Dalie – uprawa i pielęgnacja

kwiaty

fot. kwiaty

Dalie, zwane także georginiami, zostały odkryte przez Tolteków i Azteków. Te popularne w przydomowych ogrodach kwiaty pochodzą z Meksyku i Gwatemali. Urzekają tysiącami odmian, bogactwem form i barw. Pośród nich można znaleźć okazy różniące się między sobą nie tylko wysokością, a także wielkością, barwą oraz kształtem kwiatostanu. Należy jednak pamiętać, że dalie należą do roślin bulwiastych, dlatego należy je wykopać przed zimą, ponieważ większość odmian nie jest odporna na ujemne temperatury.

Przeczytaj również: Wiosenne przebudzenie trawnika

Pośród dalii można wyróżnić odmiany niskie, doskonale nadające się na kwietniki, rabaty i nasadzenia w pojemnikach oraz wysokie, wykorzystywane w nasadzeniach ogrodowych, a także w dekoracjach jako kwiaty cięte.

Uprawa dalii
Georginie lubią stanowiska słoneczne, półcieniste i osłonięte od wiatru. Są to kwiaty krótkiego dnia – gdy dzień trwa 8-10 godzin, wytwarza się więcej kwiatostanów, niż na początku lata, gdy dni są dłuższe. Długi dzień sprzyja rozkrzewieniu się roślin.

kwiaty

fot. kwiaty

Kwiaty te wymagają gleby żyznej, przepuszczalnej. Lubią wilgoć, dlatego w trakcie lata podlewamy je jak tylko zauważymy, że gleba zaczyna przesychać. Należy także pamiętać o regularnym nawożeniu rabat.

Pielęgnacja dalii
Nawożąc dalie należy pamiętać o zachowaniu równowagi – szczególnie jeśli chodzi o azot, ponieważ jego nadmiar sprawi, że roślina rozrośnie się i zmniejszy swoje kwitnienie. Wysokie odmiany dalii dodatkowo wymagają palikowania.

Zobacz również: Bezpieczne ogrodzenie

Tuż przed pierwszymi przymrozkami, dalie należy wykopać, a pędy przyciąć 10-20 cm nad ziemią. Po wysuszeniu karp, należy je przenieść do suchego pomieszczenia o temperaturze 5-8 stopni. Tam je przezimować, raz na jakiś czas kontrolując stan bulw.

kwiaty

fot. kwiaty

Ze względu na pokrój, kolor i budowę kwiatów można wyróżnić:
dalie o kwiatach pojedynczych – to głównie dalie karłowate,
dalie anemonowe – mają kwiaty półpełne,
dalie kołnierzykowe – posiadają dwa okółki kwiatów jężyczkowych,
dalie peoniowe – posiadają kwiaty pełne i są to kwiaty wyłącznie języczkowate i lekko wywinięte,
dalie kuliste – posiadają kuliste koszyczki kwiatowe,
dalie pomponowe – są bardzo podobne do dalii kulistych, ale są mniejsze i bardziej kuliste,
dalie dekoracyjne – kwiaty są pełne, a koszyczki są dużych rozmiarów,
dalie kaktusowe – koszyczki są złożone z wąskich kwiatów języczkowych, o zaostrzonych płatkach,
dalie półkaktusowe – wyglądem przypominają dalej kaktusowe, ale posiadają szersze nasadzenie płatka i mniej wywinięte krawędzie.

Rozmnażanie dalii
Sadzonkowanie dalii polega na pozyskaniu kilkucentymetrowych pędów wraz z tzw. piętką, które sadzonkujemy w piasku. Należy utrzymać temperaturę ok. 20ºC. Zalecanym podłożem do uprawy okazów matecznych jest substrat torfowy.

kwiaty

fot. kwiaty

Sadzonki można pozyskać także z bulw, posadzonych w lutym, przy udziale ukorzeniacza. Po okresie około miesiąca rośliny uprawiamy w temperaturze 14-18ºC. Pierwsze wyrastające pędy trzeba wyrzucić, ponieważ są zbyt cienkie. Dopiero pędy z drugiego i kolejnych zbiorów są pełnowartościowe i nadają się do reprodukcji. Dalie możemy rozmnażać dzieląc bulwy, pamiętając o pozostawieniu na każdej z oddzielonych karp, co najmniej jednego wykształconego pąka. Karpy sadzimy do gruntu na początku maja, umieszczając je na głębokości 5 centymetrów pod powierzchnią ziemi. Zarówno opisane powyżej sadzonki jak i roślinki wyrosłe z karp podlewamy regularnie.

kwiaty

fot. kwiaty

Rozmnażanie z sadzonek, w porównaniu z uprawą z nasion, pozwoli skrócić produkcję o mniej więcej 4 tygodnie. Nasiona wysiewamy na przełomie lutego i marca. Pikujemy je po 2-3 tygodniach. W ten sposób uzyskane sadzonki do gruntu wysadzamy po wiosennych przymrozkach, w drugiej połowie maja.
Dalie po tygodniu od posadzenia możemy przyciąć, celem rozkrzewienia.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)