Zmywarki do domu

zmywarki

fot. zmywarki

Energooszczędny dom to w obecnych realiach cen energii marzenie większości z nas. Przybliżyć do jego realizacji może nas zakup urządzeń i sprzętu o energooszczędnej charakterystyce.
Znakomitym przykładem takich urządzeń są zmywarki do naczyń. Wbrew pozorom umożliwia ona oszczędzanie wody oraz energii niezbędnej do podgrzania wody. Dodatkowo oszczędzimy czas oraz zyskujemy pewność, że nasze naczynia będą dokładnie umyte.

Zobacz również: Zaczarowany ogród

Podczas wyboru odpowiedniej zmywarki warto zastanowić się nad jej parametrami. Do wyboru mamy:
– zmywarki 60 cm – jest to standardowy wymiar zmywarki. Ich zaletą jest duża pojemność oraz bogata oferta rynkowa. Najczęściej ich pojemność wynosi 12 kompletów, ale także zdarzają się zmywarki o pojemności 15 kompletów naczyń.
– zmywarki 45 cm – zwane są inaczej wąskogabarytowymi i zminimalizowanymi. Najczęściej mieści się w nich 9 kompletów. Mała zmywarka doskonale nadają się do niewielkiej kuchni.
– zmywarki wolnostojące – urządzenia tego typu mogą zarówno funkcjonować samodzielnie jak i umieszczone w ciągu szafek kuchennych, pod blatem. Występują w dwóch wymiarach 45 i 60 cm. Panel sterujący jest całkiem odkryty. Dużą ich zaletą jest dowolność zastosowania. Zazwyczaj występują w dwóch kolorach – białym i stalowym.
– zmywarki pod zabudowę – są przystosowane do zabudowy w ciągu szafek lub w słupku, dlatego nie są przystosowane do funkcjonowania samodzielnego. Dodatkowo dzielimy je na częściowo zintegrowane – z odkrytym panelem sterującym oraz w pełni zintegrowane – z ukrytym panelem sterującym. Zaletą zmywarek do zabudowy jest możliwość pełnego wpasowania urządzenia w istniejącą zabudowę kuchenną.

Podczas wyboru odpowiedniej zmywarki warto zwrócić na ilość programów, ponieważ to od nich zależy funkcjonalność i możliwości urządzenia. Ilość programów jest związana z zakresem temperatur pracy. Im więcej programów oferuje nam dana zmywarka tym wygodniej. Każde takie urządzenie jest wyposażone w trzy podstawowe programy takie jak mycie wstępne, program normalny oraz program intensywny. Jednak bardzo często oprócz tych podstawowych, zmywarki posiadają funkcje dodatkowe: program eco, program bio, program przyspieszony, mycie strefowe, 1/2 wsadu, samoczyszczący się filtr, zabezpieczenie przed zalaniem, dodatkowe zraszanie, opóźniony start.

Zmywarka w znacznym stopniu pozwala ograniczyć nam również zużycie wody. Urządzenie o pojemności 12 kompletów w cyklu normalnym zużywa od 10 do 12 litrów wody. Woda pracuje w cyklu zamkniętym oczyszczanym przez filtry. Dla porównania, gdybyśmy chcieli pozmywać tą samą ilość naczyń ręcznie pod bieżącą wodą, zużylibyśmy od 75-90 litrów wody.

zmywarka

fot. zmywarka

Podczas zakupu zmywarki zwracamy uwagę, czy wyposażona została w czujnik, który nie dopuści do wycieku wody, zarówno z węża jak również ze środka zmywarki. Dzięki temu ochronimy naszą kuchnię przed zalaniem. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dzieci, z pewnością przydatną funkcją okaże się blokada, która uniemożliwi otwarcie zmywarki jej trakcie pracy. Wygodny może okazać się także czujnik załadunku, który samodzielnie ocenia stopień zapełnienia zmywarki i dozuje odpowiednią ilość wody. Warto także zainwestować w suszenie dynamiczne, gdzie za pomocą wentylatora, rozprowadzanie jest powietrze po całej komorze. Dzięki temu nasze naczynia są skutecznie wysuszone.

Każda zmywarka wyposażona jest w podstawowe elementy takie jak:
– kosze – przeważnie są one zamocowane na rolkach, dzięki temu łatwo można je wysunąć. W niektórych egzemplarzach wysokość górnego kosza jest regulowana, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowania jego położenia do wielkości naczyń. Pod każdym koszem znajdują się ramiona, które rozpylają wodę pod ciśnieniem.
– filtry – podczas zmywania woda krąży w zamkniętym obiegu. Woda filtrowana jest za pomocą filtrów wykonanych ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Większość filtrów montowanych w zmywarkach ma właściwości samoczyszczące.
-grzałki – woda w zmywarkach może być podgrzewana za pomocą grzałki lub podgrzewacza przepływowego. Zmywarki z podgrzewaczem są przeważnie droższe od tych z grzałką.
W nowoczesnych zmywarkach stosowane są wymienniki ciepła. Działanie wymienników oparte jest o prostą zasadę, że woda do kolejnych etapów zmywania pobiera ciepło od wody już podgrzanej, można zmniejszyć zużycie energii.

Dzięki dobrze dobranej zmywarce możemy zaoszczędzić nie tylko wodę i energię, ale także nasz czas. Dzięki niej, zmywanie naczyń nie będzie już przykrym obowiązkiem dnia codziennego.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)