Borówka amerykańska – kiedy owocuje po posadzeniu, jak ją sadzić nawozić i uprawiać?

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum L.) to pochodzący z Ameryki Północnej krzew, który osiąga nawet do 2 m wysokości i 2,5 m rozpiętości. Jej charakterystyczne czarne, aromatyczne, a przede wszystkim smaczne, słodkie owoce mają coraz większe grono miłośników. Co ważne, owocuje ona już od drugiego roku i daje nawet do 8 kg plonów z jednego krzewu. To niejedyna zaleta tego gatunku. Borówka ma również liczne zastosowania kulinarne. Co więcej, zawiera liczne, cenne mikro- oraz makroelementy, co czyni ją cennym składnikiem zbilansowanej, codziennej diety. Własnoręcznie wyhodowana z pewnością zasmakuje nam jeszcze bardziej, dlatego podpowiadamy, jak powinna przebiegać uprawa i nawożenie borówki, abyśmy mogli delektować się jej słodyczą, a także korzystać z dobroczynnych właściwości.

Smaczna i zdrowa borówka amerykańska

fot. Smaczna i zdrowa borówka amerykańska

Borówka amerykańska – uprawa krok po kroku

Borówka amerykańska cieszy się dość dużym powodzeniem jako roślina uprawna. Jednak często największy problem, który potrafi skutecznie odstraszyć amatorów, to jej specyficzne wymagania glebowe. Roślina bardzo dobrze radzi sobie na glebach lekkich, piaszczystych, ale próchnicznych, dostatecznie wilgotnych, a przede wszystkim silnie kwaśnych, za to źle znosi podłoże żyzne, zwięzłe, zasadowe i suche. Jeśli więc nie zakładamy uprawy w specyficznych warunkach, na przykład na terenie po dawnym lesie iglastym, musimy odpowiednio przygotować podłoże, zanim zabierzemy się za sadzenie borówki amerykańskiej.

Na glebach cięższych, rok przed posadzeniem krzewów, należy zastosować siarkę w ilości ok. 0,5 kg/10 m². Aby uzyskać odpowiedni odczyn, możemy również wykonać dołki o średnicy ok. 120 cm i głębokości 40 cm, a ich ściany odizolować folią i wypełnić je mieszaniną torfu wysokiego (kwaśnego), piasku, przekompostowanych trocin lub kory drzew iglastych oraz odleżanego obornika w stosunku 2:1:1:1.

Przeczytaj: Lebiodka pospolita

Borówka amerykańska – sadzenie i rozmnażanie

Borówka amerykańska lubi stanowiska ciepłe, nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Warto wybrać więc dla niej miejsce zaciszne, ale położone z dala od wysokich drzew. Dwu-  trzyletni materiał rozmnażany wegetatywnie sadzimy w pojemnikach z bryłą korzeniową. Najlepiej ten zabieg wykonać wczesną jesienią lub wiosną.

Czy borówki sadzi się parami?

Należy pamiętać, że borówka jest rośliną obcopylną, co oznacza, że do zapylenia potrzebuje innego krzewu. Dlatego też zaleca się sadzenie roślin parami, a najlepiej w grupie w odstępach 2-2.5 metra. Wykorzystanie różnych odmian borówki pozwoli nam na wydłużenie okresu owocowania i da nam dostęp do plonów przez sporą część sezonu. Odmiany Sunrise, Earlyblue, Duke dojrzewają od połowy lipca, Spartan, Bluejay, Patriot po połowie lipca, Nelson, Berkeley, Bluecrop do połowy sierpnia, a Darrow, Elliott do początku września.

Borówka amerykańska – nawożenie, podlewanie i ochrona

Po posadzeniu oraz w pierwszych latach uprawy należy pilnować, aby gleba zachowała odpowiednią wilgotność. Niedostateczna ilość wody może w znacznym stopniu ograniczyć wzrost oraz owocowanie borówki. Roślina ta, ze względu na płytki i gęsty system korzeniowy, wykazuje dużą wrażliwość na suszę. W okresach bezdeszczowych należy więc podlewać ją z intensywnością około 15-20 litra wody na każdy krzew, co najmniej raz w tygodniu. Z racji tego, że jest to dość delikatna roślina, warto również przygotować ją odpowiednio do zimowania. Wymarza ona przy mrozach około -25 do -30°C, jednak stosunkowo łatwo odbudowuje swą koronę po silnym przycięciu pędów.

Właściwe ściółkowanie gleby i nawożenie borówki wpływa korzystnie na wzrost krzewów i ich plonowanie. Wystarczy wzbogacić podłoże w próchnicę przez zmieszanie ziemi z torfem, kompostem z liści dębowych, korą sosnową, igliwiem czy trocinami. Można też użyć syntetycznej ściółki. Stosując niewielką dawkę odleżanego obornika, zapewniamy nie tylko właściwą kwaśność, ale i uzupełniamy mikroelementy. Torf oraz obornik miesza się z górną warstwą podłoża do głębokości 40 cm i średnicy 0,7-1,0 m. Po posadzeniu oraz podlaniu krzewy ściółkuje się przekompostowanymi trocinami lub korą z drzew iglastych. Co 2-3 lata rozkładająca się ściółka powinna zostać uzupełniona. Przy zastosowaniu jej należy też pamiętać o zwiększeniu dawek nawozów, zwłaszcza azotu. Najlepszym nawozem azotowym jest siarczan amonu lub saletra amonowa. Stosowana od początku kwietnia do początku lipca w ilości jednej łyżki stołowej na wiadro wody, w odstępach, co 10 dni, wypełnia zapotrzebowanie rośliny na azot.

Dojrzewająca borówka amerykańska

fot. Dojrzewająca borówka amerykańska

Warto chronić krzew przed chwastami trwałymi. Niestety wrośniętych w korzenie kłączy perzu praktycznie nie da się już usunąć. Chwasty wysiewające się po posadzeniu borówki trzeba więć sukcesywnie zwalczać ze względu na konkurencję o wodę i składniki pokarmowe.

Przycinanie

Właściwą pora na przeprowadzenie cięcia to wiosna. Borówki, w odróżnieniu od innych krzewów, nie przycinamy po posadzeniu. U młodych roślin usuwamy jedynie końce pędów uszkodzonych przez mróz oraz te nisko położone, płożące przy ziemi. Po czterech, pięciu latach powinniśmy pomyśleć o cięciu prześwietlającym, pobudzającym wzrost krzewu oraz zapewniającym stałość plonowania. Usunąć należy także pędy niedające przyrostów.

Sadzenie borówki amerykańskiej się opłaca

Borówka owocuje od połowy lipca do końca września. W zależności od odmiany zapewni nam kilkakrotny zbiór w tygodniowych odstępach. Nie należy się zniechęcać trudnymi początkami, bo zdecydowanie warto spróbować jej uprawy. Ilość odmian dostępnych na rynku ogrodniczym z pewnością umożliwi nam znalezienie tej najodpowiedniejszej dla nas i rozkoszowanie się słodkimi owocami z własnego ogrodu.

Sending
Ocena artykułu
3.5 (18 głosy)