Skandynawska prostota w ogrodzie

taras

fot. taras

Kiedy zbytni przepych i nadmiar różnego rodzaju ozdób zaczyna nas męczyć, zaczynamy marzyć o prostocie. Idealny wówczas może okazać się styl skandynawski, który doskonale sprawdza się nie tylko tylko w domu, ale także w ogrodzie.

Ciągły pośpiech i codzienny brak czasu sprawia, że coraz bardziej potrzebujemy odpoczynku i wytchnienia w domowym zaciszu. Pragniemy w nim odpocząć i zapomnieć o wszystkich kłopotach, które najchętniej zostawilibyśmy za drzwiami. Jednak, aby było to możliwe, także w naszej kuchni czy salonie musi panować ład i porządek.

Jasne światło, prostota i naturalność sprawia, że łatwiej nam się zrelaksować. To także cechy stylu skandynawskiego, który sprawia, że zamieszkiwana przez nas przestrzeń jest lekka i świetlista. Pewnie dlatego jest on wciąż tak bardzo popularny nie tylko we wnętrzach, ale także na tarasach i ogrodach, gdzie z przyjemnością spędzamy wiosenne wolne chwile.

Światło i prostota

nawierzchnia

fot. nawierzchnia

Nie każdy jest miłośnikiem ogrodów w stylu angielskim lub francuskim. Za to skandynawska oszczędność wyrazu tuż za naszym oknem, to coś co może się spodobać. Dlatego też wiele osób urządzając otoczenie swojego domu stara się, aby było ono maksymalnie naturalne, nienarzucające się mnóstwem niepotrzebnych dekoracji i łatwe w utrzymaniu.

Przeczytaj również: Design w ogrodzie

Proste linie, naturalne materiały, a także jasne barwy to cechy charakteryzujące ogrody utrzymane w skandynawskim stylu. Doskonale sprawdzą się tutaj alejki ułożone z jasnej kostki brukowej w kolorze beżu lub szarości, bez dodatkowych zdobień. Natomiast wprowadzą one do naszego ogrodu ład i harmonię. Także płyty tarasowe lub kostki brukowe w eleganckim odcieniu nadmorskiego piasku, dobrze dopełnią tą wyjątkowo spokojną atmosferę. Z podobnych materiałów warto zbudować elementy małej architektury, takie jak schody czy klomby, które podkreślą naturalność ogrodowego otoczenia.

Atmosfera spokoju

taras

fot. taras

Także wybierając rośliny na taką posesję warto zwrócić uwagę szczególnie na te, które będą łatwe w utrzymaniu, a ich pielęgnacja nie będzie wymagała wiele czasu i uwagi. Doskonale spiszą się tutaj różnego rodzaju trawy ozdobne, wrzosy oraz iglaki.

Dopełnieniem takiego ogrodu będą proste meble, funkcjonalne i minimalistyczne, które równocześnie charakteryzują ciepło i przytulność.
Dom w stylu skandynawskim z pewnością przypadnie do gustu nie tylko młodym, ale także nieco starszym osobom. Zarówno jego wnętrze, jak i ogród to neutralna, bardzo przyjazna przestrzeń, w którą wpisana jest wyjątkowo ciepła i spokojna atmosfera. Takie miejsce po prostu zaprasza do odpoczynku i wyciszenia.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)