Uprawa poziomek

Poziomki

fot. Poziomki

Poziomka jest rośliną leśną, która wyglądem przypomina truskawkę. Najczęściej można ją spotkać w lasach oraz na ich obrzeżach. Można także ją spotkać na leśnych polanach, a także tam gdzie ma dostęp do światła – również w przydomowym ogródku.

Jest to roślina wieloletnia, której owoce są niewielkie, ale bardzo smaczne. Doskonale nadaje się do spożycia tuż po zerwaniu, a także na przetwory.
Poziomki lubią stanowiska słoneczne. Dobrze rosną także w miejscach półcienistych, jednak owoce są wtedy mniej słodkie i słabiej wybarwione. Rośliny te lubią glebę lekką, przewiewną z niezbyt głęboką wodą gruntową. Najlepiej czują się na ziemiach kwaśnych o odczynie pH 5-5-6.0.
Poziomki sadzimy w okresie od maja do października. Odległość pomiędzy sadzonkami powinna wynosić ok. 30 cm. Przed wsadzeniem, warto glebę zasilić obornikiem lub kompostem. W kolejnych latach uprawy można poziomki nawozić tylko nawozami azotowymi.

Poziomki

Przeczytaj: Butea

fot. Poziomki

Uprawę poziomek warto również ściółkować słomą żytnią, pszenną lub korą. Innym sposobem jest posadzenie ich na czarnej folii lub włókninie. Przed końcem kwitnienia materiały należy podsunąć pod roślinę. Od czasu do czasu należy je odsłonić w celu spulchnienia gleby, usunięcia lub spryskania chwastów, ponieważ chwasty pod folią lub agrowłókniną rosną szybciej i w większej ilości.

Podczas uprawy poziomek doskonale spisze się automatyczny system nawadniania, a w szczególności nawadnianie kropelkowe. W przypadku dużych upraw, warto zastosować deszczownie. Oczywiście na potrzeby naszego własnego ogródka na którym uprawiamy zaledwie kilka sadzonek, w zupełności wystarczy konewka lub wąż ogrodniczy.

Sadzonki poziomek możemy nabyć lub wyhodować samodzielnie, jednak pierwszy sposób o ile sadzonki będą zdrowe, jest o wiele łatwiejszy.
Nasiona wysiewamy wiosną do skrzynek, które powinniśmy umieścić w ciepłym pomieszczeniu na kilka tygodni. Po wykiełkowaniu, przenosimy go w chłodniejsze miejsce. Po wyhodowaniu odpowiedniej ilości sadzonek, przesadzamy poziomki w miejsce przeznaczenia.

Poziomki

fot. Poziomki

Należy pamiętać, że poziomek nie sadzimy w tym samym miejscu, a także gdzie wcześniej były uprawiane truskawki, maliny, pomidory, ogórki oraz ziemniaki. W jednym miejscu powinny być uprawiane przez maksymalnie 3 lata.
Podczas kupowania sadzonek powinniśmy dokładnie sprawdzić czy nie mają one żadnych oznak chorób oraz działania szkodników. Warto także zwrócić uwagę na okres ich owocowania. Sadząc odmiany o różnym czasie owocowania będziemy mogli cieszyć się poziomkami przez długi czas. Niektóre odmiany nadają się także do sadzenia w pojemnikach. Dzięki temu można te smaczne rośliny uprawiać na balkonie lub werandzie.

Poziomki zbieramy, gdy są dojrzałe i w pełni nabrały kolorów. Owoce najlepiej zrywać bez kielicha i szypułek. Owoce będą smaczniejsze, jeśli zerwiemy je do godziny 10.00. Ponieważ do późnego poranka wiele warzyw i owoców ma w sobie najwięcej substancji aromatycznych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)