X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Hortensja - piękny kwiat do naszego ogrodu

Hortensja
Hortensja jest bardzo efektowną rośliną ogrodową, która zaczyna kwitnąć w momencie gdy większość roślin już przekwita. Łacińską nazwę Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew. Jest to trafne określenie ponieważ hortensje wymagają częstego i obfitego podlewania. Roślina ta pochodzi z Dalekiego Wschodu. Jej hodowlą zajmowano się już parę tysięcy lat temu.

Hortensje doskonale nadaje się do nasadzeń półcienistych i cienistych.


Najbardziej lubiana i efektowna jest hortensja ogrodowa. Jej różne odmiany charakteryzują się kwiatami w kolorze białym, różowym, czerwonym czy niebieskim. Najczęściej kwitną w czerwcu oraz lipcu.
Ciekawą i nieco prostszą w uprawie jest hortensja bukietowa. Jest to krzew o wysokości do 2 metrów, który kwitnie w sierpniu i wrześniu. Duże, stożkowate kwiatostany o białej barwie, przekwitając stają się różowe a na koniec czerwone.

Hortensje o wyprostowanych, grubych pędach, które osiągają 1.5 metra wysokości to gatunek hortensji drzewiastej. Krzewy te mają kuliste kwiaty o początkowo zielonkawej barwie, stopniowo bieleją a później różowieją.


Coraz większe uznanie znajduje także hortensja pnąca. Jest to pnącze, które dorasta nawet do 25 metrów wysokości. Ma ona dekoracyjne zarówno liście jak i kwiaty, które są zebrane licznie w duże płaskie kwiatostany o białej barwie i kwitnące w okresie od czerwca do lipca.

Hortensja doskonale rośnie na glebach żyznych i próchnicznych, a podłoże powinno być kwaśne. Jeżeli liście stają się jasnozielone lub żółte, wtedy mamy do czynienia z zbyt zasadowym odczynem gleby. Wtedy należy wzbogacić ją kwaśnym torfem.

Warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji hortensji, ponieważ ma ona znaczący wpływ na obfitość kwitnienia. Niedobór azotu, fosforu, magnezu czy żelaza może spowodować słaby wzrost rośliny i nie zawiązywanie pąków kwiatowych. Do nawożenia hortensji powinniśmy używać specjalnie do tego przeznaczonych nawozów, które nie zawierają wapna. Ostatni raz kwiaty nawozimy w lipcu tak by miały czas na przygotowanie się do zimowania.

Te piękne kwiaty mogą być rozmnażane w czerwcu, poprzez sadzonki zielne z pędów bocznych lub odziomkowych,które ukorzeniają się w przeciągu 3-4 dni. Sadzonki tniemy w okresie od czerwca do sierpnia. Następnie wsadzamy je do skrzyń z ziemią. Tak gotowe sadzonki możemy na grządki przesadzić dopiero wiosną następnego roku.

Najczęstszą chorobą atakującą hortensje jest mączniak prawdziwy. Charakteryzuje się on białym nalotem na liściach, pędach oraz kwiatostanach. Możemy go usunąć za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Równie często spotykaną chorobą jest także szara pleśń, która powoduje gnicie kwiatostanów.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy liściaste
Autor: Anna Dębiec
2016-02-10 06:20:18
Tagi do artykułu: hortensja | krzewy | sadzonki | mączniak | szara pleśń
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Maliny – uprawa i pielęgnacja

Krzew owocowy
Malin (Rubus idaeus) nikomu nie trzeba przedstawiać. Owoce te, podobnie jak jeżyny, występują naturalnie w lasach Europy i od wieków są cenione w kuchni, jak i w medycynie ludowej. W ogrodzie roślina ta pojawiła się w średniowieczu, za sprawą klasztornych mnichów. Uprawa krzewów malinowych nie jest specjalnie skomplikowana o ile zastosujemy się do paru wskazówek.

Cięcie krzewów zrzucających liście - część III

Cięcie słabych pędów
Istotną czynnością jest cięcie krzewów zrzucających liście, których młode pędy rozkwitają już w pierwszym sezonie.
Mocno przycięte wczesną wiosną pędy wypuszczają silne pędy, zakwitające latem lub na początku jesieni. Pozostawione same sobie bardzo szybko staną się przekleństwem ogrodu, chaszczami pełnymi suchych gałązek, rozkwitającymi coraz to mniejszymi kwiatami.
Do grupy zaliczymy m.in., zrzucające liście odmiany prusznika, hortensję wiechowatą, wiśnię gruczołkowatą, tawułę drobną, tawułę Douglasa oraz tawułę japońską.

Krzewy okrywające się ogromem kwiatów

hortensje
Krzewy okrywające się ogromem kwiatów to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie napotkać możemy spacerując wśród osiedli. Pierwsze delikatne zielone listki i rozkwitające pączki ucieszą z pewnością każdego. Szare, zimowe dni potrafią zasmucić, kwiaty rozbudzają nas do życia. I to nie tylko te rozkwitające wiosną, czy latem. Widok pięknych kwiatów o każdej porze roku ożywi nasz dzień.
Krzewy ozdobne z kwiatów stanowią jedną z najważniejszych grup roślin w ogrodzie, stając się w okresie kwitnienia jego dominującym elementem. Ogrom barw zwraca uwagę ludzi, przyciągając jednocześnie owady.