Ile energii zużywa dom? – Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu

Ile energii zużywa dom?

Przed podjęciem decyzji o zakupie domu jednorodzinnego lub jego budowie trzeba zdać sobie sprawę z przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Jak wiadomo, średnie zużycie prądu w mieszkaniu będzie niższe niż w przypadku domu jednorodzinnego, który ma dużo większą kubaturę. Ponadto często wymaga instalacji systemów, których przeważnie nie stosuje się w lokalach mieszkalnych, takich jak wentylacja mechaniczna, system alarmowy czy oświetlenie wokół domu. Działanie wszystkich instalacji zasilanych prądem sprawia, że comiesięczne rachunki stają się o wiele wyższe.

Co zużywa energię w domu?

fot. Co zużywa energię w domu?

Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Szacuje się, że roczne zużycie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego, w którym mieszka czteroosobowa rodzina, wynosi średnio od 1900 do 2500 kWh (wg oficjalnych statystyk z 2014 r., źródło: optimalenergy.pl).

Średnie zużycie prądu w mieszkaniu

fot. Średnie zużycie prądu w mieszkaniu

Ile energii z tej puli przypada na ogrzewanie, wentylację mechaniczną, system alarmowy i klimatyzację?

Piece grzewcze oprócz gazu lub oleju opałowego do zasilania potrzebują energii elektrycznej. Przykładowo kocioł jednofunkcyjny z osobnym zasobnikiem na wodę użytkową o mocy grzewczej 19 kW*, pracując ok. 2000 godzin w sezonie grzewczym, a przez blisko 1000 godzin rocznie podgrzewając wodę użytkową, zużywa średnio 280 kWh* w ciągu roku.

Wentylacja mechaniczna, w przeciwieństwie do grawitacyjnej, wymaga zasilania energią elektryczną. Sama wentylacja wywiewna z wentylatorem o mocy 25 W* o wydajności 200 m3, pracując całą dobę, pobiera ok. 0,6 kWh, a rocznie ok. 219 kWh*. Dla systemu wywiewno-nawiewnego zużycie to, a zarazem koszt eksploatacji, będą dwa razy większe.

Ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania systemu alarmowego zależy od rodzaju oraz liczby urządzeń. Dla standardowej instalacji, w skład której wchodzi dziesięć czujek ruchu i manipulator, roczne zużycie energii wynosi około 30 kWh*.

W porównaniu do wymienionych wcześniej urządzeń klimatyzacja jest prawdziwym pożeraczem energii. Split chłodzący pomieszczenie z mocą 855 W w ciągu 8 h zużywa 7 kWh, a miesięcznie nawet 205 kWh. To prawie tyle, ile potrzebuje piec jednofunkcyjny do pracy przez cały rok.

Średnie zużycie prądu w domu

fot. Średnie zużycie prądu w domu

Przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym – koszty

Przyjmując, że za 1 kWh trzeba zapłacić ok. 0,55 zł brutto (dane z 2018 r.) z łatwością obliczymy średni koszt pracy opisanych systemów. Tym samym roczne zasilanie pieca grzewczego jednofunkcyjnego z osobnym zasobnikiem na ciepłą wodę będzie kosztowało ok. 154,00 zł brutto, wentylacji mechanicznej wywiewnej ok. 120,00 zł brutto, systemu alarmowego ok. 15,00 zł brutto, a klimatyzacji (przyjmując, że będzie ona pracowała ok. 2 miesięcy w ciągu roku) blisko 230,00 zł brutto.

Łącznie dla wyżej omawianych systemów pobór energii elektrycznej wyniesie około 940 kWh w ciągu roku. To ok. 520 zł, czyli ok. 43,00 zł/1 miesiąc. To jednak tylko kilka urządzeń, które są zasilane energią elektryczną, a w standardzie znajdują się niemal w każdym domu jednorodzinnym. Pozostałe statystyczne 1560 kWh zużywane jest na oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, przez urządzenia RTV i AGD, ogrodowe zraszacze, otwieraną automatycznie bramę wjazdową na posesję i wiele innych urządzeń, które na co dzień zapewniają domownikom komfort mieszkalny.

O tym, ile kilowatów zużywa dom, można zadecydować samodzielnie, wybierając technologię budowlaną, w której powstanie dom, termomodernizację elewacji, dobór odpowiednich urządzeń grzewczych, energooszczędnych urządzeń RTV i AGD, montaż energooszczędnych żarówek. Wyrabianie w sobie dobrych nawyków wpływających na mniejsze zużycie energii to także podstawa! Domy energooszczędne pomagają w walce z globalnym ociepleniem, o którą zabiega wiele organizacji np. GreenPeace, WWF czy Extinction Rebellion Polska.

średnie zużycie prądu w mieszkaniu

fot. średnie zużycie prądu w mieszkaniu

* źródło: https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-domu/domowe-instalacje-zuzycie-energii-wysokosc-rachunkow-za-prad-aa-gqNM-Uyhi-Sro4.html, dane z 2012 r.

Sending
Ocena artykułu
2.43 (21 głosy)