X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Gotowe elementy budowlane z klinkieru

elewacje
Prefabrykowane elementy dostarcza się na budowę jako całość i integruje z resztą konstrukcji tak, że są nie do odróżnienia od płaszczyzn murowanych w tradycyjny sposób. Ich rola dla estetyki i trwałości obiektu jest nie do przecenienia.


Gotowe elementy budowlane z klinkieru mają różne formy. Od małych, takich jak kaptury na słupki ogrodzeń, przez większe, jak nadproża czy parapety, po olbrzymie konstrukcje obejmujące sufity, gzymsy, a nawet całe ściany budynków. Są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie występują techniczne ograniczenia w zastosowaniu standardowych technik murarskich. Może to wynikać ze stopnia skomplikowania zaprojektowanej przez architekta konstrukcji - pracochłonne murowanie cegły po cegle na miejscu może być niemożliwe bądź po prostu nieopłacalne. Prefabrykowane elementy stosuje się również ze względu na precyzję ich wykonania, która pozwala na uniknięcie wykwitów i zapobiega niszczeniu danej konstrukcji. Ze względu na swoje zalety, znajdują zastosowanie zarówno przy budowie małych domów jednorodzinnych, jak i olbrzymich obiektów w przestrzeni publicznej.

Prefabrykowane elementy w skali mikro i makro
Parapety z cegieł RöbenPrefabrykowane elementy są przygotowywane jako całość. Dotyczy to zarówno mniejszych elementów, czyli kapturów na słupki, parapetów klinkierowych, stopni schodów, nadproży, łuków, okrągłych okien czy kompletnych ogrodzeń, jak i większych konstrukcji, których forma i kształt wynika z zamysłu architekta. Mniejsze elementy gotowe są często dostępne w hurtowniach budowlanych lub na zamówienie, natomiast większe są kompleksowo opracowywane przez działy techniczne producentów we współpracy z architektami, od zaplanowania danego elementu gotowego, po jego wykonanie i przywiezienie na plac budowy. – Gotowe elementy budowlane mogą być spoinowane albo na budowie, albo od razu u producenta – mówi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. – Jeśli są fugowane na budowie, część prefabrykowana idealnie wkomponuje się w całą płaszczyznę. Jednak nawet spoinowane u producenta są nie do rozpoznania jako pojedyncze części, ponieważ podczas zamówienia ustala się z inwestorem kolor oraz producenta spoiny, która została zastosowana np. na elewacji i dobiera się identyczny. Po przywiezieniu na plac budowy pozostaje tylko zafugować miejsca łączenia – wyjaśnia.

Gotowe elementy budowlane – szybko, precyzyjnie i tanio
schodyPrefabrykowane elementy budowlane zapewniają przede wszystkim oszczędność czasu. Pozwolą na wykonanie schodów przed domem w ciągu godziny czy wmurowanie skomplikowanego nadproża w czasie kilkunastu minut. Dzięki temu gwarantują dotrzymanie terminu realizacji budowy, mogą też być montowane w okresie zimowym, co minimalizuje występowanie przestojów. Inwestorzy oszczędzają też pieniądze, ponieważ skomplikowane i kosztowne elementy budowlane można wykonać w zakładzie prefabrykacji mniejszym nakładem pracy. Wykorzystanie gotowych elementów budowlanych pozwala również na bardzo precyzyjne wykonawstwo oraz uniknięcie błędów i defektów, w tym mostków cieplnych. Jednocześnie należy podkreślić, że użyte do produkcji gotowych elementów budowlanych cegły klinkierowe i licowe pochodzą zawsze z tej samej partii produkcyjnej, co cegły, z których ułożono elewację lub które wykorzystano w pozostałej części inwestycji. Ponadto, prefabrykowane konstrukcje są odporne na opady atmosferyczne i wnikanie wilgoci, bez konieczności zastosowania dodatkowych uszczelnień.

Studium przypadku – budynek w Alphen an den Rhijn, Holandia
elewacjaObiekt usługowo-handlowo-mieszkalny w holenderskim miasteczku Alphen an den Rhijn został zaprojektowany tak, by na całym obwodzie wystawać o ok. 1,5 m od wysokości ok. 5 m. Występ ten miał być wykonany pod kątem 45o w formie schodkowania. Konstrukcja obejmowała też filary i mury ochronne. Ten ciekawy zamysł architektoniczny byłby trudny do zrealizowania za pomocą tradycyjnej technologii murarskiej, dlatego zwrócono się o pomoc do działu technicznego firmy Röben. W fabryce wykonano głowy filarów, które następnie zostały umocnione konstrukcją stalową. Część znajdująca się poniżej została wymurowana w sposób konwencjonalny. Pozostałe części fasady o długości 5 m wykonano jako elementy gotowe. Zostały one nałożone po bokach przy pomocy odpowiednich występów podporowych i dodatkowo przytrzymane przez konstrukcję stalową. Obszar narożny murów ochronnych wykonano przy pomocy strzępi zazębionych.

Ta holenderska realizacja to jeden z wielu przykładów na to, że dzięki nowym rozwiązaniom technicznym, gotowe elementy budowlane umożliwiają łatwą i szybką realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów architektonicznych.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Mury
2012-10-31 10:53:28
Tagi do artykułu: cegły | Röben | fasady
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna Galeria Schody Schody    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Mała architektura – duże wrażenie

kwiaty
Otoczenie naszego domu wypełnione jest elementami małej architektury. Często nie przywiązujemy do nich wagi w takim stopniu, w jakim troszczymy się o efektowną elewację czy też kompozycje roślinne w ogrodzie. Niesłusznie – estetyczne ogrodzenie, ciekawy projekt altany oraz stałe miejsce grillowe mogą nadać przestrzeni wokół domu nowego wizerunku.

Tradycja ceglanej elewacji

cegła
Historia cegły jest tak długa, jak historia naszej cywilizacji. Począwszy od starożytności, aż po czasy dzisiejsze, ceglane elewacje cieszą się ogromną popularnością i uznaniem wśród architektów. Pracownie projektowe bardzo często proponują wykorzystanie cegły licowej lub klinkierowej jako elementu łączącego tradycję z nowoczesnością.

Kolorowe elewacje z cegły klinkierowej

cegła klinkierowa
Cegła, powstająca z połączenia czterech żywiołów: ziemi, wody, ognia i powietrza, to jeden z najstarszych i najlepiej znanych materiałów budowlanych. Jednak ciągle nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak szeroką gamę kolorystyczną cegieł oferują obecnie producenci klinkieru.
Jeszcze do niedawna tynk był jedynym materiałem, który mógł zastosować inwestor marzący o elewacji w tak oryginalnych kolorach, jak fioletowy czy granatowy...

Szybki sposób na schody zewnętrzne

schody terenowe
Ważnym elementem każdego wejścia do budynku są schody zewnętrzne, które poza swą funkcją użytkową pełnią również ważną rolę dekoracyjną. Zastosowanie prefabrykowanych systemów schodowych jest rozwiązaniem, gwarantującym oszczędność czasu oraz trwałość konstrukcji.
Wymogi, które powinny spełniać fachowo wykonane schody wejściowe, to komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Jako zewnętrzny element bryły domu, schody muszą być także odporne na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć i niskie temperatury.