Zbrojenie do betonu

Zbrojenie

fot. Zbrojenie

Dobrze wykonane zbrojenie betonu jest gwarancją dłuższej żywotności naszej budowli. Ale jak i czym się to robi?

Materiałem używanym do zbrojenia jest stal. Stal zbrojeniowa występuje zasadniczo w pięciu klasach. Każda taka klasa ma swoje gatunki, a każdy gatunek swoje charakterystyki, tj: spajalność, nominalną średnice prętów, wytrzymałość charakterystyczną i obliczeniową.

Klasę stali wybieramy biorąc pod uwagę klasę ekspozycji, a także obciążenia na jakie nasza konstrukcja będzie narażona. Zbrojenie można podzielić na nośne (ustala się je na podstawie obliczeń z uwzględnieniem obciążeń) oraz uzupełniające (stosowane ze względów technologicznych i konstrukcyjnych).

Pręty zbrojeniowe żebrowane

fot. Pręty zbrojeniowe żebrowane

Obecnie coraz popularniejsze staje się stosowanie zbrojenia w postaci siatek i szkieletów. Szkielety zbrojeniowe produkuje się na zamówienie. Są one jednak niewygodne w transporcie, a także w ułożeniu na deskowaniu. Dlatego najczęściej są one wykonywane na budowie. Jeżeli decydujemy się na transport z wytwórni, siatki zbrojeniowe przewozi się w postaci elementów płaskich lub rulonów o maks. długości 12m . Po rozwinięciu ich mają nawet 50 m. Siatka zbrojeniowa może być płaska lub przestrzenna. W przypadku siatek wykonanych ze stali znajdujących się w 5 klasie (czyli obliczeniowa granica plastyczności wynosi 400MPa) wykonuje się siatki zbrojeniowe zgrzewane. To znaczy, że na skrzyżowaniach prętów podłużnych i poprzecznych wykonane są oporowe zgrzewania karbowane (za pomocą automatycznych zgrzewarek wielopunktowych).

Najczęściej wykonywane jest zbrojenie prętami . Pręty zbrojeniowe mają zawsze przekrój okrągły o średnicy od 5,5 do 40 mm. Ich długość to 10-12 m jednak czasem zdarzają się krótsze (6 m) lub dłuższe (18 m). Są gładkie lub żebrowane. Pręty zbrojeniowe żebrowane występują przy klasach od A-I w górę, natomiast gładkie tylko dla klasy A-0. Łączenie prętów zbrojeniowych jest bardzo ważnym elementem zbrojenia. Musi ono zapewnić równomierne rozłożenie obciążeń, a także przyjęcie sił od skurczu betonu, zmiany temperatury itp. Betonowe zbrojenie powinno być oczyszczone, aby zapewnić dobrą współpracę betonu ze stalą. Musimy więc pozbyć się: śladów po smarze, farbie olejnej, rdzy. Pręty muszą być również proste.

Przy budowie naszego domu, nie możemy zapomnieć o zbrojeniu schodów betonowych. Są one przecież narażone na obciążenia tak samo, jak reszta elementów betonowych. Zbrojenie musimy dopasować do konstrukcji nośnej naszych schodów. Czyli inne zbrojenie będzie dla schodów wspornikowych, inne dla monolitycznych, inne dla policzkowych, a jeszcze inne dla płytowych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)