Zanim przystąpisz do urządzania lub remontu – poradnik

zakupy

fot. zakupy

Lato to nie dla wszystkich czas odpoczynku i wakacyjnych wyjazdów. Dla wielu z nas to idealny czas na generalny remont mieszkania lub urządzanie nowego domu. Zanim przystąpimy do pracy, warto poświęcić kilka chwil na zaplanowanie zmian w naszych czterech kątach.

Nie każdego jednak stać na skorzystanie z usług drogich profesjonalistów – architektów i dekoratorów wnętrz. Pamiętajmy zatem o kilku poniższych zasadach, a efekt wakacyjnych „rewolucji” będzie co najmniej satysfakcjonujący.

Generalny remont domu czy urządzanie nowego mieszkania to szansa na funkcjonalne zaprojektowanie przestrzeni naszych czterech kątów. Zastanówmy się zatem, jaki układ pomieszczeń będzie najbardziej odpowiadał naszemu stylowi życia. – W ostatnich latach modne stały się otwarte przestrzenie. Wyglądają nie tylko nowocześnie, ale i dają nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz – mówi Katarzyna Oborska dekoratorka wnętrz z Decorneo.pl. Otwarta przestrzeń we wnętrzu, daje poczucie swobody i przestrzeni, nie ogranicza dostępu światła i powietrza – dodaje Oborska. Takie rozwiązanie jest idealne nie tylko dla singli, ale również par czy rodzin z dziećmi. Połączenie całej przestrzeni nie sprawdzi się jednak u większych rodzin, które mieszkają na stosunkowo małym metrażu. W tym przypadku najważniejsze jest zapewnienie każdemu domownikowi odrobiny prywatności. Można jednak połączyć kuchnię z salonem czy jadalnią. Z pewnością będzie to miało pozytywny wpływ na rodzinne relacje. Czasami także inne czynniki, niezależne od nas, mogą ograniczać możliwości zmian. – Zanim zaplanujemy przebudowę naszych czterech kątów, najważniejszą sprawą jest sprawdzenie czy ściany, których zamierzamy się pozbyć nie są ścianami nośnymi – radzi Jerzy Domagała, właściciel firmy remontowo-budowlanej z Wrocławia. Ich naruszenie lub eliminacja można oznaczać poważne kłopoty finansowe – dodaje Domagała.

Przeczytaj również: Naturalne płótno ścienne

Trzy strefy naszego wnętrza

salon

fot. salon

Oddzielenie strefy publicznej – dziennej, intymnej – nocnej pozytywnie wpłynie na nasze życie. Warto również wyznaczyć miejsce, w którym możemy pracować. Mieszając te strefy z dużą dozą prawdopodobieństwa pozbawimy się spokojnego snu, efektywnej pracy czy przyjemności ze spożywania posiłków. Jeśli dotychczas w naszym mieszkaniu panowała w tej kwestii anarchia, remont jest doskonałą okazją, aby to zmienić. Postarajmy się, nawet w małych mieszkaniach, przeznaczyć na każdą z tych stref, jeżeli nie osobny pokój, to przynajmniej wydzielony kącik. Nawet małe mieszkania mogą być funkcjonalne. Wystarczy dobry pomysł. Przy projektowaniu elementów nowego, wymarzonego wnętrza pamiętajmy o tym, aby strefy nie przecinały się. I tak, w salonie droga do części kuchennej lub innego pokoju nie może przebiegać między kanapą a telewizorem, aby domownicy nie przeszkadzali sobie nawzajem. A kącik do pracy powinien znajdować się jak najdalej od źródeł hałasu i miejsc, w których domownicy przebywają najczęściej.

Podczas urządzania mieszkania czy domu należy zaplanować całą przestrzeń, aby ją wykorzystać najlepiej jak tylko to jest możliwe. – Weźmy pod uwagę wielkość pomieszczenia, jego przeznaczenie oraz wszelkiego rodzaju wnęki czy załamania ścian – podpowiada Katarzyna Oborska, dekoratorka wnętrz Decorneo.pl. – Przestrzenią można manipulować również poprzez odpowiednie umeblowanie – dodaje Oborska.

Częstym problemem remontowym jest brak czasu na to, aby dokładnie przestudiować ofertę handlową. Wycieczka przez całe miasto w poszukiwaniu odpowiednich szafek czy dodatków może zająć cały dzień, a i tak nie daje nam pewności, że znajdziemy to co nas interesuje. Stąd często pochopna i pośpieszna decyzja o nabyciu dostępnego lecz standardowego asortymentu. A to błąd. Na szczęście z pomocą przychodzi internet ze swoją przebogatą oferta e-sklepów. – Zakupy w sieci, najlepiej poprzedzić odwiedzeniem branżowych porównywarek cen. Skupiają one w jednym miejscu oferty nie tylko wielu sklepów internetowych, ale coraz częściej także tych tradycyjnych. W przypadku branży remontowo–budowlanej przydatne okażą się: Elneo.pl, Budneo.pl, Insteo.pl – mówi Iwona Szulik, marketing manager grupy Elneo. – Porównywarki pozwolą nam nie tylko dokładnie zapoznać się z ofertą wielu sklepów w jednym miejscu, ale także kupić najtaniej. Co ważne, zakupy zrobimy bez wychodzenia z domu – dodaje Iwona Szulik.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)