X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Cięcie brzoskwini

brzoskwiniaBrzoskwinia należy do drzew owocowych, które wymagają specjalnej pielęgnacji. Wybór tej właściwej odmiany, która będzie rosła w naszym ogrodzie to zaledwie pierwszy krok. Kolejny to umiejętne przycinanie tego szlachetnego drzewka. Piękne i obficie owocujące drzewo wymaga umiejętnej pielęgnacji.


Najczęściej brzoskwinie ulegają uszkodzeniom pod wpływem mrozów. Stopień ich uszkodzenia, w zależności od roku, jest różny. Dlatego też dość ciężko jest utrzymać określoną formę korony tego drzewa. Najczęściej spotykane są brzoskwinie krzaczaste, kilku konarowe, a w przypadku odmian szczepionych na podkładce - pienne.

Cięcie brzoskwiń nie powinno być wykonywane na przedwiośniu, ponieważ zimna i wilgotna aura sprawia, że rany goją się bardzo wolno. Bardzo łatwo może dojść do porażenia drewna bakteriami wywołującymi raka. Zbyt wczesne skracanie gałęzi sprawia, że drzewko łatwiej przemarza, nawet przy niewielkim mrozie. Warto pamiętać, że brzoskwinie należy przycinać nie wcześniej niż na początku kwietnia.Podczas przycinania należy pamiętać o usunięciu wszystkich uschniętych gałązek. Można także pod koniec czerwca przeprowadzić cięcie letnie. Dzięki temu nasze drzewko będzie miało dostęp światła do wszystkich partii korony.

Przycinanie gałęzi oraz cięcie kształtujące koronęJeżeli uprawiane przez nas brzoskwinie nie rosną w szpalerze, podczas ich pielęgnacji warto pamiętać o tym by mocno przyciąć pęd główny, tak by trzy, cztery boczne gałęzie, rosnące na wysokości 60-80 centymetrów mogły ukształtować koronę. Takie cięcie kształtujące koronę drzewa powinno wyprowadzić gałęzie w taki sposób, by tworzyły mniej lub bardziej regularny kąt prosty.

Taki zabieg należy przeprowadzić w pierwszym roku po posadzeniu wybierając pędy rozłożone równomiernie na kole obwodu korony. Pędy te, zwane szkieletowymi, skracamy o 1/3 długości. Pęd główny, przewodnik, skracamy na wysokości 50 centymetrów ponad ostatnią gałązką. Pozostałe pędy wycinamy na obrączkę. Pamiętajmy o dokładnym zasmarowaniu wszystkich ran.

Drzewo brzoskwini charakteryzuje się dość silnym wzrostem. Bardzo często tzw. wilki osiągają około 1,5 metra długości. Tworzą przeważnie tylko pąki liściowe, a nieliczne pąki kwiatowe są zbyt słabe, by zawiązać owoce. Pozostawione bez nadzoru z pewnością szybko rozrosną się tworząc „drugie drzewko" w koronie. Należy je pilnować i wiosną usuwać. Natomiast pędy z konkurencyjnym przewodnikiem należy usuwać, ponieważ korona naszego drzewka nie powinien mieć żadnej grubszej oraz bardziej dominującej gałęzi.

Pozostawione tak w poprzednim roku gałęzie powinny wypuścić pędy boczne oraz zagęścić dolną część gałązkami na których będą zawiązywać się pąki kwiatowe, a w późniejszym czasie owoce. Brzoskwinie owocują na jednorocznych przyrostach, dobrze więc reagują na dość silne cięcia. Im więcej takich przyrostów tym oczywiście będzie większy plon.

Rodzaje pędów brzoskwiniWarto wiedzieć, że to owocowe drzewo ma gałęzie wytwarzające tylko liście, kwiaty (tzw. pozorne pędy owocowe) oraz gałęzie wytwarzające zarówno liście jak i kwiaty. Różnicę pomiędzy tymi gałęziami można rozpoznać po pąkach, które różnią się od siebie kształtem. Spiczaste pąki wytwarzają liście, natomiast kuliste - owoce.

Gałęzie mające jedynie pąki liści, lub tylko kwiatów, należy je krótko przyciąć na wysokości powyżej drugiego oczka. Natomiast gałęzie mające dwa rodzaju pąków rosnących obok siebie także się przycina, ale na wysokości 6-8 oczek.

Jeżeli korona nie zagęści się nam, powinniśmy skrócić wierzchołki konarów, zmuszając je do zagęszczenia się. Usuńmy zbyt silne wierzchołki pędów, zapewniając dostęp światła do wszystkich części drzewa.

Jeżeli brzoskwinia nie będzie miała dostatecznej ilości światła, drzewko na końcach wierzchołków wytworzy słabe owoce, które z roku na rok będą coraz słabsze. Dlatego też powinniśmy w koronach wyciąć od 10 do 30% pędów.

Starsze okazy brzoskwini należy tak przyciąć, by wytworzyły one jednoroczne przyrosty i nowe, silniejsze pędy regenerujące koronę. To cięcie prześwietlające powinno dotyczyć każdej dwu i trzyletniej gałęzi pędów słabych. Podobny efekt uzyskamy przycinając pędy owocujące o 1/3 ich nasady, ponad ósmych oczkiem od nasady pędu.

Zregenerowane w przedstawiony sposób korony przemarzniętych drzew, z reguły szybciej wrócą do ponownego plonowania niż młode, posadzone drzewka.

Pamiętajmy o usuwaniu pędów rosnących zbyt blisko siebie, krzyżujących się, rosnących do środka korony, słabych czy chorych oraz pędy rosnące zbyt blisko ziemi, opadające pod ciężarem owoców. Pamiętajmy, że brzoskwinia udźwignie każdy plon, pod warunkiem, że będzie miała wyraźny przewodnik oraz słabsze od niego, poziome, odchodzące konary boczne.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa owocowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-12 07:18:37
Tagi do artykułu: drzew owocowych | ogrody | Brzoskwinia | drzewa owocowe
 
Użytkownik Jan dnia 12 wrzesień 2010 - 18:02 napisałNie bardzo rozumię jak i czy ciąć
Pęd główny czyli przewodni. Na obrazku jest on ścięty, potem czytam że jest ważny
gość_Andrzej @ 2011-11-03 08:50:10
Nie bardzo rozumię jak i czy ciąć
Pęd główny czyli przewodni. Na obrazku jest on ścięty, potem czytam że jest ważny
gość_Jan @ 2010-09-12 07:02:04
Pokaż więcej komentarzy
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
śliwki

Śliwy japońskie

Nazwa śliwa japońska była uprzednio przypisywana jedynie gatunkowi Prunus salicina. Teraz używa się jej w szerszym pojęciu. Nazwa ta dotyczy więc również mieszańców tego gatunku z innymi śliwami. Prunus salicina wywodzi się z Chin, znaczenie gospodarcze nadali jej jednak Japończycy, a twórcą odmian śliwy japońskiej był kalifornijski sadownik Luter Burbank.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.

Rok w ogrodzie - grudzień

rok w ogrodzie,krzew
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.

Harco - kanadyjska nektaryna

owoce
Nektaryny, obok brzoskwini i moreli należą do najsmakowitszych i najbardziej atrakcyjnych owoców. Wciąż jednak dla wielu z nas są one nowością. Ten podgatunek brzoskwini, a nie jak sądzą niektórzy połączenie brzoskwini i śliwy, ma podobne wymagania zarówno klimatyczne, glebowe jak i siedliskowe do brzoskwini. Jej sposób uprawy również nie różni się niczym szczególnym od uprawy kuzynki. Z uwagi na dużą atrakcyjność owoców warto przyjrzeć się jej nieco bliżej.