Nawiewniki okienne

okno   nawiewnik

fot. okno nawiewnik

Instalacja wentylacyjna, zapewnia wymianę powietrza między wnętrzem naszego domu, a jego otoczeniem. Dobrze działająca naturalna wentylacja umożliwia przedostawanie się świeżego powietrza do pomieszczeń przez nieszczelne okna lub drzwi, które następnie usuwane jest przez kanały wentylacyjne na zewnątrz.

Zobacz również: Fotele muzyczne Music Rocker

Kanały wentylacyjne są w stanie usunąć tyle powietrza z domu, ile się do niego dostanie. Jednak obecnie, prawidłowo działająca wentylacja jest rzadkością. Coraz szczelniejsza stolarka okienna i drzwiowa uniemożliwia wymianę powietrza, a co za tym idzie – wentylacja nie działa.

Brak odpowiedniej wentylacji w domu przede wszystkim zwiększa wilgotność powietrza oraz skraplanie się pary wodnej na chłodniejszych powierzchniach szyb oraz ścian. W ten sposób bardzo łatwo może rozwinąć się pleśń w ościeżach okien czy rogach ścian. Wobec takiej sytuacji warto zadbać o odpowiedni systemy wentylacji domu, który zapewni właściwy przepływ powietrza.

Okienne nawiewniki powietrza są przeważnie niewielkich rozmiarów i mogą być montowane do wszystkich rodzajów okien. Montowane są w górnej części okna, dostarczają do pomieszczeń świeże powietrze z zewnątrz, a powietrze z pomieszczenia usuwają za pomocą systemu wentylacji grawitacyjnej.

Wybór odpowiedniego nawiewnika powinien być szczególnie przemyślany, ponieważ różnią się one od siebie sposobem działania, ilością dostarczanego powietrza oraz tłumieniem hałasu zewnętrznego:
nawiewniki higrosterowane – dostosowują automatycznie wielkość strumienia świeżego powietrza do poziomu stężenia pary wodnej. W ten sposób wymiana powietrza jest bardziej intensywna w miejscach, gdzie parowanie jest największe. Tego typu nawiewniki okienne działają bez udziału człowieka oraz nie wymagają zasilania elektrycznego.
nawiewniki ciśnieniowe – także działają bez udziału człowieka i zasilania elektrycznego. Ilość powietrza, które dostarczane jest przez nawiewniki ciśnieniowe jest zależna od różnicy ciśnień na zewnątrz domu i w środku budynku. Użytkownik tego typu nawiewników ma możliwość zamknięcia przesłony, by ograniczyć przepływ powietrza do minimum.
nawiewniki sterowane ręcznie – w tym przypadku o ilości dostarczanego powietrza decyduje użytkownik, który ręcznie ustawia przesłony. Bardzo często są montowane w pomieszczeniach, w których nie jest możliwe zamontowanie nawiewników higrosterowanych i ciśnieniowych.
nawiewniki akustyczne– charakteryzują się wyższym współczynnikiem tłumienia dźwięków niż pozostałe. Doskonale nadają się do pomieszczeń, które znajdują się w pobliżu np. ruchliwych ulic.

Prawidłowo zamontowane nawiewniki nie tylko poprawiają warunki zdrowotne w mieszkaniu, ale także wydłużają czas jego użytkowania. Takie urządzenia nie są drogie, a w ostatnim czasie producenci coraz chętniej stosują nawiewniki okienne jako dodatkowe wyposażenie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)