Mała architektura z klinkieru – przegląd możliwości

Ogrodzenie domu, grill, kwietnik – to tylko niektóre z elementów architektonicznych, które możemy stworzyć z cegły klinkierowej. Popularność elementów małej architektury ogrodowej wynika przede wszystkim z niepowtarzalnego, klasycznego stylu oraz długoletniej wytrzymałości takich budowli.

Niska nasiąkliwość, mrozoodporność oraz duża wytrzymałość mechaniczna i trwałość koloru – te atuty cegieł klinkierowych sprawiają, że idealnie nadają się one jako materiał do budowy małej architektury wznoszonej na zewnątrz budynków.

grill

fot. grill

Cegły klinkierowe Terca są dostępne w kilkunastu różnych wersjach kolorystycznych, z gładką, ryflowaną lub formowaną ręcznie fakturą lica. Duży wybór to gwarancja swobody stylistyki i możliwość dopasowania wyglądu elementu do wizerunku budynku oraz otoczenia.

Murowany grill
Kwadratowy, okrągły, z otworem kominowym lub otwarty – możliwości rozwiązań architektonicznych stacjonarnego grilla ogrodowego jest tyle, ile kreatywności ma w sobie projektant. Ograniczenie jest tylko jedno – zachowanie walorów funkcjonalnych.

Z uwagi na niewielkie obciążenia, grill może być wykonywany z cegły drążonej – to znacznie obniża koszt wzniesienia takiej budowli. Jedynie w przypadku ostatniej warstwy znajdującej się tuż pod rusztem, a także zwieńczenia otworu kominowego warto zastosować cegłę pełną, aby uniknąć rozszczelnienia materiału.

Coraz większą popularnością cieszą się również przydomowe wędzarnie, które również w całości można wykonać z cegieł klinkierowych.

Płot z klinkieru

ogrodzenie

fot. ogrodzenie

Ogrodzenie wizualnie zamyka przestrzeń wokół domu, a także jest elementem zapewniającym bezpieczeństwo. Domy jednorodzinne mogą być ogrodzone pełnym murem lub płotem. W obu przypadkach cegły klinkierowe sprawdzają się doskonale.

Klinkier doskonale współgra z innymi materiałami budowlanymi. Bardzo popularne wśród polskich inwestorów są płoty wykonywane na podmurówce i słupach z klinkieru oraz drewnem lub prętami stalowymi jako wypełnienie. Duża nośność i „sztywność” cegieł klinkierowych umożliwia również osadzenie na słupach elementów mocujących furty oraz bramy wjazdowej.

Śmietniki, murki, kwietniki…

murek oporowy

fot. murek oporowy

Uniwersalność cegieł klinkierowych umożliwia również wykonanie szeregu drobnych elementów, które ubarwią oraz uporządkują przestrzeń wokół domu. Klinkier sprawdzi się jako element odcinający część użytkową od terenów zielonych, ale również od przestrzeni przeznaczonej na odpady. Ogrodzenie śmietników murkiem klinkierowym skutecznie zasłoni ten niezbyt estetyczny element wystroju przed widokiem osób postronnych.

Klinkierowe klomby są też dobrym zabezpieczeniem przed niektórymi owadami i gryzoniami – to szczególnie ważne, jeśli w naszym ogrodzie planujemy posadzenie rzadkich lub mało odpornych na tego typu zagrożenia roślin.

Zaletą cegieł klinkierowych jest również relatywnie proste wykonanie każdego z opisanych elementów. Murowanie – czy to w przypadku cokołu ogrodzenia czy grilla ogrodowego rządzi się identycznymi zasadami i nie wymaga wykorzystywania specjalistycznych narzędzi. Wystarczy odrobina wprawy i nieco wolnego czasu, aby skutecznie zapanować nad przestrzenią wokół domu.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)