Halogeny czy kinkiety ścienne?

oświetlenie

fot. oświetlenie

Oświetlenie wnętrza domu jest ważne nie tylko ze względów użytkowych, ale także estetycznych. Dzięki niemu można nie tylko wykonywać różne czynności po zmroku, ale także wykorzystać je jako element aranżacji wnętrza.

Planując rozmieszczenie oświetlenia, warto mieć przynajmniej ogólną wizję wyglądu pomieszczeń, stylu w jakim będą aranżowane, meblowane. Lampy czy kinkiety ścienne właściwe rozmieszczone będą wydobywać i podkreślać efektowne elementy wystroju w równym stopniu, co ukrywać te, którymi niekoniecznie chcemy się chwalić. W takim wypadku najlepiej przystąpić do projektowania oświetlenia już po zakończeniu urządzania wnętrza.

salon

Przeczytaj również: Wewnętrzne płyty kompozytowe

fot. salon

Oświetlenie w domach czy mieszkaniach ze względu na zastosowanie dzieli się na ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Pełnią one różne funkcje, ale dzięki temu doskonale się uzupełniają. Lampy powinny zapewnić równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Oświetlenie miejscowe natomiast umieszczane jest w taki sposób, by oświetlać miejsca, w których wykonywane są jakieś czynności. Oświetlenie dekoracyjnie jest szczególnie przydatne do pokreślenia niektórych elementów wystroju domowego wnętrza. Bardzo często stosuje się je do podświetlania kolumn, roślin, obrazów czy wnęk.

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się oświetlenie halogenowe, które nie tylko zapewnia wystarczającą ilość światła w pomieszczeniu, ale także pomaga stworzyć we wnętrzu nastrojowy klimat. Halogeny przeważnie montowane są w suficie podwieszanym, gdzie tworzą różnego rodzaju kompozycje. Jest to prosty i szybki sposób na zmianę aranżacji domowego wnętrza. Sufit podwieszany umożliwia skorygowanie wysokości pomieszczenia,pomoże też zróżnicować wysokość sufitu. Oświetlenie halogenowe w nim zamontowane daje bardzo duże możliwości aranżacyjne.

Ponadto halogeny wytwarzają do 70% światła więcej niż zwykle żarówki. Wybór modeli energooszczędnych pozwoli zaoszczędzić nawet do 30% zużywanej energii. Największe oszczędności energii, a przy tym zdecydowanie najdłuższe użytkowanie dają halogeny LED.

kinkiet

fot. kinkiet

Alternatywą dla halogenów są kinkiety na ściany. Kinkiety to oświetlenie uniwersalne, które można bez problemu stosować we wszystkich pomieszczeniach. Jest to rozwiązanie zawsze modne i praktyczne, które doskonale dopełnia oświetlenie ogólne. Tego rodzaju oprawy oświetleniowe mogą mieć różną formę – zamkniętą, przylegającą do ściany. Mogą mieć kształt misy lub bardziej geometryczny. Kinkiety wykonane z nieprzezroczystego szkła będą kierować światło na ścianę.

Wybór między kinkietami a oświetleniem halogenowym to indywidualna sprawa każdego urządzającego mieszkanie. Na szczęście bogata oferta tego rodzaju produktów pozwala na eksperymentowanie ze światłem niekoniecznie za duże pieniądze.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)