Borówka amerykańska – sadzenie, nawożenie, uprawa, zbiory

Borówka amerykańska

fot. Borówka amerykańska

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum L.) to pochodzący z Ameryki Północnej krzew, który osiąga nawet do 2 m wysokości i do 2,5 m rozpiętości. Jej charakterystyczne czarne, aromatyczne i słodkie owoce, jest zachętą samą w sobie. Borówka owocuje już od drugiego roku i daje nawet do 8 kg owoców z jednego krzewu. Obok obfitości plonów borówka ma również liczne zastosowania kulinarne i lecznicze. Owoce borówki amerykańskiej są bogate w mikro- i makroelementy co sprawia, że są cennym składnikiem zbilansowanej diety. Jej uprawa jest nie tylko przyjemnością, ale także wielkim pożytkiem.

Borówka amerykańska cieszy się dość dużym powodzeniem jako roślina uprawna. Jednak często największym problemem, który potrafi skutecznie odstraszyć amatorów uprawy, są jej specyficzne wymagania glebowe. Niektórzy mają szczęście zakładać swój ogród na terenie byłego lasu iglastego. W związku z tym problem kwaśności gleby dla nich nie istnieje. Inni przed posadzeniem tego wspaniałego krzewu muszą glebę odpowiednio przygotować. Borówkę bardzo dobrze rośnie na glebach lekkich, piaszczystych ale próchniczych, dostatecznie wilgotnych i przede wszystkim silnie kwaśnych. Niestety krzew źle znosi podłoże żyzne, zwięzłe, lekko kwaśne, zasadowe i suche. Na glebach cięższych, na rok przed posadzeniem krzewów, należy zastosować siarkę w ilości ok. 0,5 kg/10 m². Warto także wypróbować zastosowanie dołków o średnicy ok. 120 cm i głębokości 40cm, o ścianach odizolowanych folią i wypełnionych mieszaniną torfu wysokiego (kwaśnego), piasku, przekompostowanych trocin lub kory drzew iglastych oraz odleżałego obornika w stosunku 2:1:1:1. W ten sposób uzyskamy odpowiedni odczyn gleby.

Borówka amerykańska lubi stanowiska ciepłe, nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Warto wybrać więc dla niej miejsce zaciszne, ale z dala od wysokich drzew.

Krzew owocowy

fot. Krzew owocowy

2-3 letni materiał rozmnażany wegetatywnie, sadzimy w pojemnikach z bryłą korzeniową. Najlepiej ten zabieg wykonać wczesną jesienią lub wiosną w odstępach 2-2.5 metra. Borówka jest rośliną obcopylną i do zapylenia potrzebuje innego krzewu. Dlatego zaleca się sadzenie tych krzewów w grupie. Sadzenie różnych odmian borówki pozwoli nam na wydłużenie okresu owocowania i dzięki temu będziemy się dłużej cieszyć tymi wspaniałościami. Odmiany Sunrise, Earlyblue, Duke dojrzewają od połowy lipca, Spartan, Bluejay, Patriot po połowie lipca, Nelson, Berkeley, Bluecrop do połowy sierpnia, a Darrow, Elliott do początku września.

Po posadzeniu oraz pierwszych latach uprawy należy pilnować odpowiedniej wilgotności gleby. Niedostateczna ilość wody może w znacznym stopniu ograniczyć wzrost i owocowanie borówki. Roślina ta ze względu na płytki i gęsty system korzeniowy jest bardzo wrażliwa na suszę. W okresach bezdeszczowych należy podlewać borówkę w ilości ok. 15-20 litra wody na l krzew, co najmniej raz w tygodniu. Z racji tego, że jest to dość wrażliwa roślina, warto ja odpowiednio przygotować do zimowania. Borówka wymarza przy mrozach 25 do 30°C, jednak łatwo odbudowuje swą koronę po silnym przycięciu pędów.

Właściwe ściółkowanie gleby wpływa korzystnie na wzrost krzewów i ich plonowanie. Glebę wystarczy wzbogacić w próchnicę przez zmieszanie ziemi z torfem, kompostem z liści dębowych, korą sosnową, igliwiem i trocinami. Można też użyć syntetycznej ściółki. Stosując niewielką dawkę odleżałego obornika, doskonale wzbogacamy glebę odpowiednie mikroelementy. Torf i odleżały obornik miesza się z górną warstwą gleby do głębokości 40cm i średnicy 0,7-1,0m. Po posadzeniu i podlaniu krzewy ściółkuje się przekompostowanymi trocinami lub korą z drzew iglastych. Co 2-3 lata rozkładająca się ściółka powinna być uzupełniana. Przy zastosowaniu ściółek należy pamiętać o zwiększeniu dawek nawozów, zwłaszcza azotu. Najlepszym nawozem azotowym jest siarczan amonu lub saletra amonowa. Stosowane od początku kwietnia do początku lipca w ilości l łyżki stołowej na wiadro wody, w odstępach, co 10 dni, zabezpiecza zapotrzebowanie rośliny w azot.

Krzak liściasty

fot. Krzak liściasty

Warto chronić borówkę przed chwastami trwałymi. Niestety wrośnięte w korzenie kłącza perzu są prawie nie do usunięcia. Chwasty wysiewające się po posadzeniu krzewów trzeba zwalczać ze względu na konkurencję o wodę i składniki pokarmowe.

Właściwą porą na cięcie krzewów jest wiosna. Borówki, w odróżnieniu od innych krzewów, nie przycinamy po posadzeniu. U młodych roślin usuwamy jedynie końce pędów uszkodzonych przez mróz oraz pędy nisko położone, płożące przy ziemi. Po czterech, pięciu latach powinniśmy pomyśleć o cięciu prześwietlającym, pobudzającym wzrost krzewu oraz zapewniającym stałość plonowania. Usuwamy także pędy niedające przyrostów.

Borówka owocując od połowy lipca do końca września. W zależności od odmiany zapewni nam kilkakrotny zbiór w tygodniowych odstępach. Nie należy się zniechęcać trudnymi początkami i warto spróbować jej uprawy. Ilość odmian borówki amerykańskiej z pewnością umożliwi nam znalezienie dla nas odpowiedniej. Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Krzewy owocowe.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)