Świerk syberyjski

góry

fot. góry

Świerki to wysokie, zimozielone drzewa, które charakteryzują się stożkowatym pokrojem z prostym pniem i długim, wyprostowanym wierzchołkiem i kłującymi, krótkimi igłami. Rodzaj świerk obejmuje aż 35 gatunków, z czego w stanie naturalnym tylko świerk pospolity występuje na terenie naszego kraju.

Natomiast z powodzeniem można uprawiać także inne gatunki, pochodzące z Ameryki Północnej takie jak świerk kłujący, świerk srebrny czy świerk serbski.
W przydomowych ogrodach można także napotkać świerka syberyjskiego (Picea obovata), który jest blisko spokrewniony i bardzo podobny do świerka pospolitego. W naturalnym środowisku drzewo to porasta tereny od północnej części Półwyspu Skandynawskiego, przez całą Syberię, aż po wybrzeża Morza Ochockiego.

Świerk syberyjski posiada trochę krótsze igły i mniejsze szyszki, w porównaniu do świerka pospolitego. Cechuje się najszybszym wzrostem pośród wszystkich gatunków świerków należących do rodziny sosnowatych. Roczny przyrost może wynosić nawet do 40 centymetrów. Dzięki tak szybkiemu wzrostu, rośliny te tworzą piękne i gęste zarośla. Korona drzewa jest stożkowata, z masywnymi konarami. Doskonale może pełnić rolę żywopłotu, szczególnie, że bez problemu drzewo można przycinać i z łatwością daje się formować.

Przeczytaj: Lato w ogrodzie

Drzewo to może osiągnąć nawet do 30 metrów wysokości. Mimo licznych walorów, nie jest wykorzystywane w przemyśle. Świerk syberyjski z powodzeniem przetrwa nawet bardzo srogą zimę, ale nie służą mu wahania temperatur, jakie można doświadczyć zimą w Polsce.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)