Zasłony i firanki, czyli czym udekorować okno.

Zasłony

fot. Zasłony

Zasłony i firany chronią wnętrze przed słońcem. Zapewniają także prywatność, ponieważ zasłaniają pomieszczenie przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Dodatkowym ich atutem jest to, że stanowią dekorację naszego mieszkania. Pokój, w którym zawieszone zostały eleganckie firanki czy zasłony, nawet przy minimalnej ilości mebli będzie sprawiać wrażenie urządzonego.

Wybierając odpowiednie zasłony lub firany do naszego mieszkania, warto zastanowić się nad tym jakiej grubości powinny one być. Zależy to od stopnia nasłonecznienia pomieszczenia. W wychodzącym na północ lub wschód pokoju znacznie lepiej sprawdzają się zasłony z lżejszego materiału, przepuszczającego więcej światła. Natomiast w pomieszczeniu od strony południowej lub zachodniej lepiej zawiesić zasłony wykonane z cięższej, grubszej tkaniny.
Długie zasłony wyglądają bardzo elegancko. Bardzo interesujące są te sięgające do samej ziemi lub sprawiające wrażenie za długich. W tym przypadku, warto użyć tkanin lekkich i połyskliwych takich jak tafta, jedwab lub ciężkich i lejących takich jak plusz czy welur. Jest to istotne, by zasłony dobrze układały się.
Dzięki odpowiedniemu dobraniu firan lub zasłon można oszukać trochę przestrzeń. Jeżeli sufit jest jasny, a ściany i zasłony mają pionowy wzór, to pomieszczenie będzie wydawać się nam niższe i większe. Natomiast jeżeli zawiesimy ciemne i obszerne zasłony to powierzchnia okna stanie się optycznie mniejsza, a pokój krótszy.

Podczas dekoracji okien, istotne jest to, w jaki sposób zasłony zostaną upięte. Sposoby upinania zasłon powinno być dopasowane do charakteru, wyglądu oraz rodzaju tkaniny. Najpopularniejszym sposobem jest marszczenie ołówkowe, czyli takie, które mają równe odstępy. Zamiast zwykłego mocowania za pomocą żabek i kółek, można także zawiesić tkaninę bezpośrednio na karniszu, przewieszając je przez drążek lub oplatając wokół niego, puszczając po bokach tkaninę luzem.
Spośród tradycyjnych sposobów upinania firan, czyli w połowie ich długości, najbardziej znane są chwosty. Dzięki nim można podkreślić klasyczny i stylowy charakter pomieszczenia.
Można zastosować też rozwiązania, czyli np. sznury oraz taśmy, które zostały uszyte z tej samej tkaniny co zasłony. Znane są także gotowe przedmioty np. bransolety, które doskonale wyglądają w zestawieniu z opalizującym, mięsistym materiałem. Bardzo dekoracyjnie będą wyglądać korale, za pomocą których można zebrać lub podpiąć zasłonę.

Ważne jest, aby zasłony okienne nawiązywały do stylu wnętrza. W stylu ekologicznym, nawiązującym do do natury, najbardziej pasują neutralne kolory i naturalne materiały. Zasłony wykonane z lnu wyglądają prosto ale bardzo subtelnie. Subtelny materiał przepuszcza dużo światła i sprawia, że pomieszczenie jest jaśniejsze.
Mieszkania urządzone w stylu pop-art charakteryzują się dużymi, geometrycznymi wzorami, odważnymi formami. Kolorystyka oparta jest na podstawowych barwach. Takie materiały pasują tylko do prostych w formie wnętrz.
Ręcznie upinane story, wykończone pasmanterią doskonale nadają się do wnętrz o wystroju klasycznym. Doskonale komponują się zarówno z meblami stylowymi jak i prostymi meblami drewnianymi.
Zestawienie geometrycznych wzorów, kontrastów, abstrakcyjnych form z prostymi, opływającymi formami jest charakterystyczne dla stylu art deco. Z hebanem, stalą czy marmurem doskonale komponować będą się tkaniny, takie jak satyna czy też skóra.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)