Mrówki w ogrodzie

Mrówki w ogrodzie

Wszędobylskie mrówki należą do najczęstszych mieszkańców naszych działek i ogrodów. Najczęściej niezauważane, mogą stać się prawdziwym utrapieniem. W Polsce żyje ich ponad 90 gatunków. Do najczęściej występujących należy natomiast hurtnica czarna (Lasius niger) oraz hurtnica żółta (Lasius flavus). Mogą założyć swoje gniazda w każdym ogrodzie, ale także na przykład w balkonowych doniczkach czy skrzyniach na parapecie. Zadomowią się pod kamieniem, w próchniejącym drewnie, a nawet w ścianach altanki czy domu. Gdy jest ich zbyt dużo, bywają naprawdę uciążliwe, dlatego podpowiadamy, co na mrówki w ogrodzie, i nie tylko tam, sprawdzi się najlepiej.

Czy mrówki w ogrodzie zawsze są szkodliwe?

Warto wiedzieć, że mrówki w ogrodzie to tak naprawdę bardzo pożyteczne stworzenia. Tworząc korytarze i komory gniazd, mrówki użyźniają glebę, polepszają jej strukturę, wzbogacają ją i korzystnie zmieniają jej skład chemiczny. Gleba w pobliżu mrowisk ma między innymi zwiększoną zawartość węgla, azotu i fosforu. Łupem tych owadów często padają również drobne bezkręgowce żyjące w glebie, na powierzchni gruntu i roślinach, w wielu przypadkach będące szkodnikami naszych roślin.

Mrówki uwielbiają jednak spadź mszyc. Dbając o stałe i bogate źródło łatwo dostępnego pokarmu, zapewniają im ochronę między innymi przed biedronkami i pasożytami, a często także niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To właśnie dlatego, wiele osób chce poznać skuteczny sposób na mrówki w ogrodzie i zwyczajnie się ich pozbyć. Pamiętajmy jednak, że te malutkie stworzenia pomagają nam rozprawić się z wieloma innymi szkodnikami, często bardziej niebezpiecznymi niż mszyce, a to, że odbierają spadź, korzystne wpływa na rośliny.

Sposób na mrówki w ogrodzie – chemia czy domowe metody

Choć znamy korzyści płynące z obecności mrówek na naszej działce, bywa jednak, że szkody powodowane przez nie okazują się niewspółmiernie duże.  Owady odkrywają korzenie roślin, przesuszają glebę i wygryzają dziury w pąkach kwiatowych lub całkowicie niszą kwiaty chcąc uzyskać dostęp do słodkiego nektaru. Obgryzają soczyste, młode pędy oraz drążą korytarze w bulwach i kłączach. Jeśli więc mrówki w ogrodzie za bardzo się rozpanoszyły, warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby na mrówki w ogrodzie, a jeśli te nie zadziałają, wypróbować bardziej radykalne środki.

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Mrówki nie znoszą zapachu wydzielanego przez niektóre zioła czy produkty spożywcze. Na trasach ich przemarszu wysypać możemy:

  • gnojówkę z pokrzyw,
  • wrotycz,
  • gałązki pomidorów,
  • siekaną pietruszkę
  •  zmielony pieprz ziołowy.
Gałązki pomidorów - naturalny sposóbna mrówki

fot. Gałązki pomidorów – naturalny sposób na mrówki

Chcąc przyrządzić gnojówkę z pokrzyw czy też wspomnianego już wrotyczu lub piołunu należy kilogram ziela zalać 10 litrami wody. Mieszankę możemy przyrządzić w naczyniu kamionkowym bądź plastikowym, ale nie wykonanym z metalu.  Fermentującą miksturę należy codziennie przemieszać. Nieprzyjemny zapach wydzielający się z naczynia można osłabić dodatkiem mączki bazaltowej lub dolomitowej. Fermentacja tlenowa powinna trwać około 2-4 tygodni, w zależności od temperatury, w jakiej zachodzi. Gnojówkę możemy uznać za gotową do użycia w momencie, gdy stanie się klarowna oraz przestanie się pienić.

W ogrodzie warto również posadzić zioła omijane przez mrówki takie jak:

  • lawenda,
  • majeranek,
  • tymianek,
  • mięta polna.

Z tymianku i majeranku możemy także przygotować wyciąg. Kilogram świeżych, kwitnących roślin należy zalać 10 litrami wody i pozostawić tak na dobę.  Po około 24 godzinach wyciąg nadaje się do użycia. Podobnie jak wspomnianą wcześniej gnojówką można zalać nim ścieżki mrówek oraz ich gniazda.

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie - lawenda

fot. Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie – lawenda

Wypróbować możemy również domowe sposoby na mrówki w ogrodzie wykorzystywane przez nasze babcie. Wśród nich wymienia się na przykład wylanie wokół gniazda fusów z kawy lub posypanie go cynamonem bądź proszkiem do pieczenia.

Chemiczne sposoby na mrówki w ogrodzie

Na rynku znajdziemy również gotowe chemiczne preparaty owadobójcze, czyli insektycydy kontaktowe. Wśród nich wymienić możemy na przykład Mrówkiller, Mrówkofon, Mrówkosep, Mrówkogran, czy Raid. Dużą skuteczność wykazują również środki hormonalne hamujące rozwój larw i poczwarek oraz powodujące ich bezpłodność.

Jeżeli nie możemy znaleźć gniazd mrówek, zastosujmy przynęty na trasach ich wędrówek. Słodki miód lub syrop wymieszajmy z wolno działającym środkiem owadobójczym. Ta śmiertelna mieszanka trafić może jako pokarm do larw i królowej, skutecznie je zabijając.

Mrówki w ogrodzie – zwalczać czy nie?

Pamiętajmy, że mrówki w ogrodzie to w rzeczywistości bardzo pożyteczne stworzenia. Jeśli nie są szczególnie uciążliwe, warto rozważyć stosowanie naturalnych metod mających utrzymać je z dala od naszego ogrodu, takich jak odpowiednio dobrane zioła. Decydując się na wykorzystanie  radykalnych środków owadobójczych, warto wiedzieć, że nie pozostają one bez wpływu na środowisko naturalne, w tym również glebę, w której hodujemy nasze rośliny.

Sending
Ocena artykułu
4.5 (2 głosów)