X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Kosiarki - rodzaje i konserwacja

Kosiarka elektryczna
Do pielęgnacji nawet najmniejszego trawnika, najlepsza jest kosiarka. Jeżeli jednak nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, warto zastanowić się nad jego kupnem. Odpowiedź na pytanie, jaka kosiarka będzie najlepsza wbrew pozorom nie jest taki prosty. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto już w sklepie sprawdzić czy jest wygodna w manewrowaniu, a także wypytać sprzedawcę o jej zarówno mocne jak i słabe strony.


Najważniejszym kryterium wyboru kosiarki jest wielkość ogrodowego trawnika, a także głośność jej pracy. Do wyboru mamy:
- kosiarki ręczne - są najcichsze i przeznaczone do małych, równych trawników;
- kosiarki elektryczne - są także ciche, a dodatkowo przyjazne środowisku. Zalecane są do małych i średnich trawników. Doskonale nadają się do koszenia skarp. Niestety ich mankamentem jest kabel, którego długość ogranicza pracę, a także fakt, że trzeba uważać na przewód, aby go nie przeciąć.


- kosiarki akumulatorowe - praca z tego typu sprzętem jest łatwiejsza ponieważ kosiarki tego typu nie mają kabla. Wystarczy naładować akumulator, który w niektórych modelach może wystarczyć na skoszenie trawy z powierzchni nawet do 800 metrów kwadratowych. Niestety posiadają także wady. Przede wszystkim jest to dość drogi sprzęt i niestety rzadko spotykany. Ponadto trzeba pamiętać o naładowaniu akumulatora bezpośrednio przed użyciem kosiarki. Jeżeli bateria się wyczerpie, pracę trzeba przerwać na ok.16 godzin, aż do ponownego naładowania. Taki sprzęt doskonale nadaje się do małych i średnich trawników, z licznymi przeszkodami lub gdy koszenie wymaga swobody poruszania się.
- kosiarki spalinowe - główną ich zaleta jest to, że są niezależne od źródła zasilania. Mają mocniejsze i bardziej elastyczne silniki niż kosiarki elektryczne. Doskonale radzą sobie z wysoką i mokrą trawą. Ich zdecydowaną wadą jest nieprzyjemny zapach spalin, a także dość głośna praca. Naszej uwagi wymaga także regularna konserwacja kosiarki, a także wymiana oleju i uzupełnianie paliwa. Poza tym są znacznie droższe od tych elektrycznych. Kosiarka spalinowa nie nadaje się do koszenia powierzchni o nachyleniu przekraczającym 20%.

trawniki
Do pielęgnacji niewielkiej murawy wystarczy kosiarka elektryczna niewielkiej mocy. Natomiast w przypadku dużych połaci ogrodowej trawy warto rozważyć zakup mini traktorka z siedziskiem. Dużą zaletą tego rodzaju sprzętu jest możliwość przyłączania różnego rodzaju akcesoriów - przyczepki, pługu, szczotki czy glebogryzarki.

Warto również zastanowić się ile czasu będziemy mogli poświęcać na koszenie.
Jeśli jest to jedno z naszych ulubionych ogrodowych zajęć możemy wypróbować kosiarki bębnowe. Tego typu sprzęt świetnie sprawdzi się przy niskim i częstym koszeniu, a noże takiej kosiarki nie rozszarpują końcówek źdźbeł. Natomiast trawnik powinien mieć bardzo równe podłoże. Jeżeli planujemy pielęgnację trawnika raz w tygodniu, możemy wybrać jedną ze średniej mocy kosiarek rotacyjnych. Z kolei do trawników rzadko koszonych, z wysoką i mokra trawą, odpowiednia będzie kosiarka rotacyjna z wyrzutem bocznym i silnikiem powyżej 4 KM.

kosiarka
Moc kosiarki powinna być tym większa im większy mamy trawnik. Kosiarka o zbyt małej mocy może znacznie spowolnić nam koszenie. Poza tym jeśli moc silnika jest niewielka, a opory podczas koszenia są duże, istnieje ryzyko spalenia silnika elektrycznego.

Równie istotny jest kosz, który będzie zbierał ściętą trawę. Kosze wykonane z tkaniny są lekkie, a po demontażu zajmują bardzo mało miejsca. Z kolei kosze wykonane z tworzywa sztucznego łatwo się czyści. Niektóre rodzaje kosiarek maja przydatny wskaźnik napełnienia kosza.

Jeżeli jednak nie mamy miejsca na gromadzenie skoszonej trawy, a nie chcemy płacić za jej wywóz, możemy wybrać kosiarkę z opcją mulczowania. Drobno mielą całą trawę, ale są także takie modele, w których sami decydujemy, ile zmielonej trawy pozostanie na trawniku, a ile zostanie zebrane do kosza.
Nie bez znaczenia jest także masa kosiarki. Przy wyborze właściwego modelu warto mieć na uwadze fakt, że im jest ona lżejsza tym łatwiejsza do transportu, przechowywania i obsługi. Najlżejsze są kosiarki elektryczne na poduszce bębnowej oraz bębnowe.

pielęgnacja ogrodu
Istotna jest także obudowa sprzętu, która powinna być łatwa do czyszczenia, odporna na odkształcenia i korozję. Te wymagania spełni korpus z aluminium, który niestety jest drogi. Dobre są także obudowy ze specjalnego tworzywa sztucznego typu ABS odpornego na uderzenia i działanie temperatury oraz promieniowanie UV. Z koeli obudowa wykonana ze stali pokrytej farbą proszkową chroniącą korpus przed rdzą są wytrzymałe na odkształcenia i stosunkowo niedrogie, ale ich lakier często odpryskuje. Istotny jest fakt, że kosiarki z taką obudową głośno pracują.

Przed zakupem kosiarki warto także sprawdzić, czy w pobliżu naszego domu znajduje się autoryzowany punkt serwisowy, który w razie potrzeby dokona nam naprawy zarówno tych gwarancyjnych jak i pogwarancyjnych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Autor: Anna Dębiec
2016-08-07 22:56:28
Tagi do artykułu: trawniki | kosiarki | ogrody
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wymarzony trawnik

kosiarka
Zadbany i soczyście zielony trawnik to marzenie nie jednego gospodarza domu czy właściciela działki. Jeśli chcemy przez cały sezon cieszyć się pięknym wyglądem i zieloną murawą, prace pielęgnacyjne należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Często wymagają one zastosowania odpowiednich narzędzi. Podpowiadamy, które z nich warto mieć w swoim arsenale.

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.

Rok w ogrodzie - grudzień

rok w ogrodzie,krzew
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.