Hortensja – piękny kwiat do naszego ogrodu

Hortensja

fot. Hortensja

Hortensja jest bardzo efektowną rośliną ogrodową, która zaczyna kwitnąć w momencie gdy większość roślin już przekwita. Łacińską nazwę Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew. Jest to trafne określenie ponieważ hortensje wymagają częstego i obfitego podlewania. Roślina ta pochodzi z Dalekiego Wschodu. Jej hodowlą zajmowano się już parę tysięcy lat temu.
Hortensje doskonale nadaje się do nasadzeń półcienistych i cienistych.

Przeczytaj również: Sztuka bonsai

Najbardziej lubiana i efektowna jest hortensja ogrodowa. Jej różne odmiany charakteryzują się kwiatami w kolorze białym, różowym, czerwonym czy niebieskim. Najczęściej kwitną w czerwcu oraz lipcu.
Ciekawą i nieco prostszą w uprawie jest hortensja bukietowa. Jest to krzew o wysokości do 2 metrów, który kwitnie w sierpniu i wrześniu. Duże, stożkowate kwiatostany o białej barwie, przekwitając stają się różowe a na koniec czerwone.

Hortensje o wyprostowanych, grubych pędach, które osiągają 1.5 metra wysokości to gatunek hortensji drzewiastej. Krzewy te mają kuliste kwiaty o początkowo zielonkawej barwie, stopniowo bieleją a później różowieją.
Coraz większe uznanie znajduje także hortensja pnąca. Jest to pnącze, które dorasta nawet do 25 metrów wysokości. Ma ona dekoracyjne zarówno liście jak i kwiaty, które są zebrane licznie w duże płaskie kwiatostany o białej barwie i kwitnące w okresie od czerwca do lipca.

Hortensja doskonale rośnie na glebach żyznych i próchnicznych, a podłoże powinno być kwaśne. Jeżeli liście stają się jasnozielone lub żółte, wtedy mamy do czynienia z zbyt zasadowym odczynem gleby. Wtedy należy wzbogacić ją kwaśnym torfem.

Warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji hortensji, ponieważ ma ona znaczący wpływ na obfitość kwitnienia. Niedobór azotu, fosforu, magnezu czy żelaza może spowodować słaby wzrost rośliny i nie zawiązywanie pąków kwiatowych. Do nawożenia hortensji powinniśmy używać specjalnie do tego przeznaczonych nawozów, które nie zawierają wapna. Ostatni raz kwiaty nawozimy w lipcu tak by miały czas na przygotowanie się do zimowania.

Te piękne kwiaty mogą być rozmnażane w czerwcu, poprzez sadzonki zielne z pędów bocznych lub odziomkowych,które ukorzeniają się w przeciągu 3-4 dni. Sadzonki tniemy w okresie od czerwca do sierpnia. Następnie wsadzamy je do skrzyń z ziemią. Tak gotowe sadzonki możemy na grządki przesadzić dopiero wiosną następnego roku.

Najczęstszą chorobą atakującą hortensje jest mączniak prawdziwy. Charakteryzuje się on białym nalotem na liściach, pędach oraz kwiatostanach. Możemy go usunąć za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Równie często spotykaną chorobą jest także szara pleśń, która powoduje gnicie kwiatostanów.

Przeczytaj: Ogród wiejski
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)