X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Nawadnianie ogrodów

Sterownik nawadniania 4030 GARDENA Classic
Odpowiednie nawadnianie ogrodu jest niezbędne do właściwego rozwoju roślin w nim rosnących. To w jaki sposób będzie podlewany, powinno być ustalone już na etapie projektowania ogrodu. Wtedy bez problemu możemy założyć odpowiedni system nawadniający, który praktycznie nie będzie wymagał naszego zaangażowania, a dodatkowo będzie oszczędnie zużywał wodę.


Systemy nawadniające z pewnością ułatwią pielęgnację ogrodu pełnego różnorodnej i wymagającej roślinności. Dużą korzyścią takiego automatycznego systemu jest oszczędne zużycie wody i optymalne jej wykorzystanie.

Cały system jest podzielony na sekcje, czyli linie nawadniające rozprowadzone po ogrodzie. Każda linia doprowadza wodę do końcówek takich jak zraszacze wynurzalne i stałe, mikro zraszacze lub linii kroplujących. Całym systemem kieruje elektroniczny sterownik nawadniania, który umożliwia zaprogramowanie włączania i wyłączania instalacji, a także długość pracy poszczególnych sekcji. Dodatkowo do sterownika podłączony jest przeważnie czujnik deszczu lub czujnik wilgotności gleby, który wyłącza system, gdy gleba jest wystarczająco wilgotna.nawadnianieWykonanie instalacji nawadniającej ogród najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która oprócz opracowania projektu, zakupi niezbędny sprzęt. Oczywiście taka firma również zamontuje cały system, zaprogramuje, a następnie uruchomi.

System nawadniania ogrodów składa się z takich podstawowych elementów jak:
- studzienka rozdzielcza - umieszczanej w centralnym miejscu w ogrodzie, ale tak by była niewidoczna (np. pośród rabatowych krzewów). Do studzienki doprowadzana jest rura z ujęcia wody, a wewnątrz montowany jest rozdzielacz z przyłączami do poszczególnych sekcji. Studzienka jest sterowana za pomocą sterownika nawadniania, który zamyka lub otwiera poszczególne sekcje.
- linie nawadniające - są to elastyczne rury w ciemnym kolorze. Mają one grubość 2-3 mm, a średnicę dobiera się odpowiednio do długości linii i liczby zamontowanych na niej końcówek zraszających.
- końcówki nawadniające - końcówki dobiera się odpowiednio do nasadzeń, tak by podlewanie było korzystne dla roślin, a zarazem wygodne dla użytkowników ogrodów. Do wyboru mamy:
- zraszacze wynurzalne - które mogą wysuwać się nad powierzchnię terenu na 10-30 cm. Strumień wody może być kierowany przez nie w jedną stronę, dookoła własnej osi lub wahadłowo - wszystko zależy od zamontowanej głowicy. Tego rodzaju zraszacze są dobrym rozwiązaniem podczas pielęgnacji trawników, ponieważ nie stanowią utrudnienia dla pracy kosiarki.
- zraszacze niewynurzalne - ich głowica jest na stałe zamontowana nad powierzchnią gruntu. Ustawiane są przeważnie w krzakach, na rabatach oraz w tych miejscach, gdzie nie musi być używana kosiarka.
nawadnianie- mikrozraszacze - montowane są bezpośrednio do rury. Przypominają zraszacze stałe, ale są delikatniejsze. Doskonale sprawdzają się do nawadniania niewielkich ogrodowych fragmentów np. rabat lub pojedynczych krzewów. Ich zaletą jest to, że na czas pielęgnacji ogrodu można je zdemontować.
- linie kroplujące - układane są na powierzchni ziemi i najczęściej przysypuje się je warstwą kory. Nadają się do nawadniania wąskich działek, ponieważ podlewają pas terenu 60 cm. Są to rury polietylenowe z otworami, przez które sączy się woda. Doskonale sprawdzają się do nawadniania żywopłotów.

- sterownik nawadniania - to urządzenie elektroniczne za pomocą, którego programuje się godziny włączania i wyłączania poszczególnych sekcji systemu. Sterownik może być zasilany prądem lub za pomocą baterii.
- czujnik deszczu - dzięki niemu system nawadniania będzie wyłączony, jeżeli pada deszcz, lub niedawno padał. Urządzenie reaguje dopiero, gdy spadnie od 3 do 25 mm deszczu. Aby ponownie zaczął działać, wilgoć musi z czujnika odparować.
- czujnik wilgotności gleby - steruje działaniem systemu nawadniania według nasycenia gleby wodą.

System automatycznego nawadniania można włączyć o każdej porze dnia i nocy. Jednak najlepiej rośliny podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Dzięki temu parowanie będzie mniejsze, a także nie będzie problemu z niskim ciśnieniem wody.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Urządzamy ogród
2016-06-23 21:43:19
Tagi do artykułu: ogrody | Zraszacze | nawadnianie | rabaty | rośliny
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie kropelkowe
Codzienne podlewanie ogrodu, dla wielu miłośników przydomowej zieleni jest niczym innym jak uciążliwym obowiązkiem. W okresie letnim, nawet codziennie, trzeba dostarczyć roślinom odpowiednią ilość wody, a podlewanie przy użyciu węża ogrodowego zajmuje sporo czasu. Znacznym ułatwieniem dla niejednego ogrodnika może być montaż automatycznego systemu nawadniającego.

Nawadnianie ogrodu

trawnik
Za oknem z dnia na dzień robi się cieplej. Gdy przyjdą letnie upały, będziemy musieli zadbać o regularne podlewanie ogrodu. Rośliny ogrodowe zwykle mają zróżnicowaną tolerancję na brak wody, a ich odporność na przesuszenie zależy zarówno od gatunku, ale także od gleby i stanowiska. Duży wpływ ma także otoczenie - sąsiedztwo zbiorników wodnych i wysokich drzew, które w słoneczne dni dają dużo cienia. Warto także pamiętać, że świeżo posadzone rośliny są bardziej narażone na przesuszenie niż te dorosłe, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.

Przygotuj system nawadniania do zimy

nawadnianie
W sezonie wiosenno-letnim nowoczesne zraszacze i systemy nawadniania zapewniały odpowiednią ilość wody roślinom w ogrodzie. Nadszedł czas odpowiedniego przygotowania wszystkich elementów systemów do zimy, aby w kolejnym sezonie można było z nich w pełni korzystać.

Dekoracyjny ogródek przed domem

ogrody
Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.