X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Nasz prywatny aquapark

basen
Coraz częściej basen stanowi element naszego domu. Dobrze i estetycznie wykonany umożliwia nam odpoczynek i relaks w ładnym otoczeniu. Równocześnie, może stać się miejscem zabaw i towarzyskich spotkań w letnie, upalne dni.

Decydując się na basen ogrodowy, musimy zadbać o odpowiednie miejsce, w którym powstanie. Warto umieścić go w nasłonecznionej części ogrodu. Duża ilość promieni słonecznych nagrzeje wodę, co umożliwi zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem komfortowej temperatury w basenie. Natomiast zachowując dużą odległość od drzew, łatwiej będzie utrzymać taflę wody w czystości.

Basen ogrodowy zazwyczaj umiejscawiany jest w pobliżu domu. Oprócz wygody, pozwala nam to na obniżenie kosztów podłączenia instalacji wodnej i elektrycznej.
Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Jeżeli będzie wysoki, możemy umieścić basen w gruncie tylko do połowy lub całkowicie postawić na powierzchni.basenPodstawowym elementem basenu jest niecka, której kształt i trwałość zależy od rodzaju konstrukcji i materiału z którego zostanie wykonana. Może ona być wytworzona z:
- blachy stalowej ocynkowanej lub aluminiowej – bardzo często ma ona okrągły lub owalny kształt. Płyta denna wykonana jest z betonu lub z bardzo dobrze utwardzonych warstw żwiru i piasku.
- z betonu zbrojonego – jest to materiał bardzo trwały. Może on mieć dowolne kształty oraz wymiary. Basen o niecce betonowej powinien być wykończony materiałami mrozoodpornymi i wodoodpornym. Trwałym i efektownym wykończeniem, są płytki ceramiczne. Mogą one mieć dowolne kształty, rozmiary oraz kolory. Zazwyczaj wykonane są z klinkieru lub gresu. Niestety wadą jest ich wysoka cena.
Natomiast jeżeli nie chcemy wykończenia ceramicznego, możemy zastosować laminat. Jest to rozwiązanie trwałe i łatwe w naprawie. W zbiorniku pokrytym laminatem możemy pozostawić wodę na zimę.
- z żywic poliestrowych – wzmacniana jest włóknem szklanym. Powstają one z jednego lub z kilku elementów. Charakteryzują się rozmaitymi kształtami i wymiarami.
- z gotowych elementów PCV – spotykane są rzadziej ze względu na małą wytrzymałość i wysokie koszty. Jednak zaletą tego typu basenu jest łatwość montażu i możliwość pozostawienia wody na zimę.

Istotnym elementem są pokrywy basenowe. Najczęściej występują w formie plandeki PCV, która jest pokryta specjalnymi środkami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. To uniemożliwia rozwój glonów oraz innych drobnoustrojów. Przykrycie basenu zwiększa czystość wody oraz zabezpiecza przed utratą ciepła. Dodatkowo chroni np.dzieci przed wpadnięciem do wody.
Równie ciekawym rozwiązaniem jest zadaszenie basenu. Pozwala na korzystanie z basenu nie tylko latem ale również wiosną czy jesienią. Takie zadaszenie może mieć różne kształty i wymiary. Zazwyczaj konstrukcja zadaszenie składa się z ruchomych segmentów, które w ciągu lata można przesunąć poza basenu.

Alternatywą dla basenu zagłębionego w podłożu jest basen stojący. Jest bardzo tani i łatwy w montażu. Dodatkową zaletą jest możliwość przeniesienia w inne miejsce. Tego rodzaju baseny mają niecki gotowe lub ułożone z prefabrykatów. Zazwyczaj wykładana jest ona wewnątrz folią uszczelniającą. Aby wzmocnić ich konstrukcję, bardzo często obudowywane są np. drewnem.

Coraz bardziej znane stają się także mini baseny czyli wolnostojące, zewnętrzne jacuzzi. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek z przyjaciółmi pod gołym niebem.

Budując basen, trzeba również wziąć pod uwagę koszty eksploatacyjne. Duży wpływ ma zużycie energii elektrycznej, koszty czyszczenia basenu oraz uzupełniania wody. Jednak wybudowanie basenu to inwestycja na długie lata, która może dostarczyć nam wiele radości, zwłaszcza w letnie, upalne dni.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Basen
Autor: Anna Dębiec
2016-03-20 17:27:07
Tagi do artykułu: basen | basen ogrodowy | płytki ceramiczne | energia elektryczna
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
Skrzynki na listy

Domowe skrzynki na listy

Każdy lubi otrzymywać paczki, pakuneczki i listy. Wracając do domu po dniu wypełnionym obowiązkami z ciekawością zaglądamy do skrzynki na listy wypatrując kartek okazjonalnych i wieści od najbliższych...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Plac zabaw - wakacje w ogrodzie

plac zabaw
Dla dzieci nastało upragnione lato, a wraz z nim okres wakacyjnych zabaw i podróży. Aby wyeliminować nudę i uatrakcyjnić zabawy na świeżym powietrzu, warto dla naszych pociech skompletować zestaw kolorowych akcesoriów i zabawek. W ofercie marketów Praktiker znajdziesz m.in.: place zabaw, bajeczne baseniki, trampoliny, zestawy do nurkowania, piłki plażowe i wiele innych produktów, niezbędnych zarówno na wyjeździe, jak i w przydomowym ogródku...

Domowy basen na każdą pogodę

basen
Coraz częściej właściciele domów chcą korzystać ze swojego basenu nie tylko latem, ale również w nieco chłodniejszą pogodę. W tym wypadku woda musi być dodatkowo podgrzewana, za pomocą jednego z poniższych urządzeń.

Jak profesjonalnie zaprojektować basen i jego ogrodzenie?

basen
Marzenia o przydomowym basenie nie muszą się ograniczać do tych rozporowych czy dmuchanych. Coraz bardziej dostępne stają się bowiem baseny z prawdziwego zdarzenia. Obalając mity podpowiadamy, co jest najważniejsze przy jego projektowaniu.

Renowacja wrocławskich Łaźni

basen
Kąpiele i zabiegi w wodzie są bardzo zdrową formą relaksu i pielęgnacji ciała. Ich popularność stale rośnie. Na Dolnym Śląsku również nie brakuje wyspecjalizowanych ośrodków SPA, które oprócz odprężających chwil, oferują swoim gościom wspaniałą, zabytkową oprawę.