X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Dalie - uprawa i pielęgnacja

kwiaty
Dalie, zwane także georginiami, zostały odkryte przez Tolteków i Azteków. Te popularne w przydomowych ogrodach kwiaty pochodzą z Meksyku i Gwatemali. Urzekają tysiącami odmian, bogactwem form i barw. Pośród nich można znaleźć okazy różniące się między sobą nie tylko wysokością, a także wielkością, barwą oraz kształtem kwiatostanu. Należy jednak pamiętać, że dalie należą do roślin bulwiastych, dlatego należy je wykopać przed zimą, ponieważ większość odmian nie jest odporna na ujemne temperatury.


Pośród dalii można wyróżnić odmiany niskie, doskonale nadające się na kwietniki, rabaty i nasadzenia w pojemnikach oraz wysokie, wykorzystywane w nasadzeniach ogrodowych, a także w dekoracjach jako kwiaty cięte.

Uprawa dalii
Georginie lubią stanowiska słoneczne, półcieniste i osłonięte od wiatru. Są to kwiaty krótkiego dnia - gdy dzień trwa 8-10 godzin, wytwarza się więcej kwiatostanów, niż na początku lata, gdy dni są dłuższe. Długi dzień sprzyja rozkrzewieniu się roślin.


kwiaty
Kwiaty te wymagają gleby żyznej, przepuszczalnej. Lubią wilgoć, dlatego w trakcie lata podlewamy je jak tylko zauważymy, że gleba zaczyna przesychać. Należy także pamiętać o regularnym nawożeniu rabat.

Pielęgnacja dalii
Nawożąc dalie należy pamiętać o zachowaniu równowagi - szczególnie jeśli chodzi o azot, ponieważ jego nadmiar sprawi, że roślina rozrośnie się i zmniejszy swoje kwitnienie. Wysokie odmiany dalii dodatkowo wymagają palikowania.

Tuż przed pierwszymi przymrozkami, dalie należy wykopać, a pędy przyciąć 10-20 cm nad ziemią. Po wysuszeniu karp, należy je przenieść do suchego pomieszczenia o temperaturze 5-8 stopni. Tam je przezimować, raz na jakiś czas kontrolując stan bulw.
kwiaty
Ze względu na pokrój, kolor i budowę kwiatów można wyróżnić:
- dalie o kwiatach pojedynczych - to głównie dalie karłowate,
- dalie anemonowe - mają kwiaty półpełne,
- dalie kołnierzykowe - posiadają dwa okółki kwiatów jężyczkowych,
- dalie peoniowe - posiadają kwiaty pełne i są to kwiaty wyłącznie języczkowate i lekko wywinięte,
- dalie kuliste - posiadają kuliste koszyczki kwiatowe,
- dalie pomponowe - są bardzo podobne do dalii kulistych, ale są mniejsze i bardziej kuliste,
- dalie dekoracyjne - kwiaty są pełne, a koszyczki są dużych rozmiarów,
- dalie kaktusowe - koszyczki są złożone z wąskich kwiatów języczkowych, o zaostrzonych płatkach,
- dalie półkaktusowe - wyglądem przypominają dalej kaktusowe, ale posiadają szersze nasadzenie płatka i mniej wywinięte krawędzie.

Rozmnażanie dalii
Sadzonkowanie dalii polega na pozyskaniu kilkucentymetrowych pędów wraz z tzw. piętką, które sadzonkujemy w piasku. Należy utrzymać temperaturę ok. 20ºC. Zalecanym podłożem do uprawy okazów matecznych jest substrat torfowy.
kwiaty
Sadzonki można pozyskać także z bulw, posadzonych w lutym, przy udziale ukorzeniacza. Po okresie około miesiąca rośliny uprawiamy w temperaturze 14-18ºC. Pierwsze wyrastające pędy trzeba wyrzucić, ponieważ są zbyt cienkie. Dopiero pędy z drugiego i kolejnych zbiorów są pełnowartościowe i nadają się do reprodukcji. Dalie możemy rozmnażać dzieląc bulwy, pamiętając o pozostawieniu na każdej z oddzielonych karp, co najmniej jednego wykształconego pąka. Karpy sadzimy do gruntu na początku maja, umieszczając je na głębokości 5 centymetrów pod powierzchnią ziemi. Zarówno opisane powyżej sadzonki jak i roślinki wyrosłe z karp podlewamy regularnie.
kwiaty
Rozmnażanie z sadzonek, w porównaniu z uprawą z nasion, pozwoli skrócić produkcję o mniej więcej 4 tygodnie. Nasiona wysiewamy na przełomie lutego i marca. Pikujemy je po 2-3 tygodniach. W ten sposób uzyskane sadzonki do gruntu wysadzamy po wiosennych przymrozkach, w drugiej połowie maja.
Dalie po tygodniu od posadzenia możemy przyciąć, celem rozkrzewienia.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny cebulowe
Autor: Anna Dębiec
2012-01-13 11:42:34
Tagi do artykułu: kwiaty | Dalia | rabaty | rośliny
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
hiacynty

Hiacynty - radosna dekoracja domu

Hiacynty to kwiaty kojarzone z pierwszymi oznakami wiosny. Mają charakterystyczny zapach, który często stanowi nutę zapachową damskich kosmetyków. Kwiaty te nie tylko doskonale pachną, ale stanowią także wyjątkowy element dekoracji domu. Z powodzeniem umilą chwile spędzane w domowym zaciszu, wprowadzając radość i ukojenie.
byliny

Wrzos - jesienna dekoracja domu

Wrzos jest symbolem jesieni. Ta roślina doskonale prezentuje się samodzielnie i w zestawach, dlatego coraz chętniej uprawiana jest w pojemnikach i doniczkach nie tylko na balkonie, ale także w domu. Nawet niewielkie domowe wrzosowisko będzie stanowiło uroczą dekorację oddającą klimat wczesnej jesieni.
hiacynty

Kwiat, który pobudza zmysły i wywołuje radość

Jedną z cech wyróżniającą hiacynty jest zapach. Podobnie jak jaśmin, lilia czy tuberoza, stanowi jedną z najczęściej spotykanych nut zapachowych w kompozycjach perfum. Hiacyntowy aromat można wyczuć w romantycznym zapachu Anais Anais od Cacharel czy świeżym Chance od Chanel.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dekoracyjny ogródek przed domem

ogrody
Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.

Astry bylinowe

kwiaty
Jesienią, gdy większość roślin kończy kwitnienie a ogrody zaczynają pustoszeć, zakwitają astry i rozweselają nasze ogrody odcieniami fioletu, różu i czerwieni. Ich grecka nazwa oznaczająca gwiazdę, w pełni oddaje urodę tych kwiatów. Błyszcząc w ogrodach niezliczoną ilością kwiatów o żółtych środkach w całej gamie błękitu, fioletów, różów i czerwieni. Te niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie kwiaty z pewnością będą znakomite dla początkujących ogrodników.

Czyściec wełnisty

liście
Rośliny okrywowe wyglądają bardzo ciekawie i nie powinno ich zabraknąć w żadnym ogrodzie. W ogrodach skalnych ze swoją dynamiką i siłą wzrostu stanowić będą doskonały kontrast dla głazów i wapiennych kamieni.

Fiołek rogaty - delikatny powiew wiosny

kwiaty
Fiołek rogaty (Viola cornuta) to długo i obficie kwitnąca bylina o przepięknie kolorowych, pachnących, podobnych do bratków ogrodowych, kwiatach, utrzymujących się na roślinie od maja do późnej jesieni.
Fiołki dorastają do około 20 centymetrów wysokości.