Wybieramy idealne rolety na okna – aranżacja okna krok po kroku

Transparentne rolety do sypialni

Promienie słoneczne zwykle wprawiają nas w dobry nastrój i sprawiają, że mamy więcej energii do wykonywania codziennych zadań. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy ich nadmiar może przeszkadzać, utrudniając pracę przed monitorem czy oglądanie telewizji, a nawet spędzając wczesnym rankiem sen z powiek. Dobrym rozwiązaniem mogą być rolety zaciemniające lub transparentne.

Skuteczna ochrona przed nadmiarem światła czy elegancka aranżacja okna?

Rolety na okna oferowane na polskim rynku dostępne są w tak wielu wariantach, wzorach i kolorach, że każdy powinien z łatwością znaleźć coś dla siebie, bez względu na stylistykę urządzanego wnętrza oraz zasobność portfela. Dziś niezwykle skuteczne rolety zaciemniające to nie tylko sposób na szybkie odcięcie się od nadmiaru światła, ale także ciekawa i nowoczesna aranżacja okna. Najróżniejsze dostępne na rynku materiały, wzorzyste lub gładkie, ozdobne oraz minimalistyczne dają domorosłym projektantom wnętrz ogromne pole do popisu. Współczesne trendy łamią stereotyp mówiący o tym, że roleta powinna być elementem wystroju jak najmniej rzucającym się w oczy. Spokojnie możemy zrezygnować z pasteli, stawiając na mocne akcenty kolorystyczne, jeśli tylko dobrze współgrają one ze stylistyką pomieszczenia. Wyjątkowo dekoracyjny charakter mają tkaniny wzorzyste lub rolety wykonane z niestandardowych materiałów, na przykład zamszowe.

Rolety transparentne czy zaciemniające?

Decydując, jakie rolety wybrać, nie możemy kierować się jedynie ich wyglądem. Ważne jest przede wszystkim dopasowanie odpowiedniego stopnia krycia do naszych potrzeb. Jeżeli chcemy, aby po zasłonięciu okna do pomieszczenia nie docierał niemal żaden promień słońca, wybierzmy rolety zaciemniające. Do ich produkcji wykorzystuje się grubsze, podgumowane materiały. Wbrew pozorom to, jaką barwę wybierzemy, nie ma większego wpływu na ich skuteczność. Czy zdecydujemy się na delikatny, pudrowy odcień różu, czy intensywną butelkową zieleń, efekt będzie podobny.

Rolety zaciemniające

fot. Rolety zaciemniające

Z kolei łagodną rozproszoną poświatę we wnętrzu uzyskamy, montując rolety transparentne, które charakteryzują się większą przepuszczalnością promieni słonecznych. W tym przypadku wybrany przez nas kolor może wpływać na zabarwienie wpadającego do wnętrza światła.

Subtelne rolety transparentne

fot. Subtelne rolety transparentne

Rolety w wersji mini, a może klasyczne?

Kupując rolety na okna, musimy zdecydować też, jaki sposób mocowania odpowiada nam najbardziej. Klasyczne, wolnowiszące rolety najczęściej montowane są do ściany, sufitu lub wnęki okiennej i zasłaniają całą powierzchnię okna. Ciesząca się rosnącą popularnością alternatywa to bardzo proste w montażu, zakładane na pojedyncze skrzydło okienne, mini rolety. Nie wymagają one przykręcania, dzięki czemu znika problem wiercenia na stałe dziur w ramach. Dodatkowo wyposaża się je często w prowadnicę żyłkową, dzięki której nawet podczas uchylania okna materiał trzyma się blisko szyby, co może być szczególnie praktyczne w przypadku, gdy montujemy rolety do okien kuchennych, które często otwieramy choćby podczas gotowania.

Mini rolety na okna dachowe

fot. Mini rolety na okna dachowe

Nowoczesne rolety do okna

Coraz częściej traktujemy je nie tylko jako ochronę przed słońcem, ale przede wszystkim ciekawy element aranżacji pomieszczenia. Na szczęście ogrom modeli dostępnych na rynku, a także możliwość wykonania rolet na zamówienie sprawia, że mamy szansę znaleźć rozwiązanie odpowiadające nawet najbardziej wygórowanym potrzebom domowników.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)