Żarówki energooszczędne – proekologiczne światło

W ostatnim czasie bardzo modne stało się być proekologicznym. Zdrowe jedzenie, materiałowe siatki na zakupy, segregacja śmieci czy żarówki energooszczędne. No właśnie żarówki. Czy kupowanie ich to tylko moda poparta bajkami o ich małym zużyciu prądu, czy może jednak aż 80% oszczędność?

Zdecydowanie do drugie. Żarówki energooszczędne naprawdę są oszczędne i to nawet do 80%. Oprócz korzyści finansowych, które zapewne odczujemy przy pierwszym rachunku za prąd po wymianie wszystkich żarówek w domu, przyczynimy się do ochrony środowiska – zmniejszy się emisja dwutlenku węgla. Warto przy następnych zakupach, wziąć ze sobą przelicznik:

– 25W zwykła żarówka = 5-6W świetlówka
– 40W = 7-8W
– 60W = 11-13W
– 75W = 15-16W
– 100W = 18-21W
– 150W = 35-42W

Należy również przy zakupie zwrócić uwagę (tak samo jak przy zwykłych żarówkach) czy potrzebny nam mały gwint czy duży gwint.

Kupując świetlówkę dbamy również o swoje zdrowie, gdyż przy świetle z żarówki energooszczędnej nie męczą nam się tak strasznie oczy, jak to ma miejsce przy zwykłych żarówkach.

Żarówka energooszczędna

fot. Żarówka energooszczędna

Jednak wracając do oszczędności samo kupno takiej żarówki nią jest. Jest ona trwalsza od zwykłej o blisko 10 razy. Jej żywotność waha się w granicach od 6000h do 15000h. Przy zakupie nie warto połasić się na niską cenę. Jeśli nie stać nas na wymianę w jednym momencie wszystkich, to lepiej kupować po jednej, ale renomowanej firmy (np. Osram, Philips czy Polux). Nie są one tanie, ale dostajemy gwarancje wysokiej jakości, trwałości i komfortu z jej użytkowania (krótki czas rozgrzania się, a także cisza podczas pracy). Świetlówki polecane są do pomieszczeń, w których nie zapalamy światła 20 razy na dobę (jak np. toaleta). Ich cykl wynosi około 7000 i częste zapalanie i gaszenie skraca ich żywotność.
Skoro już kupując żarówkę energooszczędną powiedzieliśmy „A”, to musimy powiedzieć „B” w momencie kiedy się przepali. Nie wolno ich wyrzucać razem ze śmieciami, gdyż zawierają rtęć (bardzo niebezpieczny dla zdrowia metal). Zużytą świetlówkę należy wyrzucić do specjalnie przygotowanych kubłów znajdujących się w każdym sklepie oferującym sprzedaż tych właśnie żarówek, albo zostawić w lokalnych punktach zbierających elektrośmieci. Korzyścią wyrzucania żarówek w tych miejscach, jest również fakt, iż zostają one aż w 90% wykorzystane do produkcji nowych.

Lampa z diodami Led

fot. Lampa z diodami Led

Inna ciekawą propozycją, również ekologiczną i oszczędna są żarówki LED. Jest to żarówka diodowa, jednak dalej trwają prace nad poprawieniem jej wydajności (na chwilę obecną moc żarówki LED jest dużo słabsza od mocy zwykłej żarówki). Są one jednak najbardziej energooszczędnym źródłem światła. Są bardzo trwałe (świecą ok. 100 tys. godzin) i wytrzymałe na warunki atmosferyczne (stosuje się je przy iluminacji obiektów, dekoracji wnętrz, w latarkach i na tablicach reklamowych). Są produkowane w dowolnej barwie (co znacznie rozszerza jej zakres zastosowania), ze wszystkimi rodzajami gwintów a także takie, które wyglądające jak zwykłe żarówki.

Warto zdecydować się na zmianę zwykłych żarówek na te energooszczędne. Jeśli nie dla środowiska, to dla nas samych i stanu naszego portfela.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)