Budowa schronu przydomowego – jak wygląda budowa i wyposażenie schronu w Polsce?

Schrony, nazywane potocznie bunkrami, to budowle o charakterze obronnym lub ochronnym, przeznaczeniu wojskowym bądź cywilnym. Ich zadanie to zbiorowa ochrona ludności przed działaniem broni masowego rażenia, broni klasycznej, a także niebezpiecznych środków chemicznych. W przypadkach zagrożenia przechowuje się w nich także pożywienie, ruchome dobra kultury, ważne dokumenty, aparaturę i leki.

Budowa schronu podziemnego

Tego typu budowle najlepiej budować całkowicie pod ziemią, gdyż zwiększa to ich odporność na działanie fali uderzeniowej. Z racji tego, że w sytuacji zagrożenia ludzie muszą szybko znaleźć się w schronie, buduje się je w piwnicach budynków mieszkalnych i zakładów pracy. W zależności od przeznaczenia wyróżnia się kilka rodzajów budowli ochronnych, jednak ogólna budowa „bunkra” jest taka sama.

 Ukryty schron w Polsce

fot. Ukryty schron w Polsce

Budowa i wyposażenie schronu

Schron składa się z komór schronowych mieszczących po około 30-50 osób. Wyposażone są w ławki i prycze do leżenia, jednak ich ilość wystarcza tylko dla 30% przewidzianej liczby osób. Schron posiada także czerpnie powietrza, urządzenia sanitarne, punkt medyczny oraz pomieszczenie na wodę i żywność. Drzwi oddzielające pomieszczenia od przedsionków powinny być ognioodporne oraz gazoszczelne. Schrony muszą mieć kanalizacje, oświetlenie i ogrzewanie, posiadać odbiornik radiowy, telefon, sprzęt ratunkowy, a także środki gaśnicze.

Budowa schronu przydomowego

Projektując budowlę ochronną, należy wziąć pod uwagę:

  • grubość stropu – ma bardzo duży wpływ na wytrzymałość schronu;
  • jakość betonu oraz zbrojenia;
  • promień zburzenia od wybuchu gazu;
  • skutki wstrząsu.

Budowa schronu w Polsce

Obecnie schrony znajdujące się pod szkołami czy zakładami pracy traktowane są jako magazyny gospodarcze. Mało kto wie, gdzie w danym mieście znajdują się budowle ochronne, które w razie potrzeby zapewnią schronienie. Jeśli jednak chcemy poczuć się bezpiecznie, możemy zbudować schron we własnym ogródku.

Wnętrze schronu w Polsce

fot. Wnętrze schronu w Polsce

Budowa schronu – cena

Na to, ile kosztuje budowa schronu, wpływać może wiele czynników, takich jak na przykład jego wielkość czy wykorzystane materiały. Do wykonania kosztorysu konieczne będą:

  • plan ogólny budowli ochronnej,
  • projekt pomieszczenia,
  • projekt wentylacyjny,
  • projekt hydrauliki wewnętrznej,
  • projekt systemu zasilania.

Istnieją w Polsce firmy oferujące usługi budowy schronu pod domem na specjalne zamówienie klienta. Wówczas usługa ta wyceniona zostanie indywidualnie – w zależności od tego, czy interesuje nas konstrukcja schronu przeciwatomowego czy też budowa ziemianki. Poza tym istotny jest także stopień skomplikowania montażu systemów wentylacyjnych oraz hydraulicznych czy elektryki.

Projekt schronu przydomowego

fot. Projekt schronu przydomowego

Budowa schronu to świetne rozwiązanie dla osób, które obawiają się spełnienia najgorszych scenariuszy. Istnieje także możliwość budowy schronu luksusowego – dzięki temu podczas ewentualnych kataklizmów będziemy odczuwać komfort psychiczny, otaczając się rzeczami dającymi poczucie bezpieczeństwa.

Sending
Ocena artykułu
2.36 (44 głosów)