Jak malować sufit bez smug?

Jak malować sufit bez smug?

Zmiana koloru ścian i odświeżenie sufitów to doskonały sposób na upiększenie każdego wnętrza oraz nadanie mu wyjątkowego charakteru. Wymarzony efekt remontu to dla wielu osób między innymi czyste, gładkie, pozbawione smug czy przebarwień powierzchnie.  Choć pokrycie ich farbą nie wydaje się szczególnie trudnym zadaniem, nawet pozornie nieistotne błędy mogą źle wpłynąć na wygląd i trwałość uzyskanej powłoki. Podpowiadamy więc, jak malować sufit, żeby nie było smug, a także, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem pracy.

Jak malować sufit krok po kroku?

Nie istnieje niestety jedna krótka odpowiedź na pytanie, jak malować sufit wałkiem bez smug. Aby osiągnąć gładką, jednolicie pokrytą i trwałą powierzchnię, musimy zadbać o kilka bardzo istotnych elementów. Podstawa to właściwe przygotowanie odnawianej powierzchni, wybór odpowiedniego wałka oraz wysokiej jakości farby dostosowanej do rodzaju remontowanego pomieszczenia, a wreszcie zastosowanie prawidłowej techniki malarskiej. Dopiero uwzględnienie wszystkich tych czynników sprawi, że efekty naszej pracy będą cieszyć oczy domowników i gości przez naprawdę długi czas.

Zobacz również: Komin zewnętrzny
Jak malować sufit krok po kroku?

fot. Jak malować sufit krok po kroku?

Wybór farby i wałka

Dużo energii oraz czasu poświęcamy zwykle na wybór właściwego koloru ścian bądź dopasowanie go do planowanej aranżacji. Tymczasem nierównomiernie pokryte powierzchnie mogą zepsuć wygląd nawet najlepiej zaprojektowanego wnętrza.  Ale jak malować sufit, żeby nie było smug?

Choć większość remontujących maluje sufit na klasyczny, biały kolor, wybór odpowiedniej farby okazuje się niekiedy trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Pamiętajmy przede wszystkim, że na produktach tego typu nie warto przesadnie oszczędzać. Emulsje gorszej jakości bywają mniej wydajne, gorzej kryją lub schną, jak również wykazują mniejszą odporność na ścieranie czy zmywanie.

Malując sufit, warto zdecydować się na farby o matowej powłoce, które nie odbijają światła, tylko pochłaniają je. Sprawia to, że ewentualne nierówności, grudki czy przebarwienia pozostaną mniej widoczne. Planując remont kuchni, łazienki lub innych pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci, należy to uwzględnić przy wyborze materiałów.

Ze względu na rozległość powierzchni, do malowania sufitu najczęściej wykorzystuje się szerokie, długie na około 15-20 cm wałki, wyposażone w teleskopowe uchwyty. Zwykle wystarczą te pokryte runem o długości około 1 cm. Musimy jednak pamiętać, że im bardziej chropowata malowana powierzchnia, tym powinno ono być dłuższe. Rodzaj włosia dostosowujemy natomiast do typu wykorzystywanej farby.  Niezbędne wskazówki znajdziemy z reguły na opakowaniu lub karcie technicznej wybranego przez nas produktu.

Nie obejdziemy się również bez mniejszego, wąskiego pędzla, który pozwoli nam precyzyjnie pomalować krawędzie i narożniki oraz dotrzeć do wszystkich trudniej dostępnych miejsc.

Jak malować sufit?

fot. Jak malować sufit?

Zabezpieczenie pomieszczenia

Zanim weźmiemy do ręki wałek, należy, jeśli to tylko możliwe, wynieść meble z pomieszczenia oraz zdjąć żyrandole. Nie tylko mogą nam one utrudniać pracę, ale także ulec zniszczeniu. Te elementy, które pozostają na miejscu, musimy odpowiednio zabezpieczyć folią malarską. Dotyczy to oczywiście również podłóg, okien czy drzwi, a także, jeśli ich nie planujemy odnawiać, ścian.  Wyznaczone granice zmiany koloru musimy dodatkowo okleić taśmą malarską, aby uzyskać równe linie i uniknąć zabrudzeń. Należy jednak pamiętać o zdjęciu jej zaraz po zakończeniu pracy, gdy farba pozostaje jeszcze mokra. Inaczej możemy doprowadzić do powstania nieestetycznych odprysków.

Przystępując do malowania, warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie oraz wietrzenie pomieszczenia. Świeże powietrze ułatwia schnięcie farby lub preparatu gruntującego, a przede wszystkim służy naszemu zdrowiu. Nie doprowadzajmy jednak w trakcie pracy do powstania przeciągów, ponieważ mogą one nadmiernie przyspieszać ten proces i uniemożliwiać prawidłowe rozprowadzenie produktu.

Przygotowanie powierzchni

O dalszym przebiegu pracy decyduje w znacznym stopniu stan odnawianej powierzchni. Wszelkie nierówności, obtłuczenia, czy rysy na suficie  należy uzupełnić materiałem dopasowanym do rodzaju tynku. Można do tego wykorzystać masę szpachlową, wypełniacz akrylowy lub gotową masę naprawczą do tynków gipsowych lub gipsowo-cementowych. Po wyschnięciu miejsca te należy zagruntować odpowiednim preparatem.

Aby sprawdzić przyczepność starej farby, najlepiej przykleić dość mocno w kilku miejscach paski taśmy malarskiej. Jeżeli po energicznym oderwaniu ich okaże się, że razem z klejem odeszły również nawet niewielkie kawałki farby, będziemy musieli niestety pozbyć się starej powłoki za pomocą metalowej szpachelki. To niestety dość czasochłonne zajęcie, jednak pozwala na uzyskanie trwałej, odpornej na uszkodzenia powierzchni.

Musimy także usunąć z sufitu wszelkie plamy i zabrudzenia. Najlepiej odkurzyć go oraz odtłuścić, na przykład przy użyciu wody z mydłem.  W przypadku bardzo trudnych do wywabienia zabrudzeń, konieczne bywa wykorzystanie preparatu zabezpieczającego plamy, dzięki któremu nie pojawią się one na świeżo odnowionej powierzchni.

Gruntowanie

Ten etap w przypadku sufitów pomalowanych farbą dobrej jakości możemy niekiedy pominąć. Preparat gruntujący normalizuje chłonność powierzchni przeznaczonej do malowania, co umożliwia jej prawidłowe pokrycie przy użyciu stosunkowo  niewielkiej ilości farby. Zazwyczaj występuje on na rynku w postaci koncentratu do rozcieńczenia we właściwych proporcjach z wodą.  Gruntowanie sufitu możemy wykonać za pomocą tego samego wałka czy pędzla, który wybraliśmy do późniejszego malowania. Aby produkt spełnił swoje zadanie, należy dopasować go do rodzaju odnawianej powierzchni oraz przestrzegać zaleceń producenta dotyczących czasu schnięcia.

Jak malować sufit wałkiem?

Pracę rozpoczynamy zawsze od pokrycia narożników, krawędzi oraz innych trudno dostępnych miejsc przy użyciu pędzla lub ewentualnie małego wałka. Pozostały fragment sufitu malujemy za pomocą wałka w kierunku od najjaśniejszej części pomieszczenia do najgorzej oświetlonej. Starajmy się dokładnie pokrywać powierzchnię lekko nachodzącymi na siebie równoległymi pasami tak, aby zapobiec powstawaniu smug.  Nadmiar farby należy zawsze odsączać na kratce malarskiej. Po dokładnym wyschnięciu pierwszej warstwy powtarzamy całą procedurę po raz drugi.

 Jak malować sufit, żeby nie było smug?

fot. Jak malować sufit, żeby nie było smug?

Jak malować sufit, żeby nie było smug?

Jeśli planujemy odświeżenie całego pomieszczenia, prace malarskie rozpoczynamy zawsze właśnie od sufitu. Choć malowanie go z użyciem wałka nie wydaje się szczególnie trudnym zajęciem, to odpowiednie przygotowanie i dokładne pokrycie powierzchni wymaga często dość sporo czasu oraz cierpliwości. Warto jednak zainwestować w prace remontowe nieco wysiłku, aby cieszyć się pięknym wnętrzem przez następnych kilka lub nawet kilkanaście lat.

Sending
Ocena artykułu
1.75 (4 głosów)