Miłorząb dwuklapowy

drzewo liściaste

fot. drzewo liściaste

Rodzina: Gingkoaceae
Pochodzenie: Chiny

Opis:
Miłorząb dwuklapowy (Gingko biloba) to bardzo dekoracyjne drzewo, jesienią przebarwiające się na złotożółty kolor. Liście o niepowtarzalnym kształcie i unerwieniu. W Chinach i Japonii często uprawiane jako drzewo święte, sadzone przy świątyniach, pałacach i klasztorach. Gatunek długowieczny, żyje do 2000 lat.

Przeczytaj również: Róże i ich sadzenie

Rozmnażanie: Nasiona/sadzonki

Wysiew: Nasiona powinny być przed siewem stratyfikowane w lodówce (wymieszane z torfem lub perlitem) przez okres 4-6 tygodni. Przed wysiewem twardą okrywę nasienną powinniśmy przetrzeć papierem ściernym. Następnie moczymy je w ciepłej wodzie przez 24-48 godz. Wysiew na głębokość max. 1 cm, do dobrze przygotowanej ziemi, przykryć piaskiem lub perlitem. Umieścić w jasnym i ciepłym pomieszczeniu o temperaturze 20°C. Podłoże utrzymywać w stanie lekko wilgotnym, ale nie mokrym.

Czas wysiewu:
Cały rok

Przeczytaj również: Zachwycające magnolie

Pielęgnacja: Miłorząb bardzo dobrze rośnie jako roślina uprawiana w pojemnikach. Nie ma żadnych szczególnych wymagań, musimy tylko zwrócić uwagę na to, aby podłoże było przepuszczalne. Latem wymaga słonecznego, zacisznego stanowiska, zimować może w pomieszczeniu ciemnym, o temperaturze 5°C. W czasie miesięcy letnich zapotrzebowanie na wodę jest wysokie, dlatego wymaga regularnego i obfitego podlewania, jednak nie może stać w wodzie. Zimą podlewamy tylko tyle, aby podłoże zupełnie nie wyschło. Jako podłoże można stosować przepuszczalną, żyzną ziemię, z dodatkiem piasku i torfu lub perlitu. Do nawożenia najwygodniej stosować nawozy długodziałające, które mieszamy wiosną z podłożem.
Miłorząb z powodzeniem może być uprawiany w gruncie, jednak przez pierwsze 2-3 lata jego siewki powinny być przez zimę przechowywane w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

Sending
Ocena artykułu
2 (1 głos)