Fiołek rogaty – delikatny powiew wiosny

kwiaty

fot. kwiaty

Fiołek rogaty (Viola cornuta) to długo i obficie kwitnąca bylina o przepięknie kolorowych, pachnących, podobnych do bratków ogrodowych, kwiatach, utrzymujących się na roślinie od maja do późnej jesieni.

Przeczytaj również: Rok w ogrodzie – luty

Fiołki dorastają do około 20 centymetrów wysokości. Ich charakterystyczne, mięsiste, pokładające się lub wzniesione łodygi, oraz dolne, jajowato-sercowate i górne, lancetowate, nieco wydłużone liście, współgrają z pięciopłatkowymi, jedno lub wielobarwnymi, największymi wśród fiołków, kwiatami. Kwiatami osadzonymi na długich, bezlistnych szypułkach.

Decydując się na ich uprawę podzielmy je wiosną, przed kwitnieniem lub jesienią, bądź też wysiejmy nasionka w okresie od maja do lipca do zimnego inspektu, lub na rozsadniku. Siew wykonujemy rzutowo. Po wzejściu siewek, po okresie 2-4 tygodni przepikujmy je, a na miejsce stałe wysadźmy je we wrześniu lub też wczesną wiosną przy zachowaniu rozstawy 15×15 centymetrów. Fiołki przeznaczone do uprawy pojemnikowej dobrze jest posadzić do doniczek. Rośliny dobrze się krzewią. Fiołki powinny rozpocząć kwitnienie od maja następnego roku. W pierwszym roku po posadzeniu zazwyczaj wytwarzają jedynie liście. Po kwitnieniu powinniśmy usunąć rośliny, a na ich miejsce posadzić nowe egzemplarze.

Przeczytaj również: Architektura krajobrazu w ogrodzie

Wybierzmy dla nich stanowisko słoneczne, lub półcieniste, o glebie próchnicznej, gliniasto-próchnicznej lub piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Kwiaty fiołków rogatych zdecydowanie lepiej się utrzymują na stanowiskach ocienionych niż słonecznych.
Te pochodzące z Pirenejów kwiaty doskonale nadają się na rabaty, obwódki, na skalniaki, do pojemników balkonowych. Fiołek rogaty to idealna roślina okrywowa, dużo lepiej zachowująca swój pokrój w niższych temperaturach, niż w wysokich mogących powodować niepożądane wyciąganie się pędów. Fiołki cierpią bowiem od silnych upałów.
Rośliny te wymagają podlewania w okresie suszy i ścinania pędów po przekwitnieniu. To doskonale pobudza je do ponownego kwitnienia. Nie zapominajmy również o właściwym nawożeniu. Przenawożona słabiej kwitnie i gorzej zimuje.
Pamiętajmy o zabezpieczeniu fiołków przed zimą, bo mimo iż ta mieszańcowa odmiana o ogromnej sile wzrostu dobrze zimuje, warto zadbać o nią w mroźne dni. Jesienią okryjmy ją więc gałązkami iglaków lub liśćmi.
Warto przyjrzeć się dostępnym w naszym sklepie przepięknym odmianom. Błękitnemu Blue Perfection, aksamitnie czarnemu Bowles Black, czy żółty Lutea Splendens.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)