X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Rok w ogrodzie - sierpień

ogrody
Nasze ogrody toną teraz w kwiatach i cieszą ogromem owoców. Sierpień to przepiękny czas dla miłośników wypoczynku na działce, czy w ogrodzie. Jeśli jednak pragniemy zachować to piękno na dłużej już teraz powinniśmy pomyśleć o kolejnym roku i pracy, jaka nas czeka. Sierpień to, bowiem czas sadzenia i rozmnażania.


Drzewa i krzewy są teraz okryte masą owoców. Pamiętajmy, by tak jak w lipcu, zbierać te przedwcześnie opadłe. Zniszczmy je, są, bowiem doskonałym siedliskiem chorób i szkodników. Na drzewach jabłoni możemy wyciąć tzw. „wilki" - tegoroczne pędy, wyrastające pionowo do góry. Konkurują one z owocami o wodę, światło i substancje odżywcze. Na drzewie są kompletnie zbędne. Prześwietlmy również korony wiśni i czereśni. Wiśnie tniemy mocno, z kolei czereśnie, tworzące duże luźne korony, nie potrzebują tak intensywnego cięcia.

kwiatyWytnijmy drzewom i krzewom zarówno pędy chore, porażone przez szkodniki, jak i uszkodzone mechanicznie. Rany za każdym razem smarujmy Funabenem, o tej porze z pewnością szybko się zagoją.Wycinamy także te pędy malin, z których zebraliśmy już owoce. Z krzewów porzeczek usuńmy najstarsze pędy. Będzie to sprzyjać rozwojowi młodych pędów oraz zmniejszy zakres cięcia zimowego.

Pamiętajmy również o przycięciu części tegorocznych pędów winogron. Ich owoce skąpane w słońcu są o wiele słodsze i intensywniej wybarwione. Wycinanie przeprowadzajmy etapami, co kilka dni, najlepiej podczas pochmurnej pogody. Ostre słońce nie poparzy wtedy skórki naszych owoców.

hortensjeW sierpniu kontynuujemy zbiory śliwek, jabłoni i gruszy. Starajmy się nie czekać aż pospadają. Oddzielający się od pędu ogonek to znak, iż nasze owoce są gotowe do zbioru. Zebrane śliwki przechowywać możemy w chłodnym miejscu do dwóch tygodni, jabłka i grusze nawet do kilku miesięcy. Jak uprawiać i pielęgnować jabłonie możesz przeczytać w naszym artykule pt."Odmiany jabłoni".

Druga połowa sierpnia to także czas, kiedy sadzimy i przesadzamy drzewa iglaste oraz zimozielone krzewy liściaste. Po posadzeniu zadbajmy o systematyczne kilkudniowe, obfite podlewanie. Ich odporność na mróz podczas pierwszej nadchodzącej zimy będzie miała wpływ na dalszą żywotność.

Pamiętajmy by drzewa i krzewy zasilić nawozem zawierającym azot. Tylko tak pielęgnowane zdążą zdrewnieć przed zimą.
Do połowy sierpnia powinniśmy również założyć nowe plantacje truskawek. Opóźnienie sadzenia spowodować może obniżenie przyszłorocznego plonu.

W drugiej połowie sierpnia powinniśmy również rozmnożyć wrzosy. Robimy to podobnie jak sadzonki bylinowe - przez sadzonki pędowe. W ogrodzie sadzimy i rozmnażamy również byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem.

Rok w ogrodzie   sierpieńPrzez sadzonki pędowe rozmnażamy barwinki pospolite, ubiorki wiecznie zielone, bluszcze pospolite, goździki brodate, rojniki oraz naparstnice, pelargonie, czy fuksje. Ścinamy wierzchołki pędów o długości około 7 centymetrów i umieszczamy je w skrzynce. Zadbajmy o wilgotne, często zraszane podłoże. Ukorzenione sadzonki przesadzamy pojedynczo do doniczek i obrywamy ich wierzchołki, by rośliny lepiej się rozkrzewiły. Jesienią przenieśmy je do jasnego pomieszczenia i tam je przezimujmy.

Sierpień to miesiąc pracy. Właśnie teraz powinniśmy również podzielić rozrośnięte kępy złocieni wielkich, liliowców, maków wschodnich, fiołków oraz floksów, zarówno szydlastego jak i Douglasa.

W drugiej połowie sierpnia podzielmy piwonie, zarówno te, które słabo rosną, jak i te, nadmiernie zagęszczone. Aby rozmnożyć piwonie, rośliny muszą mieć przynajmniej 6 lat. Odpowiednio dojrzałe ostrożnie wykopmy, by nie połamać grubych i kruchych korzeni, wypłuczmy i podzielmy tak, by każda z części miała 3-5 dobrze rozwiniętych pąków. Tak przygotowane roślinki sadzimy bardzo płytko tak, by pąki nie znalazły się pod ziemią głębiej niż na 4 centymetry. Jeżeli zakopiemy je zbyt głęboko, roślina może nie rozkwitnąć przez kilka lat.

Rok w ogrodzie   sierpieńW ciągu całego miesiąca możemy sadzić bratki, niezapominajki, malwy, dzwonki ogrodowe oraz stokrotki.

W pierwszej połowie sierpnia sadzimy zimowity, które z pewnością zakwitną już jesienią oraz lilie białe, przebiśniegi i krokusy, cebule szafirków oraz szachownic, które staną się ozdobą naszego ogrodu już w przyszłym sezonie. Pod koniec sierpnia posadźmy narcyzy i szachownice.
Wspomniane zimowity są roślinami naprawdę godnymi uwagi. Po miesiącu od momentu posadzenia rozkwitną i ozdobią nasz ogród białymi lub różowymi kwiatami. Wiosną rozwijają się, bowiem ich duże, lancetowate liście, kielichowate kwiaty ukazują się dopiero jesienią. Sadząc, umieśćmy je w ziemi na głębokości około 10-15 centymetrów, w odstępach, co 20 centymetrów.

Przesadzajmy roślinki w pochmurne dni, by nie zwiędły na słońcu. Świeżo posadzone dobrze podlejmy i przez kilka dni zadbajmy o cień.
Pamiętajmy by właśnie teraz wykopać cebule czosnków ozdobnych oraz już teraz przygotować glebę pod cebulki roślin, które sadzić będziemy we wrześniu. Zniszczmy chwasty, przekopmy grządki. Zadbajmy także o dodatek kompostu. Rośliny cebulowe znacznie lepiej rosną, bowiem w żyznej i pulchnej ziemi. Jeśli nasze gleby są zbyt ciężkie i zbite, dodajmy do nich piasku lub torfu.

ogródUsuwajmy przekwitłe kwiaty nie dopuszczając tym samym do zawiązywania nasion. Regularnie zasilajmy nawozami rośliny balkonowe i podlewajmy je.

Właściciele trawników powinni pamiętać o codziennym ich podlewaniu, w dni, kiedy jest bardzo gorąco. Nie podlewajmy w południe, gdy słońce grzeje najmocniej. Z całą pewnością przynajmniej 1/3 wody zdąży odparować nim dotrze do korzeni. Najlepszą porą jest późne popołudnie a najwłaściwszą ilością wody taka, która dotrze do 10-15 centymetrów w głąb ziemi. Więcej o nawadnianiu ogrodu można dowiedzieć się z artykułu pt.: "Nawadnianie ogrodu". W czasie upałów nie kośmy trawniki poniżej 6 centymetrów wysokości. Zbyt mocno przycięta trawa może nie przeżyć suszy i ostrego słońca. Jak odpowiednio pielęgnować trawnik przeczytasz w artykule pt.:"Trawnik bez tajemnic".

W sierpniu, podobnie jak w minionym miesiącu sadzimy i dzielimy rośliny wodne. Nigdy nie wykonujmy tego jednak w pełnym słońcu. Zadbajmy również, by rośliny przygotowane do sadzenia nie przeschły. Pamiętajmy o dotlenianiu wody w stawie, czy też oczku wodnym oraz o uzupełnianiu braków wody powstałych w wyniku parowania. Zwróćmy uwagę, by zbyt gwałtownie nie obniżyć temperatury wody w zbiorniku. Pomyślmy o zainstalowaniu filtrów w oczkach, w których glony stały się udręką.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Kalendarium ogrodowym, zapraszamy do lektury artykułów:
Rok w ogrodzie - styczeń
Rok w ogrodzie - luty
Rok w ogrodzie - marzec
Rok w ogrodzie - kwiecień
Rok w ogrodzie - maj
Rok w ogrodzie - czerwiec
Rok w ogrodzie - lipiec
Rok w ogrodzie - sierpień
Rok w ogrodzie - wrzesień
Rok w ogrodzie - październik
Rok w ogrodzie - listopad
Rok w ogrodzie - grudzień
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rok w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-08-05 21:38:47
Tagi do artykułu: ogród | krzewy | choroby roślin | szkodniki | Krokusy | Narcyzy | kwiaty | trawniki
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Szafirki, narcyzy i tulipany

Kwiaty wiosenne

Wczesnowiosenne byliny są niewielkie i niepozorne, jednak bardzo łatwo można je zauważyć na tle ostatnich płatów śniegu oraz liści. Pomimo tego, że noce są jeszcze zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, pierwsze kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.
ognik szkarłatny,krzew

Rok w ogrodzie - wrzesień

We wrześniu zaczynamy powoli przygotowywać nasz piękny ogród do zimowania. To, co dziś ofiarujemy naszemu ogrodowi, on odda nam w przyszłym roku. Rozmnażajmy, sadźmy i przesadzajmy na całego!
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - lipiec

lawenda
Lato daje nam popalić... nie zapominajmy więc o podlewaniu naszych roślin. Właśnie teraz, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. Kwiaty doniczkowe bardzo często, nawet dwa razy dziennie. Warto pomyśleć o zastosowaniu hydrożelu i dosypaniu go do ziemi doniczkowej.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Krzewy okrywające się ogromem kwiatów

hortensje
Krzewy okrywające się ogromem kwiatów to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie napotkać możemy spacerując wśród osiedli. Pierwsze delikatne zielone listki i rozkwitające pączki ucieszą z pewnością każdego. Szare, zimowe dni potrafią zasmucić, kwiaty rozbudzają nas do życia. I to nie tylko te rozkwitające wiosną, czy latem. Widok pięknych kwiatów o każdej porze roku ożywi nasz dzień.
Krzewy ozdobne z kwiatów stanowią jedną z najważniejszych grup roślin w ogrodzie, stając się w okresie kwitnienia jego dominującym elementem. Ogrom barw zwraca uwagę ludzi, przyciągając jednocześnie owady.