Zakochani w stylu retro

Styl retro, który kilka sezonów temu zapanował w świecie mody, dziś dociera także do naszych domów, mieszkań, a nawet przestrzeni publicznej. We wnętrzach zapanowała moda na wzornictwo z drugiej połowy XX wieku, wypierając królujące do tej pory art deco, secesję czy popularny w ostatnim czasie styl rustykalny.

meble do salonu

fot. meble do salonu

Designerskie przedmioty, kultowe meble i wnętrza w modernistycznym stylu stały się inspiracja dla nowego pokolenia polskich projektantów, dzięki którym rodzimy design z lat 50. i 60., kojarzony do tej pory przeważnie z ciężkimi meblościankami na wysoki połysk, przeżywa dziś prawdziwe odrodzenie. Za sprawą młodych twórców sprzęty i meble z epoko socrealizmu wróciły do łask polskich odbiorców, tworząc w nowocześnie urządzonych wnętrzach nieco nonszalancki i chętnie powielany styl. Wystarczy spojrzeć choćby na ostatnie propozycje projektanta Tomasza Augustyniaka oraz na jego kolekcje Fin i Neon dla Marbet Style, w których doskonale widać nawiązania do kultowego wzornictwa sprzed połowy wieku. Kolekcję Fin i Neon nominowano do TOP DESIGN Award 2014 – nagrody w prestiżowym konkursie promującym najlepsze polskie wzornictwo na europejskim poziomie.

meble do salonu

fot. meble do salonu

Minimalizm i funkcjonalność sprawdzają się w dużych i małych przestrzeniach
Aby dowiedzieć się, dlaczego te styl zyskuje uznanie w oczach współczesnych trendsetterów, przyglądnijmy się jego cechom charakterystycznym. Przede wszystkim polskie wzornictwo z lat 50. i 60. ze względu na ograniczone zasoby surowcowe i mieszkaniowe cechowało się minimalizmem i dużym naciskiem na funkcjonalność wnętrz mieszkalnych. Podobnie dzisiejszy nowoczesny styl lubi prostotę i praktyczne rozwiązania. Modne postindustrialne wnętrza z malowana na biało cegłą znakomicie współgrają z organicznymi liniami, symetrycznymi konturami tapicerowanymi kanapami oraz z fotelami o prostych lub zaokrąglonych kształtach i lekkiej konstrukcji. Podobnie jest z niewielkimi mieszkaniami współczesnych 30-latków. Meble do takich domów muszą spełniać wiele różnych funkcji i jednocześnie nie powinny przytłaczać wnętrza. To zadanie świetnie spełnia kolekcja Fin Marbet Style, pasująca zarówno do przestrzeni typu loft, jak i do niedużego mieszkania z aneksem kuchennym.

meble do salonu

fot. meble do salonu

Zobacz również: Fototapety do kuchni

Eklektyzm we wnętrzach – bo eksperymentowanie mamy w naturze
Inne ważne cechy stylu sprzed połowy wieku to eksperymentowanie z nowymi tworzywami oraz łączenie naturalnych, tradycyjnych materiałów ze sztucznymi komponentami. W kolekcji Fin wysokogatunkowa wełna i drewno zestawione z giętą sklejką oraz czarnymi metalicznymi nogami tworzą wyjątkową kompozycję o charakterystycznym stylu. Podobnie jak w latach 50. i 60. takie połączenie demonstruje podążanie za nowymi trendami i jednoczesne przywiązanie do tradycyjnych materiałów. W ten sposób możemy wyrazić swoją nowoczesność, ale jednocześnie pozostawić sobie odrobinę miejsca na tęsknotę za przyjaznym dla człowieka środowiskiem naturalnym.

Obecnie cenimy sobie możliwości, jakie daje nam nowy rynek i lubimy eksperymentować ze stylami, ale zdarza nam się także zatęsknić za spokojniejsza i bardziej poukładaną przeszłością. Może dlatego chętnie sięgamy po meble znane nam z rodzinnych domów i mieszkań naszych dziadków?

meble do salonu

fot. meble do salonu

Pastelowe, ciepłe kolory – aby wyrwać się z szarej rzeczywistości
Wzornictwo lat 50. i 60. to także charakterystyczne, barwne obicia, które jakby na przekór szarej, socrealistycznej rzeczywistości, zachwycały kolorami i często abstrakcyjnymi wzorami. W projektach Augustyniaka dla Marbet Style nie mogło zabraknąć silnego nawiązania także do tych wyznaczników stylu. Widać to szczególnie w pastelowych, ciepłych barwach kolekcji Neon, czyli rodziny foteli kubełkowych o wysokim podparciu i z lekko zaokrąglonymi bokami. Dzisiaj również otulamy nasze mieszkania ciepłymi, pastelowymi barwami, które koją zmęczone zmysły i odróżniają się od szarości przestrzeni miejskiej. Jak długo na salonach będą królować lata 50. i 60.? Oczywiście trudno to obecnie stwierdzić. Ale z pewnością wzornictwo z tej epoki umożliwia stworzenie wyjątkowo udanej kompozycji zachowującej świeżość i oryginalność przez wiele lat. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)