Łazienka bez grzyba

zagrzybienie

fot. zagrzybienie

Łazienka jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na powstawanie zagrzybienia. Panująca w niej wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza stwarzają bardzo dobre warunki dla rozwoju niechcianych gości. Aby skutecznie wyeliminować grzyby i pleśnie, warto zadbać o właściwą wentylację łazienki oraz wykorzystać specjalne preparaty.

Pojawiające się na ścianach łazienki zagrzybienie nie tylko negatywnie wpływa na estetykę pomieszczenia, ale także może być szkodliwe dla zdrowia domowników. Jego powstawanie jest najczęściej wywołane wadliwie działającą wentylacją, niewłaściwą izolacją przeciwwilgociową ścian lub niedostatecznym ogrzewaniem. Niewielka z reguły przestrzeń łazienki, w której zbiera się duża ilość pary wodnej, stanowi idealne środowisko dla grzybów i pleśni.

Usuwamy przyczynę zagrzybienia
Pierwszym krokiem w skutecznej walce z grzybem stanowi dokładne rozpoznanie przeciwnika. Niepokojącym sygnałem, który powinien skłonić nas do działania może być np. pojawienie się na ścianach łazienki niewielkich, czarnych kropek. Warto pamiętać, że trwałe usunięcie zagrzybienia wymaga przede wszystkim wyeliminowania przyczyny jego powstawania. W przeciwnym razie, problem może powracać, nawet w przypadku użycia najlepszych metod i preparatów. – Powstawanie wykwitów na ścianie czy suficie łazienki ma swoją konkretną, często niewidoczną na pierwszy rzut oka przyczynę, którą należy zlokalizować i usunąć – tłumaczy Krzysztof Kędzior, Główny Specjalista ds. Aplikacji i Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA – Najlepsze efekty przynosi szybka reakcja, zanim jeszcze grzyb rozprzestrzeni się na większej powierzchni – tłumaczy Krzysztof Kędzior.

Przeczytaj również: Umywalki nablatowe

Zagrzybienie może być wywołane np. zawilgoceniem ścian przez przeciekającą rurę lub ciągłym zalewaniem danego fragmentu ściany. Istotną rolę w jego powstawaniu odgrywa także brak odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Widoczne na ścianach i sufitach łazienki wykwity nierzadko kryją za sobą również problem związany z niewłaściwą izolacją termiczną. W takiej sytuacji, niezbędne może okazać się wykonanie docieplenia ścian i zamontowanie skutecznego systemu ogrzewania.

Eliminujemy wykwity
Jeżeli zadbaliśmy już o wyeliminowanie przyczyny powstawania zagrzybienia, możemy przystąpić do usunięcia jego skutków widocznych na ścianach. W większości przypadków nie ma potrzeby skuwania zainfekowanych fragmentów powierzchni – Jeśli tynk nie jest uszkodzony w wyniku działania grzybów, to nie musimy się go pozbywać. Przed przystąpieniem do pracy należy przede wszystkim dokładnie osuszyć powierzchnię ­– radzi Krzysztof Kędzior ­– Po wykonaniu tego zabiegu, zagrzybioną ścianę przecieramy gąbką nasączoną wodą z domestosem. Ten prosty zabieg pozwoli na wyczyszczenie podłoża i usunięcie zarodników grzyba – dodaje ekspert.

Na wyczyszczoną, wyschniętą powierzchnię możemy następnie zaaplikować środek grzybobójczy. Pamiętajmy, że powinien być on nie tylko skuteczny, ale i dostosowany do wykorzystania wewnątrz pomieszczeń. Takie warunki spełnia Preparat Grzybobójczy VIDARON – wodny preparat, dostępny w gotowej do użycia postaci. Produkt nakładamy na ścianę za pomocą pędzla, wałka lub poprzez natrysk. Po upływie godziny, powierzchnię zmywamy wodą, a następnie czekamy aż całkowicie wyschnie i aplikujemy kolejną warstwę wyrobu. Miejsca pokryte Preparatem Grzybobójczym VIDARON możemy pomalować farbą Śnieżka Zacieki-plamy. Izoluje ona plamy i zabrudzenia, zabezpieczając dodatkowo przed zagrzybieniem. Jej zastosowanie umożliwi stworzenie podkładu pod wykorzystanie farby nawierzchniowej odpornej na wilgoć, np. farby Śnieżka Kuchnia-łazienka, która dzięki zawartości czystego srebra posiada właściwości biobójcze.

Żeby cieszyć się pozbawioną wykwitów, estetyczną i przyjazną łazienką, warto pamiętać o zapewnieniu w niej właściwej wentylacji, co pozwoli na odprowadzenie nadmiaru pary wodnej z pomieszczenia. Miejsca szczególnie narażone na częsty kontakt z wodą należy dokładnie uszczelnić. Do zabezpieczania wanien, brodzików czy elementów ceramiki sanitarnej można wykorzystać odporny na pleśnie i grzyby silikon sanitarny. W ten sposób stworzymy przestrzeń, z której bezpiecznie będą mogli korzystać wszyscy domownicy.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)