Zasłony czy rolety?

salon

fot. salon

Gustowna aranżacja okien może być prawdziwą ozdobą wnętrza. Wśród dekoracyjnych trendów prym wiodą niezmienne zasłony i rolety. Projektanci jednak starają się wyjść poza utarte rozwiązania. Jakie metody dekoracji okien są modne we współczesnych aranżacjach wnętrz?

Zobacz również: Wybór drzwi wejściowych

Dobrze dobrana dekoracja okienna nie powinna zmniejszać optycznie wnętrza, ani dopływu światła dziennego. Utarło się, że w dużych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się zasłony, a w małych – rolety. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ wybierając sposób aranżacji okna należy wziąć pod uwagę także kolorystykę, wzór i przejrzystość materiałów.

zasłony

fot. zasłony

Oprócz wielkości ważnym kryterium podczas wyboru dekoracji okiennej jest również funkcja jaką pełni pomieszczenie. O ile w kuchni musi być jasno, a dekoracyjna oprawa okna powinna być łatwa do utrzymania w czystości, tak w salonie i sypialni dobrze jest wykreować intymny nastrój, który sprzyja odpoczynkowi.

Jakie wnętrze, taka dekoracja okienna
Kurtyny, zasłonki i udrapowane firany to domena wnętrz aranżowanych na styl klasyczny. Takie dekoracje nie będą się dobrze prezentowały we wnętrzach nowoczesnych o charakterze minimalistycznym. W tym wypadku lepiej sprawdzą się proste, półprzezroczyste zasłony, rolety rzymskie i shuttersy.

Shuttersy z ruchomymi lamelami (żaluzje drewniane) to rodzaj drewnianych okiennic stosowanych we wnętrzach. Są bardzo stylowe, funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. Ponadto doskonale pasują zarówno do aranżacji nowoczesnych jak i stylizowanych. W zależności od wielkości i sposobu użytkowania okien, shuttersy mogą składać się z jednego lub kilku paneli, otwierać harmonijkowo lub w systemie przesuwnym.

salon

fot. salon

Wnętrza urządzone w stylu galmour kochają błyszczące dodatki. Doskonałą dekoracją będą więc połyskujące firany sznurkowe, które można powiesić także w przejściu do pomieszczenia zamiast drzwi wewnętrznych.

Wśród dekoracji okien do pokoju dziecięcego królują rolety z popularnymi bohaterami z kreskówek. Rolety dziecięce są kolorowe i wesołe, ale w sklepach można kupić także przesuwne panele materiałowe o prostokątnym kształcie, które użytkuje się tak jak zasłony. Ponadto panele nie gniotą się, a materiał jest idealnie naprężony.REKLAMAPK

Fotorolety

fot. Fotorolety

salon

fot. salon

sypialnia

fot. sypialnia

rolety

fot. rolety

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)