X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Step wokół domu

Ogród stepowy
Czy możliwe jest posiadanie przepięknego ogrodu na piaszczystej działce? Oczywiście! Wybierzmy jednak odpowiednie gatunki, a przed ich posadzeniem starannie przygotujmy glebę.
Sucha i piaszczysta zdecydowanie nie będzie najlepszym stanowiskiem dla wymagających roślin, z nich lepiej zrezygnujmy, posadźmy gatunki pochodzące z suchych siedlisk.Wybór, jaki mamy przed sobą jest ogromny. Rozchodniki są jedynie wstępem. Wśród bylin wymieńmy jeszcze gipsówkę rozesłaną, goździki kropkowane, jukkę karolińską, kocimiętkę Faassena, lawendę wąskolistną, macierzankę piaskową, miłek wiosenny, rojniki oraz smagliczkę skalną. To właśnie one mogą rosnąć w niezbyt urodzajnej i suchej glebie. Pamiętajmy by w piaszczystej ziemi sadzić głównie rośliny sprzedawane w pojemnikach, dzięki temu ich korzenie, jeszcze przez jakiś czas po posadzeniu korzystać będą ze związków organicznych zawartych w ziemi wypełniającej doniczkę. Dzięki temu rośliny łatwiej przystosowują się do nowych, trudniejszych warunków. Podstawowym warunkiem dla ich dobrego rozwoju jest światło, jego brak może doprowadzić nawet do śmierci roślin. Zimą ograniczmy skąpe i tak, podlewanie oraz zaprzestańmy nawożenia. Pamiętajmy jednak, że rośliny stepowe wymagają gleb zasobnych w węglan wapnia, żyznych, lecz niezbyt głębokich, silnego nasłonecznienia, mroźnych zim i niewielkiej ilości opadów. Chcąc przetrwać okresy wysokich temperatur i przedłużających się susz, rośliny stepowe często bywają pokryte woskiem lub wełnistymi włoskami, chroniącymi je przed wyparowywaniem wody i nagrzewaniem przez słońce. Ich liście i łodygi są wąskie, a dobrze rozwinięty i sięgający głęboko jest system korzeniowy. Niektóre z roślin stepowych właśnie dzięki ukrytym w ziemi cebulom lub kłączom przeżywają upały. To właśnie w cebulkach, bulwach i korzeniach gromadzą wodę. Planując urządzenie piaszczystej części ogrodu wybierzmy trawy oraz jaskry, zawilce, czy tulipany stepowe. Różnorodne cykle rozwojowe przepięknie barwnych kwiatów urozmaicą wygląd naszego stepu.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-06 20:21:07
Tagi do artykułu: ogród | rozchodniki | byliny | lawenda | cebulki | zawilec | Tulipany
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Ogródek skalny

Ogródek skalny
Ogród skalny jest częścią ogrodu przeznaczoną do uprawy niewielkich roślin górskich między kamieniami. Pełen urokliwych, kwitnących wśród kamieni roślin ogródek jest marzeniem niejednego ogrodnika rozpoczynającego przygodę z roślinami. Niezwykle dekoracyjny, imitujący naturalne środowisko w zależności od chęci właściciela ogrodu, skalniak może mieć przeróżne rozmiary. Zajmowana przez odpowiednio utrzymany skalniak powierzchnia pozostanie dekoracyjna przez cały sezon, a pagórek z kamieniami bardzo łatwo będziemy mogli utrzymać w dobrym stanie.

Kolory jesieni

liście
Jesień to szczególna pora roku, kiedy przyroda zachwyca pięknem i różnorodnością kolorów. To pora, która często inspiruje właścicieli ogrodów do tworzenia pięknych, barwnych przestrzeni.
Gdy lato powoli odchodzi w dal, w ogrodach zaczynają królować rośliny o ciepłych odcieniach żółci, pomarańczy, czerwieni, miedzi i brązu. Nadchodzi jesień. Wiele bylin zdobiących nasz ogród późnym latem rozkwita także jesienią. Wiele z nich kwitnie także po pierwszych przymrozkach. Od września kolorystykę ogrodów uzupełniają przebarwiające się jesienne liście bylin, drzew i krzewów. Bogactwo przepięknych roślin jest ogromne.

Byliny otwartych przestrzeni

Ogród pełen bylin
Przez setki lat byliny występowały bardzo często w roli roślin ozdobnych. Dominowały zarówno na dworach jak i tuż obok chłopskich chat. Na początku XX wieku ustąpiły miejsca uporządkowanym, niemalże sterylnym ogrodom, trawom, drzewom iglastym oraz roślinom jednorocznym. Ostatnie dwie dekady poprzedniego stulecia „przywróciły” jednak światu modę na byliny. Obecnie możemy obserwować prawdziwy „rozkwit” popularności tych roślin.