Pomysł na pokój dziecięcy - aranżacje

Najnowsze wpisy

Pomysł na pokój dziecięcy – inspiracje i wskazówki

Aranżacja pokoju dziecięcego nie należy do prostych zadań. Pomieszczenie pełni zazwyczaj zarówno funkcję sypialni, jak i miejsca zabaw oraz nauki. Idealnie urządzony pokój dziecięcy to przestrzeń funkcjonalna, stwarzająca bezpieczne warunki do rozwoju i wypoczynku, a w przypadku nieco starszego dziecka także dopasowana do jego zainteresowań.

Jak urządzić pokój dziecięcy krok po kroku?

Chcąc urządzić komfortowy i nowoczesny pokój dziecięcy, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Oprócz dobrania odpowiedniej kolorystyki oraz wygodnych w użytkowaniu i bezpiecznych mebli warto wkomponować w wystrój niestandardowe, rozwijające wyobraźnię elementy dekoracyjne. Jeśli nie wiesz, jak zaprojektować pokój dziecięcy, inspiracje bez trudu znajdziesz na naszej stronie.

 Jak urządzić pokój dziecięcy dla rodzeństwa

fot. Jak urządzić pokój dziecięcy dla rodzeństwa

Barwne inspiracje – pokój dziecięcy kolorowy czy stonowany?

Dziecięce pokoje często kojarzą się nam z jasnymi, wyrazistymi barwami. Przy ich doborze należy jednak zachować pewien umiar. Zdarza się, że najmłodsi bardzo lubią połączenie kontrastowych kolorów, nie warto jednak przesadzać z ich wykorzystaniem, ponieważ na dłuższą metę męczą one wzrok oraz mogą utrudniać koncentrację lub wyciszenie się, a w pomieszczeniach o niedużym metrażu bywają zwyczajnie przytłaczające.

Pokój dziecięcy inspiracje

fot. Pokój dziecięcy inspiracje

Zdecydowanie bezpieczniej sięgnąć po pastelowe barwy, które optycznie powiększą przestrzeń. Staną się one doskonałym tłem dla bardziej wyrazistych elementów aranżacji, takich jak kolorowa szafa, dywan czy łóżko. Jeśli natomiast bardzo zależy nam na wprowadzeniu wyrazistego akcentu, warto pomalować farbą o żywszym odcieniu jedną płaszczyznę lub jej część. Nie oznacza to oczywiście, że nie mamy brać pod uwagę zdania milusińskich. Urządzając pokój dla nieco starszego dziecka, warto postawić na dodatki dopasowane do jego gustu, jak choćby lampki o fantazyjnym kształcie lub wzorzyste zasłony czy rolety.

Aranżacja pokoju dziecięcego, który rośnie razem z dzieckiem

Urządzając przestrzeń przeznaczoną dla najmłodszych, zapominamy często jak szybko rosną i zmieniają się nasze dzieci, a wraz z nimi ich upodobania oraz potrzeby.  Przemyślane aranżacje pokoju dziecięcego, wykorzystujące nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku pozwalają jednak w łatwy sposób dostosować wnętrze do aktualnych okoliczności.  Warto zaprojektować je w taki sposób, aby niskim kosztem dzięki zmianie zaledwie kilku detali pozostało jak najdłużej funkcjonalne. Dobrym pomysłem jest na przykład zakup mebli modułowych, które umożliwiają stopniowe doposażanie pokoju w nowe elementy.

Przytulny pokój dziecięcy - inspiracje

fot. Przytulny pokój dziecięcy – inspiracje

Uporządkować pokój dziecięcy

Dużo łatwiej nauczymy dziecko utrzymywania porządku, jeśli zadbamy o to, aby dobre nawyki z tym związane wyrobiło już od najmłodszych lat. W zapanowaniu nad bałaganem pomóc mogą na przykład barwne i estetyczne pojemniki na zabawki i artykuły szkolne. Nieoceniona będzie także skrzynia do wsunięcia pod łóżko oraz regał na książki lub ulubione figurki. Ważne, żeby nawet w pokoju kilkulatka każdy przedmiot miał swoje miejsce. Wspólne układanie zabawek na półkach lub w pojemnej szafie warto potraktować jak zabawę.

Pomysł na pokój dziecięcy dla przedszkolaka - kolorowe pudła i szafki

fot. Pomysł na pokój dziecięcy dla przedszkolaka – kolorowe pudła i szafki

Niepowtarzalny pokój dziecięcy – aranżacje rozbudzające kreatywność

Przemyślana aranżacja pokoju dziecięcego sprzyja rozwijaniu wyobraźni oraz kreatywnego myślenia. Bajkowe naklejki zdobiące ściany bądź fantazyjne meble, których fronty mają wypukły grawer, to tylko niektóre elementy mogące zdobić pokoje dziecięce. Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane farby tablicowe umożliwiające bezkarne mazanie kredą po pomalowanej nimi powierzchni. Nad biurkiem warto także zawiesić praktyczną tablicę korkową lub magnetyczną, która pozwoli wyeksponować twórczość dziecka lub ważne dla niego hasła albo obrazki.

Dobrze urządzone pokoje dziecięce – inspiracje

Pokój dziecięcy to zwykle bardzo wyjątkowa przestrzeń naszego domu. Nie tylko musi być ona bezpieczna i przyjazna dla najmłodszych, ale także stymulować ich rozwój oraz pomagać w odkrywaniu świata czy kształtowaniu nowych pasji. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy pomysł na pokój dziecięcy to nie wszystko. Urządzając go, warto korzystać z własnych doświadczeń oraz wskazówek innych rodziców, ale także w miarę możliwości uwzględnić gusta i zainteresowania dziecka, które będzie przecież spędzać w tym pomieszczeniu najwięcej czasu. Nawet kilkulatek może dobrać do swojego pojedynczy element taki jak lampka nocna czy dywanik.  Dając dziecku szansę na podjęcie choćby najprostszych samodzielnych decyzji, nie tylko sprawimy mu ogromną radość, ale także pozwolimy, by aranżacja pokoju dziecięcego stała się niezapomnianą, wspólną przygodą.

Oryginalna aranżacja pokoju dziecięcego

fot. Oryginalna aranżacja pokoju dziecięcego