Zgrabny dom na wąską działkę

Zakup gruntu pod budowę domu stanowi dość sporą inwestycję, szczególnie jeśli przyszłym mieszkańcom zależy na osiedleniu się w granicach miasta. Nie każdy może sobie pozwolić na dużą działkę, co w konsekwencji wiąże się z wyborem kompaktowego projektu domu. Na które rozwiązania architektoniczne warto zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z niewielkiego budynku? Jakie domy są idealne na wąskie działki budowlane?

Parkuj samochód przed posesją

W przypadku wąskich działek budowlanych może zaistnieć konieczność wyboru projektu domu, który nie obejmuje garażu lub zadaszonej wiaty dla samochodu. Wtedy musisz upewnić się, że przed działką znajdzie się miejsce dla Twojego pojazdu. Jeśli masz możliwość, przedłuż podjazd i tam parkuj auto. Już na etapie wyboru projektu domu rozważ tę kwestię, aby później nie zaskoczył Cię brak miejsc do parkowania w okolicy.

Przeczytaj również: Docieplamy dom

dom waski maly 2

fot. dom waski maly 2

Zrezygnuj z przedpokoju i korytarza

Parterówki to domy znacznie tańsze w budowie. Posiadanie wyłącznie jednego poziomu zmniejsza jednak liczbę pokoi i ogranicza miejsce do przechowywania. Dodatkową przestrzeń można wygospodarować w inny sposób. Wystarczy zrezygnować z przedpokoju lub korytarza, takie rozwiązanie proponuje np.Pracownia Projektowa Archipelag.

dom waski maly 1

fot. dom waski maly 1

Projekt domu Anabela G1 oferuje całkowitą powierzchnię użytkową wynoszącą ok. 90 m2. Do budynku wchodzi się przez mały wiatrołap, który prowadzi do salonu, a stamtąd jest przejście do innych pomieszczeń. Brak korytarza nie sprawia, że projekt staje się mniej funkcjonalny. Wręcz przeciwnie – dzięki takiemu uproszczeniu dom zyskuje dodatkową przestrzeń na przechowywanie rzeczy, a w efekcie można powiększyć np. sypialnię lub gabinet.

Domy piętrowe z podpiwniczeniem – najlepsze na wąską działkę!

Przy małych działkach budowlanych świetnie sprawdzają się budynki piętrowe. Na dwóch kondygnacjach możesz zaplanować więcej pokoi niż w przypadku domu parterowego. Przemyśl również wybór projektu z poddaszem. Pokoje ze skosami gwarantują wiele ciekawych możliwości aranżacji, a dodatkowy balkon lub taras na dachu to opcja, która z pewnością również przypadnie Ci do gustu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)