Zadbaj o ogród jesienią

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Coraz chłodniejsze dni i opadające liście jednoznacznie dają nam znać, że zbliża się jesień. O ile we wrześniu czy październiku nie zaskoczą nas ujemne temperatury, okres ten możemy przeznaczyć na wykonanie szeregu prac w ogrodzie i przygotowanie przydomowych terenów na zimę.

Aby już od wczesnej wiosny móc cieszyć się pięknym ogrodem, należy pamiętać, że jesień jest niezwykle ważnym etapem w cyklu rozwojowym wielu roślin. Kalendarz ogrodnika we wrześniu i październiku zakłada nie tylko grabienie liści, ale też wysiew i rozsadzanie kwiatów, bylin czy krzewów. Dopóki nie nastaną mrozy, możemy również pomyśleć o wykonaniu ogrodowej ścieżki czy podjazdu przed domem. Po okresie urlopowym wiele osób pozostawia bowiem przeprowadzenie tych prac na wczesne jesienne miesiące.

Wymagająca roślinność
Wczesną jesienią, podobnie jak na wiosnę, sadzić można niemal wszystkie rośliny. Aleksandra Białek, architekt krajobrazu z biura projektowego Rubikon wyjaśnia: – Dla wielu bylin, szczególnie tych, które kwitną na wiosnę, wrzesień i październik to idealny czas na rozmnażanie przez podział. W tym okresie sadzi się też rośliny cebulowe, a więc tulipany, narcyzy czy hiacynty. Jesień to także czas, w którym powinniśmy zadbać o wykopanie z ziemi bulw kwiatów, które nie zimują w gruncie, np. dalii czy begonii.

Wrzesień i październik to także dobry moment na sadzenie lub przesadzanie drzew i krzewów – nawet gdy zapomnimy o ich podlaniu, to możemy mieć pewność, że pogoda o tym nie zapomni. Wraz z nadejściem przymrozków powinniśmy zadbać o właściwe zabezpieczenie roślin przed ujemnymi temperaturami. Dotyczy to szczególnie okazów, które pochodzą z cieplejszych stref klimatycznych. Aleksandra Białek mówi: – Naziemne pędy ciepłolubnych jukk, azalii czy różaneczników, należy przed zimą zabezpieczyć warstwą słomy, torfu lub gałązek świerkowych. Zadbajmy też o nasze rodzime róże – gdy nadejdą chłody, najlepiej jest je okopcować, czyli na wysokości 20-40 cm obsypać ziemią lub korą. Wrażliwe na niskie temperatury młode drzewka i krzewy można okryć matą bambusową lub geowłókniną.

Porządki nie tylko na wiosnę
Przed nadejściem zimy, warto pomyśleć również o właściwym zabezpieczeniu ścieżek czy ogrodowych alejek. Tomasz Ługowski, Główny Projektant z firmy Bruk-Bet mówi: – Nawierzchnie wykonane z wyrobów naturalnych, jak np. drewno, już przed pierwszym użyciem powinny zostać odpowiednio zaimpregnowane. Jeśli pominęliśmy ten etap, przed zimą koniecznie należy je zabezpieczyć. Problemu nie ma w przypadku nawierzchni z kostki brukowej czy betonowych płyt. Są one odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, zatem nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najbardziej prestiżowe kostki brukowe już podczas procesu produkcyjnego zostają zabezpieczone specjalnym preparatem zmniejszającym nasiąkliwość, co zdecydowanie pomaga chronić nawierzchnię np. podczas mrozów.

Ci, którzy wykonanie nowej nawierzchni ogrodowej pozostawili na okres pourlopowy, mają czas do momentu nadejścia przymrozków. – Wrzesień lub październik to bardzo dobry czas na wykonanie nowego podjazdu, ścieżki czy alejki. Kiedy jednak temperatury spadną poniżej zera, powinniśmy odłożyć te prace na kolejny sezon, gdyż problemem stanie się wykonanie podbudowy pod nawierzchnię. Od jakości podbudowy zależy trwałość nowego chodnika czy podjazdu, dlatego też nie warto wykonywać jej w pośpiechu – radzi Tomasz Ługowski.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)