Po pierwsze praktyczność, czyli listwy, taśmy i szyny sufitowe

Nowoczesne wnętrza stawiają na niemalże skrajny praktycyzm. Na szczęście w parze z wygodą użytkowania idzie także niezwykły efekt dekoracyjny. Poszukując oryginalnego oświetlenia do domu, warto docenić zalety listew, taśm i szyn sufitowych.

oświetlenie

fot. oświetlenie

Przyglądając się współczesnym aranżacjom oświetlenia, łatwo można dostrzec nieszablonowość, a zarazem twórczą odwagę projektantów. Zmienia się też świadomość samych klientów. Zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest dobór odpowiednich lamp, ich rozstaw w pomieszczeniu czy oryginalny wygląd. Popularny design modernistyczny łączy w sobie codzienny komfort użytkowania z prostotą świetlnych rozwiązań. Jedną z najbardziej lubianych propozycji stylu modern jest oświetlenie w postaci listew i szyn – sufitowych lub ściennych. Na czym więc polega ich nowatorstwo? Poniżej przedstawiamy przegląd lamp idealnie współgrających ze stylem modern.

Świetlny modern na topie
Wydawać by się mogło, że popularna listwa sufitowa na stałe zagościła w naszych domach. Jej zastosowanie sprawdza się z reguły do pokojów dziennych, młodzieżowych, gościnnych czy kuchni. – Argumentem „za” będą tutaj względy czysto praktyczne. Lampy te dają nie tylko dużo światła w pomieszczeniu, ale pozwalają swobodnie nim operować, dzięki samoregulacji każdego klosza zamontowanego na listwie – mówi Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma.

oświetlenie

fot. oświetlenie

Podstawą konstrukcji tego rodzaju lamp są najczęściej proste lub nieco wygięte listwy. W zależności od projektu mogą być mniej lub bardziej ozdobne. Podobnie rzecz ma się z kloszami, które mogą przybrać kształt geometryczny, roślinny lub oszczędny w formie. – Nowością są w tym wypadku lampy złożone z kilku rozgałęzionych listew, np. trzech. Daje to nam możliwość sterowania każdą z części listwy z osobna bez potrzeby regulacji samych kloszy – wyjaśnia Dariusz Rodak.

Dlaczego szyny?
Drugim rodzajem oświetlenia charakterystycznego dla nowoczesnych wnętrz są szyny montowane bezpośrednio w suficie. Co ciekawe, wszechstronność takiego rozwiązania przemawia za różnorodnością ich lokalizacji. – Szyny, po których można bez obaw przesuwać oprawę oświetleniową bądź żyrandol, najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniu wielofunkcyjnym, jak np. pokój zabaw czy salon, albo w domowym gabinecie. Specyficzna konstrukcja takich systemów lamp umożliwia nam zmianę rozmieszczenia źródeł świata wedle naszych aktualnych potrzeb – mówi przedstawiciel marki Sigma. Warto dodać, że umiejętnie dobrane szyny efektownie współgrają z innymi modelami lamp, którym niejako „użyczają” przestrzeni.

Taśmy LED odmienią twój salon
Taśmy z wbudowanym oświetleniem typu LED cieszą się obecnie niesłychaną popularnością, szczególnie w nowym budownictwie. Nie są raczej zaliczane do głównych źródeł światła w pomieszczeniu. Ich zadaniem jest natomiast zbudowanie nastroju we wnętrzu poprzez przemyślane iluminacje, nierzadko kolorowe. – Ogromną zaletą taśm LED-owych jest długa lista miejsc, w których możemy je umieścić. Będą to np. sufity, ściany, schody, przestrzenie pod szafkami, blaty kuchenne czy fronty mebli. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się one w pokoju gościnnym lub salonie – opowiada Dariusz Rodak. Taśmy możemy połączyć z szynami lub listwami, dzięki czemu osiągniemy niecodzienny efekt wizualny. Funkcjonalność taśm, listew i szyn docenią zwłaszcza mieszkańcy poddaszy, domów z niskim stropem lub skośnym sufitem, skomplikowanym pod względem struktury. Nowoczesne lampy są łatwe w montażu, nie zajmują dużo miejsca, a zarazem pozwalają stworzyć bogaty i urzekający system świetlny. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)