Nowoczesna kuchnia - aranżacje

Najnowsze wpisy

Pomysł na kuchnię – inspiracje, aranżacje, wskazówki

Klasyczna kuchnia od najdawniejszych czasów stanowiła serce domu. To w niej spotykali się domownicy, przygotowując i spożywając wspólne posiłki. W zgodzie ze zmieniającą się modą pomieszczenie powoli traciło jednak swój status. W czasach gdy aranżacja wnętrz zatrzymała się na salonach, kuchnię traktowano jako miejsce służące wyłącznie do sporządzania potraw. Dziś jednak historia zatoczyła koło, a pomieszczenie to znów zyskało na znaczeniu. Aranżacja kuchni stała się jednym z najważniejszych etapów wykończenia domu czy mieszkania. Zresztą trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę to, jak dużo czasu spędzamy w niej każdego dnia. Jeśli szukasz pomysłu na aranżacje kuchni w bloku lub domu jednorodzinnym, poznaj nasze kuchenne inspiracje.

Kuchnia nowoczesna i komfortowa – jak urządzić kuchnię idealną krok po kroku?

Właściwe rozplanowanie pomieszczenia pozwala zaoszczędzić naprawdę dużo czasu i energii oraz sprawia, że przygotowanie posiłków dla całej rodziny staje się o wiele przyjemniejsze. Nawet niewielka kuchnia w bloku może być naprawdę funkcjonalna i komfortowa w użytkowaniu, jeśli dobrze ją zaprojektujemy.

Aranżacja kuchni w bieli

fot. Aranżacja kuchni w bieli

Stylowa kuchnia na wymiar

Kuchnie na wymiar to od kilku lat rynkowy standard. Lodówka, zmywarka czy kuchenka w zabudowie przestaje być tylko sprzętem AGD, a staje się praktycznym i estetycznym meblem, tworzącym z pozostałym wyposażeniem spójną całość. Swoboda wyboru liczby oraz szerokości szafek, półek oraz szuflad, a także sposobu wykończenia frontów pozwala stworzyć niepowtarzalne, piękne kuchnie, idealnie dopasowane do potrzeb domowników. Praktyczną zabudowę stosunkowo łatwo także utrzymać w czystości.

Jak urządzić kuchnię funkcjonalną i praktyczną?

fot. Jak urządzić kuchnię funkcjonalną i praktyczną?

Przemyślane aranżacje kuchni uwzględniają przede wszystkim miejsce do wygodnego przechowywania niezbędnych akcesoriów i sprzętów kuchennych. Domowym mistrzom kulinarnym z pewnością przydadzą nie tylko garnki i sztućce, lecz również uchwyty na noże czy pojemniki na przyprawy. Ważne, aby potrzebne przedmioty znajdowały się w pobliżu blatu roboczego. Dzięki temu unikniemy przenoszenia naczyń i sprzętów przez całą kuchnię i brudzenia jej powierzchni.

Pomysł na kuchnię w stylu glamour

fot. Pomysł na kuchnię w stylu glamour

Połączona z salonem czy zamknięta kuchnia? Aranżacje kuchennej przestrzeni

Planując, jak urządzić kuchnię, musimy przede wszystkim podjąć decyzję, czy ma to być pomieszczenie całkowicie oddzielne, czy też otwarte na pokój dzienny. Jeżeli zdecydujemy się odgrodzić je od reszty mieszkania, musimy pamiętać o wygospodarowaniu choćby niewielkiej przestrzeni przeznaczonej do komfortowego spożywania posiłków.

W ostatnim czasie wiele osób wybiera projekt kuchni otwartej na salon. To rozwiązanie dyktują często również sami deweloperzy. Pozwala ono wyeksponować ciekawą zabudowę kuchenną, a także powiększyć optycznie przestrzeń mieszkalną. Kolejną zaletą jest możliwość dotrzymywania towarzystwa gościom nawet w czasie gotowania kolejnych potraw. Decydując się na takie rozwiązanie, należy się jednak liczyć z tym, że całość musi być utrzymywana w nienagannym porządku, a zapachy przygotowywanych posiłków mogą roznosić się po całym domu.

Nowoczesna kuchnia w salonie

fot. Nowoczesna kuchnia

Inna możliwość, zarezerwowana raczej dla domów i mieszkań o dość sporym metrażu, to wydzielenie osobnej jadalni tuż przy kuchni. Warto zadbać, aby pomieszczenia były połączone ze sobą na przykład przy pomocy szerokich drzwi przesuwnych.

Kuchnie nowoczesne doskonale dopełni także zyskująca popularność w polskich domach wyspa kuchenna. Wygodny dostęp do blatu z każdej strony pozwala na zaangażowanie do prac kuchennych całej rodziny. Jej kształt może być niemal dowolny, dostosowany przede wszystkim do wielkości kuchni. Wysokość wyspy powinna być dobrana w taki sposób, by korzystanie z niej nie sprawiało problemu również młodszym domownikom.

Jak wykończyć kuchnię? Aranżacje nowoczesne i ponadczasowe

Minimalizm zawędrował również do tutaj. Nowoczesne kuchnie wyposażone są w meble funkcjonalne i proste w swej formie. Do lamusa odchodzą natomiast fantazyjne, bogato zdobione kredensy. Nie ma już miejsca na zbędne półki lub szafeczki, które zabierają cenną przestrzeń oraz zaburzają charakter kompozycji. Obok szklanych fasad osadzonych w konstrukcji aluminiowej ogromną popularnością cieszą się gładkie, jednokolorowe fronty polerowane na wysoki połysk, fornirowane bądź ryflowane. Zainteresowanie budzą egzotyczne gatunki drzew, takie jak choćby jasny wiąz grecki czy ciemniejszy orzech skandynawski. Dominują monolityczne bryły, a także kontrasty na bazie podstawowych kolorów.

Nowoczesna kuchnia w czerni i czerwieni

fot. Nowoczesna kuchnia w czerni i czerwieni

Producenci designerskich mebli najczęściej oferują białe, czerwone lub czarne aranżacje kuchni w gotowych zestawach modułowych. Od nas jednak zależy, czy wybierzemy zestaw mebli, czy zdecydujemy się na kuchnię pod zabudowę. Oba rozwiązania pozostają w zgodzie z nowoczesnymi trendami.

W nowoczesny, minimalistyczny styl doskonale wpisują się skromne dodatki. Królują przede wszystkim uchwyty proste, wykonane ze stali nierdzewnej lub te całkiem niewidoczne, wpuszczane we fronty.

Aranżacja kuchni to nie tylko meble – pora na oświetlenie

Ważny element stanowiący dopełnienie całej kompozycji to oświetlenie, zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Lampki halogenowe montowane na górnej krawędzi wiszących szafek podkreślają linię zabudowy, a także eksponują fronty. Natomiast instalowane wewnątrz przeszklonych elementów nadają im nietypowy charakter.  Najważniejsza sprawa to jednak właściwe rozświetlenie stołu oraz blatów, które znacząco wpływa na komfort wykonywania prac kuchennych.

 Klasyczna kuchnia - nowoczesne oświetlenie

fot. Klasyczna kuchnia – nowoczesne oświetlenie

Wymarzona kuchnia? Pomysły i rozwiązania dla całej rodziny

Bez względu na to, czy marzy nam się kuchnia nowoczesna, czy też klasyczna, musimy pamiętać, aby nie tylko była ładna, ale także funkcjonalna oraz wygodna w użytkowaniu dla całej rodziny. Projektując to pomieszczenie, warto wziąć pod uwagę, że rozwiązania, które świetnie prezentują się w katalogach, nie zawsze sprawdzą się w naszym domu. Ważne, aby indywidualnie zaprojektować wnętrze, dopasowując je do potrzeb domowników. Dzięki temu stanie się ono komfortowym miejscem spotkań oraz wspólnego przyrządzania i spożywania posiłków.