czas schnięcia, a także ciężar i pracochłonność wykonywania. Kłopotliwe będzie samo rozebranie jej, jeśli już nam się znudzi.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)