Co oznaczają kolory przewodów elektrycznych?

Kolory kabli

O ile modernizację instalacji należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami, tak drobne prace przy domowej elektryce można wykonać we własnym zakresie. Mowa tu o wymianie włączników, lamp sufitowych i kinkietów oraz gniazdek. Trzeba jedynie wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory przewodów elektrycznych, a także pamiętać o zachowaniu ostrożności i wyłączeniu napięcia przed przystąpieniem do pracy.

Oznaczenia przewodów

fot. Oznaczenia przewodów elektrycznych

Kolory przewodów elektrycznych

Zgodnie z normami, stosuje się tylko niektóre kolory kabli w instalacjach elektrycznych. Co oznaczają?

 • (PE) – Przewód ochronny – izolacja żółto-zielona – jest to przewód elektryczny chroniący przed porażeniem elektrycznym. Może łączyć główny zacisk z uziomem (jako przewód uziemiający) lub wyrównywać potencjały elektryczne (przewód wyrównawczy).
 • (PEN) – izolacja żółto-zielona z niebieskim zabarwieniem na końcu przewodu lub niebieska z żółto-zielonym zabarwieniem na końcu przewodu – łączy funkcje przewodu ochronnego (PE) i przewodu neutralnego (N).
 • (N) – Przewód neutralny („zero roboczy”, „zerowy”) – izolacja jasnoniebieska, błękitna – przewód ten łączy się z punktem neutralnym sieci, który może służyć do przesyłana energii elektrycznej. W automatyce w obwodach siłowych przesyła prąd zmienny lub stały; w obwodach niskonapięciowych często oznacza ujemny przewód zasilania (-).
 • Przewód ciemnoniebieski lub granatowy – w obwodach niskonapięciowych oznacza ujemny przewód zasilania (-). W automatyce wykorzystuje się go do przesyłania prądu stałego w obwodach sterujących bez względu na biegunowość lub do oznaczania żyły kierunkowej.
 • (L) przewód liniowy (przewód fazowy) (0) – izolacja czarna, szara lub brązowa – jest to przewód będący pod napięciem fazowym. Nie należy podłączać go w miejsce przewodu PE, ponieważ grozi to niebezpiecznym porażeniem prądem.
 • Przewód czerwony – w obwodach niskonapięciowych używany często do oznaczania dodatniego przewodu zasilającego (+). W automatyce przewodzi prąd przemienny w obwodach sterujących; w starych instalacjach oznaczał przewód fazowy (przewód liniowy L).
 • Przewód biały – w starych instalacjach oznaczał przewód neutralny (N)
 • Przewód pomarańczowy – używany czasem jako przewód fazowy.

Oznaczenia kolorów mogą się różnić dla norm branżowych (np. górniczych i w automatyce). Inne kolory przewodów elektrycznych, nie opisane wyżej, nie są zalecane do używania w obwodach energetycznych, ale dopuszczalne w automatyce i w urządzeniach niskonapięciowych.

Kolory przewodów

fot. Kolory przewodów elektrycznych

Kolory przewodów fazowych L1 L2 L3

Polskie normy nie przypisują bezpośrednio kolorów przewodów elektrycznych. Norma niemiecka DIN VDE 0293-308 zaleca przyjęcie następującego sposobu oznaczenia przewodów elektrycznych:

 • L1 – faza 1 – kolor kabla brązowy,
 • L2 – faza 2 – kolor kabla czarny,
 • L3 – faza 3 – kolor kabla szary.

Jak podłączamy przewody instalacji elektrycznej do gniazdka?

Pojedyncze gniazda wtyczkowe ze stykiem ochronnym należy instalować w takim położeniu, aby styk ten występował u góry. Przewody do gniazd wtyczkowych dwubiegunowych należy przyłączać w taki sposób, aby przewód fazowy był przyłączony do lewego bieguna, a przewód neutralny do prawego bieguna – układ sieci TN-S.

W istniejących rozwiązaniach instalacyjnych, gdzie występuje układ sieci TN-C, przewód fazowy należy przyłączać do lewego bieguna, natomiast przewód ochronno-neutralny PEN do styku ochronnego połączonego z prawym biegunem.

Koszt instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Wycena wykonania lub modernizacji instalacji, zleży od ilości punktów elektrycznych, czyli: gniazd i lamp, a także rodzaju i ilości materiałów. Aby uniknąć nieporozumień z wykonawcą, należy poprosić o podanie kosztu realizacji według konkretnego projektu. Zgodnie z nim fachowiec sporządzi kosztorys i szczegółową wycenę robocizny.

Cena kabla elektrycznego może być niższa, gdy zostanie wliczona w kosztorys robocizny. Bardzo często wykonawcy kupują materiały w hurtowni ze „zniżką stałego klienta”. Dzięki oszczędnościom na surowcach mogą sprzedać swoją usługę w konkurencyjnej cenie.

Sending
Ocena artykułu
4.4 (5 głosy)