Zastosowanie izolacji natryskowych w budynkach mieszkalnych

Nowe technologie natryskowe stosowane w budownictwie powalają na efektywną ochronę termalną oraz przeciwwodną budynków i są atrakcyjną alternatywę dla bardziej tradycyjnych metod izolacyjnych. Wybór technologii jest zależny od potrzeb inwestora, przeznaczenia izolacji oraz planowanych do osiągnięcia efektów.

Izolacje z pianki poliuretanowej

Pianki poliuretanowe to materiały, które znajdują zastosowanie na wielu etapach budowy domu. Z powodzeniem mogą chronić fundamenty przed temperaturą i wodą. W tym przypadku stosowane są piany o zamkniętej strukturze komórek i niskiej nasiąkliwości. Wybór izolacji piankowej na fundamenty zapewnia szczelność izolacji dzięki dobrej przyczepności materiału do podłoża. Ta ostatnia cecha jest szczególnie istotna w przypadku remontu budynków – to dzięki przyczepności piany do podłoża możliwe jest wykonanie skutecznej izolacji nawet na nierównych i porowatych powierzchniach.

Przeczytaj również: Odmień swój dom

Izolacje Piankowe 1

fot. Izolacje Piankowe 1

Najczęstszym zastosowaniem piany poliuretanowej jest ocieplenie poddasza domu. Atestowane piany otwarto-komórkowe umożliwiają, nie tylko zyskanie lepszych parametrów cieplnych izolacji, ale też pozwalają na uniknięcie mostków termicznych i zyskanie szczelnej izolacji. Piana aplikowana jest warstwowo do uzyskania pożądanej grubości izolacji. Inwestorzy mogą dokonać wyboru pomiędzy materiałami o różnych cechach. Piany można zróżnicować, przede wszystkim, pod względem współczynników przenikania ciepła oraz klasyfikacji w reakcji materiału na ogień.

Piany poliuretanowe zamknięto-komórkowe o dużej gęstości mogą być stosowane do izolacji dachów płaskich. Zapewniają one, zarazem, ochronę cieplną i wodną. Tego rodzaju pokrycia dachowe z piany są coraz częściej stosowane w budynkach publicznych na dachach wielkopowierzchniowych. Piana poliuretanowa wymaga ochrony przed promieniowaniem UV, dlatego powinna zostać zabezpieczona farbą albo powłoką polimocznikową.

Izolacje Piankowe 2

fot. Izolacje Piankowe 2

Wykorzystanie polimoczników w domach

Izolacje wykonane metodą aplikacji polimoczników zapewniają ochronę przeciwwodną. Mogą być stosowane w celu ochrony fundamentów i płyty fundamentowej – także na pianę poliuretanową. W przypadku wykonania pokrycia dachowego z piany, polimoczniki bardzo skutecznie zabezpieczą ją przed słońcem i uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi, na przykład, z konieczności odśnieżania dachów, ruchu na dachu czy dziobania ptaków.

Polimoczniki, ze względu na dużą wytrzymałość mechaniczną, znajdują także zastosowanie jako podłogi w pomieszczeniach o charakterze użytkowym, np. garażach czy piwnicach.

Izolacje Piankowe 3

fot. Izolacje Piankowe 3

Trwałe i szczelne powłoki aplikowane natryskowe w miejscu inwestycji zapewniają lepsze właściwości izolacyjne i zmniejszają koszt użytkowania budynków. Proponowane rozwiązania i materiały zostały już zweryfikowane poprzez wieloletnie zastosowanie w przemyśle i teraz zyskują uznanie wśród inwestorów prywatnych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)