Zakaz palenia w miejscach publicznych

zakaz palenia

fot. zakaz palenia

15 listopada weszła w życie ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Polska dołącza do listy państw chroniących obywateli przed dynem tytoniowym nie tylko na ulicach i przystankach. Od tego dnia właściciele taksówek, pubów, restauracji są zobowiązani do umieszczenia na drzwiach przepisowych tabliczek – znak zakazu palenia.

>> Dyskusja na forum <<

Zakaz palenia tytoniu popiera większość ankietowanych w sondażach
Obywatelska Koalicja Tytoń albo Zdrowie przeprowadziła badania poziomu stężenia dymu papierosowego w lokalach. Wynika z nich, że w polskich pubach i restauracjach dopuszczalna norma zdrowotna, w ciągu dnia, przekraczana jest piętnastokrotnie, a wieczorami nawet 260 razy.

Przeczytaj również: Klimatyzacja a alergie

Zakaz palenia papierosów w restauracjach i pubach zmniejszy obroty lokali?
Wielu właścicieli lokali usługowych boi się znacznej utraty klientów. W Nowym Jorku, wbrew obawom, zakaz palenia papierosów spowodował wzrost obrotów i zysku niemal o 9%. Ustawa o zakazie palenia w Polsce nie będzie tak restrykcyjna jak w Irlandii, Irlandii Północnej, Szkocji, Walii, Anglii, Turcji i Grecji. Restauracje i puby mogą wydzielić miejsca dla niepalących oraz palarnie – pod warunkiem, że będą szczelnie odizolowane od pozostałych pomieszczeń.

Sanepid rusza do lokali od 15 listopada

bar

fot. bar

Zobacz również: Modne aranżacje z kominkami

Stowarzyszenie akcji „Lokal bez papierosa” dba o właściwą interpretację przepisu przez właścicieli lokali. Rozesłano 10 tysięcy broszur tłumaczących zakazy i informujących o karach. Inspektorzy w sanepidzie przechodzą szkolenia aby zdobyć uprawnienia kontrolne. W dniu wejścia ustawy w życie będą uprawnieni do wypisania mandatu niereformowalnym palaczom i knajpiarzom.

Srogie kary dla buntowników
Niepodporządkowanie ustawie jest surowo karane. Właściciel, który nie wprowadzi zakazu zapłaci 2000 zł, a palacz przyłapany na gorącym uczynku, w miejscu obowiązywania zakazu, otrzyma mandat w wysokości 500 zł.

Tysiące złotych na palarnie, wentylatory i wyciągi
Lokale w których palono będą musiały przeznaczyć spory nakład na odświeżenie wyposażenia. Meble tapicerowane, meble drewniane, zasłony i ściany – przesiąknięte dymem – mają nieprzyjemny, kwaśny i stęchły zapach.
Oprócz finansów na drobne prace remontowe w sali dla niepalących, właściciele urządzający palarnie muszą zainwestować w wentylatory i wyciągi. Koszt takiego urządzenia to minimum 4 tysiące zł. Ściana oddzielająca sale dla palących i niepalących to koszt kilkunastu tysięcy, a profesjonalna kabina dla palaczy, którą można ustawić w dowolnym miejscu, to nawet 40 tys zł.

Ponadto ważne jest by instalacja wentylacyjna była w pełni sprawna. W zależności od typu instalacji i przeznaczenia pomieszczenia – np. w przypadku palarni – może wymagać dodatkowego wsparcia wentylatora lub wyciągu, które należy dobrać w zależności od kubatury pomieszczenia.

Typy wentylacji i zastosowanie

kobieta

fot. kobieta

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna lub nawiewna dostarcza powietrze przez specjalnie zaprojektowane instalacje – polecana jest do pomieszczeń w których napływ świeżego powietrza z zewnątrz jest niemożliwy. Np. w pubach i restauracjach w piwnicach.

Wentylacja naturalna i mechaniczna wywiewna dostarcza powietrze przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub innych przegrodach zewnętrznych.
System wentylacji grawitacyjnej to rodzaj wentylacji naturalnej. Przewody wentylacyjne wyprowadzane są ponad dach budynku – w ten sposób wykorzystuje się siłę wyporu termicznego. W Polsce w 2008 roku wprowadzono nakaz stosowania regulowanych urządzeń nawiewnych.

W przypadku palarni każda z tych metod może nie być 100% skuteczna i może wymagać wsparcia dodatkowych urządzeń wentylacyjnych.
Większości właścicieli lokali nie stać jednorazowo na taki wydatek. Zapowiadają wprowadzenie zakazu i wyniesienie popielniczek na zewnątrz.

***
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zasadach prawidłowego użytkowania instalacji i urządzeń wentylacyjnych, czytaj: Rozdział 6 – Użytkowanie instalacji i urządzeń wentylacyjnych (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji z dnia 16 sierpnia 1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. 1999 Nr 74 poz. 836))

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)