Wierzba japońska

krzewy

fot. krzewy

Jednym z bardziej znanych i charakterystycznych gatunków drzew i krzewów jest wierzba. Na całym świecie znanych jest ok. 300 gatunków wierzb. Natomiast w naszym kraju występuje ok. 28, w tym najbardziej popularne: wierzba biała, wierzba płacząca, wierzba iwa czy wierzba szara.

Ciekawym drzewem z tego gatunku może okazać się wierzba japońska ‘Hakuro Nishiki’, którą coraz częściej można spotkać w przydomowych ogrodach. Jest to wieloletnia roślina pochodząca z Japonii. Wysokość tego drzewka zależy od wysokości szczepienia. W sprzyjających warunkach korona może osiągnąć nawet do 3 metrów średnicy.

Tego rodzaju wierzby japońskie są bardzo dekoracyjne zarówno zimą jak i latem. Pędy w stanie bezlistnym mają barwę czerwoną. Natomiast biało-różowo-zielone liście najlepiej prezentują się na młodych pędach, które z upływem czasu zielenieją.

Zobacz również: Zaczarowany ogród

Wierzba japońska jest dość łatwa w uprawie. Może rosnąć na prawie każdej glebie, chociaż najlepiej czuje się na wilgotnym podłożu. Źle znosi suszę, dlatego należy ją obficie podlewać i zraszać. Stanowisko powinno być jasne i słoneczne.

krzewy

fot. krzewy

Drzewko to powinno być cięte 2 razy ciągu roku. Pierwsze cięcie powinno być wykonane na wiosnę, natomiast drugie już jesienią. Dzięki temu korona zagęści się, a także będziemy mogli zachować jej kulisty kształt. Dodatkowo liście na nowo wypuszczonych pędach będą lepiej wybarwione.

Choroby wierzb japońskich, które mogłyby im zaszkodzić to przede wszystkim nekroza, rdza, zamieranie pędów, a także parch. Warto także zwrócić uwagę na szkodniki wierzb takie jak: pienik wierzbowy, mszyca wierzbowa czy przędziorki.

Wierzba japońska wolno rośnie, dlatego doskonale nadaje się do sadzenia w niewielkich ogródkach, na tarasach czy nawet balkonach. Prócz interesującego pokroju bardzo efektowne są kwiatostany, tworzące wiosną malownicze bazie. Hakuro Nishiki sprawdzi się znakomicie jako centralny punkt rabaty z niskimi kwiatami i krzewami. Bardzo ładnie prezentuje się na tle zielonej roślinności. Można ją także z powodzeniem posadzić w pobliżu ogrodu skalnego lub zbiornika wodnego.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)