Nasz prywatny aquapark

basen

fot. basen

Coraz częściej basen stanowi element naszego domu. Dobrze i estetycznie wykonany umożliwia nam odpoczynek i relaks w ładnym otoczeniu. Równocześnie, może stać się miejscem zabaw i towarzyskich spotkań w letnie, upalne dni.

Decydując się na basen ogrodowy, musimy zadbać o odpowiednie miejsce, w którym powstanie. Warto umieścić go w nasłonecznionej części ogrodu. Duża ilość promieni słonecznych nagrzeje wodę, co umożliwi zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem komfortowej temperatury w basenie. Natomiast zachowując dużą odległość od drzew, łatwiej będzie utrzymać taflę wody w czystości.
Basen ogrodowy zazwyczaj umiejscawiany jest w pobliżu domu. Oprócz wygody, pozwala nam to na obniżenie kosztów podłączenia instalacji wodnej i elektrycznej.
Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Jeżeli będzie wysoki, możemy umieścić basen w gruncie tylko do połowy lub całkowicie postawić na powierzchni.

Podstawowym elementem basenu jest niecka, której kształt i trwałość zależy od rodzaju konstrukcji i materiału z którego zostanie wykonana. Może ona być wytworzona z:
– blachy stalowej ocynkowanej lub aluminiowej – bardzo często ma ona okrągły lub owalny kształt. Płyta denna wykonana jest z betonu lub z bardzo dobrze utwardzonych warstw żwiru i piasku.
– z betonu zbrojonego – jest to materiał bardzo trwały. Może on mieć dowolne kształty oraz wymiary. Basen o niecce betonowej powinien być wykończony materiałami mrozoodpornymi i wodoodpornym. Trwałym i efektownym wykończeniem, są płytki ceramiczne. Mogą one mieć dowolne kształty, rozmiary oraz kolory. Zazwyczaj wykonane są z klinkieru lub gresu. Niestety wadą jest ich wysoka cena.
Natomiast jeżeli nie chcemy wykończenia ceramicznego, możemy zastosować laminat. Jest to rozwiązanie trwałe i łatwe w naprawie. W zbiorniku pokrytym laminatem możemy pozostawić wodę na zimę.
– z żywic poliestrowych – wzmacniana jest włóknem szklanym. Powstają one z jednego lub z kilku elementów. Charakteryzują się rozmaitymi kształtami i wymiarami.
– z gotowych elementów PCV – spotykane są rzadziej ze względu na małą wytrzymałość i wysokie koszty. Jednak zaletą tego typu basenu jest łatwość montażu i możliwość pozostawienia wody na zimę.

Istotnym elementem są pokrywy basenowe. Najczęściej występują w formie plandeki PCV, która jest pokryta specjalnymi środkami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. To uniemożliwia rozwój glonów oraz innych drobnoustrojów. Przykrycie basenu zwiększa czystość wody oraz zabezpiecza przed utratą ciepła. Dodatkowo chroni np.dzieci przed wpadnięciem do wody.
Równie ciekawym rozwiązaniem jest zadaszenie basenu. Pozwala na korzystanie z basenu nie tylko latem ale również wiosną czy jesienią. Takie zadaszenie może mieć różne kształty i wymiary. Zazwyczaj konstrukcja zadaszenie składa się z ruchomych segmentów, które w ciągu lata można przesunąć poza basenu.

Alternatywą dla basenu zagłębionego w podłożu jest basen stojący. Jest bardzo tani i łatwy w montażu. Dodatkową zaletą jest możliwość przeniesienia w inne miejsce. Tego rodzaju baseny mają niecki gotowe lub ułożone z prefabrykatów. Zazwyczaj wykładana jest ona wewnątrz folią uszczelniającą. Aby wzmocnić ich konstrukcję, bardzo często obudowywane są np. drewnem.

Coraz bardziej znane stają się także mini baseny czyli wolnostojące, zewnętrzne jacuzzi. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek z przyjaciółmi pod gołym niebem.

Budując basen, trzeba również wziąć pod uwagę koszty eksploatacyjne. Duży wpływ ma zużycie energii elektrycznej, koszty czyszczenia basenu oraz uzupełniania wody. Jednak wybudowanie basenu to inwestycja na długie lata, która może dostarczyć nam wiele radości, zwłaszcza w letnie, upalne dni.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)